Živého mamuta bude možné vidět v ZOO San Diegu snad v roce 2025

Přečtení kompletní genetické informace z DNA mamuta bylo oznámeno v dubnu. To otevírá cestu k oživení vymřelého druhu.  Nejde přitom o nějaké science-fiction, ale o zcela reálnou možnost, na které pracují významné světové laboratoře. Například na Harvardově univerzitě. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Technika klonování živočichů včetně savců již byla nalezena, ale dosud byly klonovány pouze žijící druhy živočichů. Žáby se podařilo naklonovat již v padesátých letech minulého století. Nejslavnějším klonovaným živočichem byla ovce Dolly narozená v roce 1996, která se dožila věku 6 let.

Mamut má oproti jiným vymřelým druhům velkou výhodu v tom, že bylo možné izolovat jeho genetickou informaci z buněk zvířete, které bylo zmrzlé přes 4 000 let.

Lidé vyhubili v několika posledních stoletích mnoho druhů zvířat a rostlin. V Čechách byl vyhuben zubr, medvěd, vlk a bobr a na hranici vyhubení se dostala vydra, sysel, rys, tchoř, tetřev, všechny druhy sov a mnoho dalších.

Pokud došlo k vyhubení jen na některých územích a populace se alespoň někde na světě zachovala, je možné zpětné vysazení zvířat do míst, kde historicky žili. V současnosti probíhá projekt na vysazení zubra evropského do české krajiny připravovaný neziskovou společností Česká krajina. Celý projekt sponzoruje Ekospol.

Pokud ale byl druh již vyhuben všude na světě, je klonování jedinou možnou cestou. Podmínkou ale je nalezení buněk se zachovalou DNA. DNA je možné zachovat tisíce let v podmínkách hlubokého zmrazení.

Mamut je tak jeden z mála vymřelých živočichů, který může být znovu oživen. Vzhledem k tomu, že projekt oživení mamuta je realizován na Harvardově univerzitě, budou asi Spojené státy první zemí na světě, která oživí vymřelý druh. Vzhledem ke komplikovanosti celého postupu nelze předpokládat, že se to podaří dříve než za 10 let. A vzhledem k prestiži zoologické zahrady v San Diegu očekávám, že první oživlý mamut bude umístěn právě tam.

Zdroj: Blog autora