O společenském a politickém buranství

Ochutnávka z delší práce o politickém a kulturním buranství: Zápas o demokratickou politiku je zápasem o sebevědomí nižších tříd. Uvěří lidé, že si mohou vládnout sami a že má smysl za toto právo bojovat? Nebo odevzdají moc nad svými životy někomu, kdo o sobě tvrdí, že kompetentnější? Ne náhodou vydávají moderní státy tak obrovské prostředky na to, aby svým občanům vštípily pocit méněcennosti.

Petr Hampl | Foto: Hans Štembera - parlamentnilisty.cz

Petr Hampl | Foto: Hans Štembera – parlamentnilisty.cz

Stačí připomenout tak medializovaný projekt HateFree, v němž norská a česká vlády společně vydaly desítky milionů korun na propagandu s cílem přesvědčit příslušníky nižších vrstev, že pokud vidí svět jako příslušníci nižších vrstev, jsou méněcenní. V první fázi šlo o politické názory, v druhé se projekt zaměřuje na sexualitu. Jsi kluk z vesnice a líbí se ti holky z vaší vesnice? Podle projektu HateFree nejsi v pořádku.

Druhá ochutnávka z práce o buranství, tentokrát pro ženy

Proto bych čtenářkám rád připomněl, jak vznikl nápoj zvaný Cafe Americano. Když za druhé světové válce přišli do Itálie spojenečtí vojáci, tedy vesměs burani z amerického venkova, zjistili, že jim pravé italské Cafe Espresso o velikosti náprstku nevyhovuje. Vzali tedy horkou vodu a dolili velký hrnek po okraj. Bylo to buranské? Ovšem, že ano! Bylo to barbarské? Ovšem, že ano! Působili jako primitivové? Ovšem, že ano! A vadilo jim to? Ani náhodou.

A tady čtenářky vyzývám, aby si srovnaly v hlavě, vedle koho chtějí žít. Jestli vedle zemitého burana, který se nemožně obléká, neumí pít kávu, krká po jídle a nepodrží ženě židli, ale zato je statečný, pracovitý, houževnatý a umí zvítězit v bitvě.

Nebo jestli by měla raději aristokrata s výborným vkusem na oblékání, kávu i vínu, ale který nedokáže uhájit pobřeží vlastní země před hordou nájezdníků, co ani nejsou ozbrojeni.

Zdroj: petrhampl.com