Jsme zemí, kde si úředník může dovolit jakoukoliv prasárnu a nikdy nebude potrestán

Proč podporuju protesty proti monstróznímu projektu v samotném centru Prahy, kdy mají být vystěhováni obyvatelé, zrušeny byty, zlikvidovány historické stavby a vystavěno monstrum. Nejen proto, že je to je prasárna, ale taky proto, že je to přesně ten druh státních aktivit, který diskredituje kapitalismus.

Petr Hampl | Foto: Hans Štembera - parlamentnilisty.cz

Petr Hampl | Foto: Hans Štembera – parlamentnilisty.cz

Povrchní divák může mít pocit, že chudák podnikatel něco plánuje, nainvestoval peníze, a teď mu to kazí jen původní obyvatelé a památkáři. Jenže, když se podíváte pořádně, zjistíte, že polovina těch domů patří magistrátu a druhá polovina patří s.r.o. s neznámým majitelem (tedy nejspíš opět bokovka úředníků z magistrátu). Představitelé toho divného s.r.o. se ani netají záměrem zlikvidovat to původní a pak ty prostory na Staroměstském náměstí nabídnout nějaké nadnárodní korporaci. Ta pochopitelně nezaplatí nic, protože si vyběhá investiční pobídku.

Je to přesná ukázka toho mechanismu, kdy v téhle zemi patří víc a víc věcí cizincům a Češi začínají být pokládáni za lidi druhé kategorie. Kořenem jsou byrokratické aparáty, které se vymkly jakékoliv kontrole. Není náhodou, že se to znovu rozběhlo po nástupu Krnáčové na magistrát. Pokud se někteří úředníci dříve aspoň trochu báli, po nástupu ANO jsou v těžké pohodě. Česká republika se stala zemí, kde si úředník může dovolit absolutně cokoliv a kde má jistotu, že nikdy nebude volán k odpovědnosti.

Zdroj: petrhampl.com