Podivná optika: Bývalý fízl jako svině, současný jako hrdina; Vždy to budou svině, jak včera, tak dnes, ale i zítra

Nová vlna svérázu českého lovu na dávno bývalé agenty tajné policie, kteří jimi možná nikdy nebyli, se pikantně prolíná s únikem informací o policejních agentech současných. Jsou snad ti dnešní hrdinové, zatímco ti bývalí zrádci? 

odhalení fízlové dnešní doby

odhalení fízlové dnešní doby

Na skupinu anarchistů, které česká policie šmahem označuje jako levicové extremisty, byl podle informací serveru Lidovky.cz nedávno nasazen i tajný policejní agent. Policista v civilu, vystupující pod jinou identitou, se infiltroval do skupiny anarchistů, přetvařoval se, že je jeden z nich a skrytým mikrofonem nahrával své rozhovory s nimi. Není vyloučeno, že vystupoval i jako provokatér, tedy že je sugestivními otázkami nebo návrhy k plánování údajných teroristických činů naváděl.

Podle policie plánovala skupina kolem Petra S. útoku zápalnými lahvemi na vlak převážející vojenskou techniku. Nakolik je podezření výplodem tajného agenta, a nakolik odpovídá realitě, ukáže až čas.

Jeno pár dní později přinesl stejný zpravodajský server letitý rozhovor s kapelníkem undergroundových The Plastic People of the Universe Mejlou Hlavsou, v němž Placák v roce 1992 na Hlavsu doráží otázkami, jak je možné, že se jeho jméno ocitlo na seznamech StB. Hlavsa opakovaně vylučuje, že by spolupráci s StB podepsal, a mluví o tom, že pokud ho na seznamy estébáci bez jeho vědomí dopsali, byla to jejich pomsta za to, že jim spolupráci stále dokola odmítal. Ale nejvíc mě štve to, že tyhleti estébáci se tím dneska baví, protože se celý sedmdesátý a osmdesátý léta snažili vyvolat v disentu rozbroje, a teď se mohou díky tomu selektivnímu výběru, který se tady dělá, smíchy potrhat,“ zdůraznil Mejla Hlavsa v roce 1992.

Další článek s tématikou agentů StB se objevil v souvislosti s Egonem Bondym na stránkách časopisu A2. Byl Bondy Jamesem Bondem minulého režimu? Kdo má dnes zájem na tom, aby se propíralo údajné „agentství“ osobností, které svým odporem vůči panující ideologii a propagandě, rebelií, ale hlavně osobitým uměním nadělali bývalému režimu daleko větší vrásky než lidé, kteří je nyní, po jejich smrti s takovou vervou odsuzují? A proč nikdo z nich nemluví stejně kriticky o těch tajných a policejních provokatérech, kteří dnes a denně slídí kolem nás? Konkrétně obří policejní akce Fénix proti údajným levicovým teroristům jako by vypadla z příručky pro ideologické kampaně 70. let proti Plastikům a Druhé kultuře. Včetně neadekvátnosti nasazení policistů, brutality vůči zadrženým podezřelým a politické motivace. Kromě znamének a slov „levice“, „pravice“ se toho bohužel v praktikách tajných změnilo žalostně málo.

Zdroj: Blog autora