MS v hokeji je obří daňový podvod

Připadala jsem si, jako bych se vrátila do hlubokého socialismu: To vám tak poslouchám rádio a slyším, že pražská policie zadržela pět osob kvůli podezření z nelegálního obchodování se vstupenkami na hokejové mistrovství světa. Proč?! Co je na tom špatného? Znáte film Bony a klid, kde policie pronásleduje veksláky za nelegální obchod s valutami? Lidé přeci jen chtěli koupit valuty a nemohli se k nim dostat. Valut bylo málo, protože byl špatně – rozumějme, administrativně – stanoven jejich kurz. Dneska zase lidé chtějí vstupenky a nemohou je koupit. Protože je špatně stanovená jejich cena.

Markéta Šichtařová

Markéta Šichtařová

Kdyby byly ceny lístků správně stanovené, tedy tržně, žádné šmelení s nimi by nemohlo nastat. Černý trh by neexistoval. Jednoduše fakt, že jsou ceny na černém trhu vyšší, říká, že jsou oficiální ceny nízké. Pravda, chápu empatickou snahu umožnit sledování hokeje všem, i těm nemajetným. Chápu snahu zabránit tomu, aby někdo byl diskriminován cenou, protože na vstupenku za tržní cenu nemá. Jenomže ačkoliv oficiálně diskriminace cenou neexistuje, v realitě existuje dál. Kdo tvrdě pracuje za průměrnou mzdu, nemá čas stát hodinové fronty u pokladen v předprodeji. Zato opravdu bohatý člověk nemá problém zaplatit si deset bezdomovců, aby u pokladen přespali a pak lístky koupili jako první.

Policie zadržela 34 překupníky se vstupenkami na zápasy MS

A proč špatně stanovené ceny v konečném důsledku řeší police? Že by neměla nic lepšího na práci? Přitom nejde o žádnou snadnou práci, jelikož není vůbec snadné rozlišit, kdo lístky prodává na kšeft a kdo jen proto, že onemocněl a najednou nemůže přijít. Občas je to doslova nemožné. Zkrátka policie věc řeší proto, že předprodej vstupenek zakazují přímo podmínky pořadatele šampionátu. Pak by ovšem bylo lepší, kdyby si organizátor celou regulaci zajistil z vlastní kapsy – a ne skrze policii placenou z mých daní.

Policie jako poslušný pejsek hokejových bafuňářů? Odkdy policie řeší návštěvní řády? Je kontrola způsobu nabytí vstupenky na MS v hokeji v pravomoci Policie?

Jeden pádný důvod tu přeci existuje. Totiž tento obchod, totiž předprodej, je nezdaněný. Organizátor tak kvůli špatně stanoveným cenám nejen zaměstnává za naše daně policii, ale ještě se zasloužil o to, že stát vybere méně na daních. Kdyby nastavil vyšší ceny, odvedl by vyšší daně, překupníci by neměli nezdaněný zisk a daňové úniky a police by místo překupníků honila vrahy a zloděje.

Přitom je to tak snadné. Kdybychom skutečně chtěli fungovat v souladu s tržními principy, lístky se vždy dají vydražit v elektronické aukci, která by byla daleko široko nejférovější. Dokud nebudou aukce, cenu za ně správně stanoví sami překupníci. Co je vlastně na jejich činnosti a nápravě chybných cen – krom vyhýbání se daním – špatného?

Hájila policejní mluvčí Štětínská zájmy hokejových bafuňářů? Zatím nevíme, odmítla nám na to odpovědět

Zkrátka čím větší je rozdíl mezi oficiální a tržní cenou, tím větší je motivace k černému prodeji. Policie údajně zadržela člověka, který prodával 60 lístků a ke každému si přihodil 1250 Kč. To je nezdaněný zisk 75 000 Kč. Neboli nejen obří daňový podvod, ale taky pro většinu lidí hodně peněz. Pro takového dlouhodobě nezaměstnaného neodolatelné lákadlo. Lákadlo, které vytvářejí sami organizátoři. Organizátoři vysloveně motivují lidi, aby dělali, co je zakázané. Je to vůbec etické? Nemyslím. Jen máme zbytečnou regulaci, kterou organizátor neumí vynutit. A to všechny učí, že pravidla jsou od toho, aby se porušovala. V konečném důsledku tedy snaha „dát lidu levně chléb a hry“ vede jen k tomu, že společnost se učí, že podvádět je normální.

A to se mi hrubě nelíbí. Je to přímý důsledek nesmyslné regulace, která nás nenechá svobodně žít. Koupíte si něco za své peníze – a je vám diktováno, co s tímto svým nabytým majetkem máte dělat, jako by to nebyla jen vaše věc. Logické by bylo, abyste mohli vstupenku někomu dát, prodat nebo ji třeba roztrhat. A všem je do toho úplné ***, protože váš majetek je jen váš majetek. A tudíž jsem se rozhodla do toho praštit a se svým manželem jsem požádala o občanství v Liberlandu. Jaksi nepředpokládám, že až bude Liberland hostit mistrovství světa v čemkoliv, bude mi přikazovat, jak se mám chovat ke své poctivě zakoupené vstupence. Namítáte, že Liberland je jen srandovní mystifikace typu Jára Cimrman? Možná je, možná není. Každopádně jsem si jistá, že s Liberlandem si aspoň užiju víc srandy než v mnohahodinové frontě na lístky, na jejímž konci jsou stejně vstupenky… vyprodané.

Zdroj: Blog autorky