Mezinárodní kavárenská strana (kdysi ODS) s novým ptákem: Z moskevské řiti do bruselské

Víkendový „programový“ Kongres ODS (v pořadí šestadvacátý) proběhl zcela příznačně. Pokud by tato strana byla ve vládě či přinejmenším v silné opozici, jediné hodnotící slovo by bylo „katastrofa“. Protože však někdejší lídr pravice (která mezitím jako celek vyhynula na nákazu havlistické „kavárenské“ epidemie) už jen tiše skomírá, není třeba volit silné expresívní výrazy. Prostě – tohle je Občanská demokratická strana 2015.

Václav Klaus a Petr Hájek | Foto: ceskatelevize.cz

Václav Klaus a Petr Hájek | Foto: ceskatelevize.cz

Už nikoho nezajímají?

Asi nejvíc charakteristické je, že už nezajímá ani mainstream. Pár poznámek v novinách, aby se neřeklo, někde dvě tři otázky pro předsedu Petra Fialu. Komentátor LiN Martin Zvěřina soudí, že strana působí jako by umírala: „Myslí si ODS něco třeba o domácích porodech, o inkluzi či “ sociálně vyloučených“? Asi ne, anebo je to tak trochu všem jedno“, konstatuje významný štamgast „kavárny“- a jde vůbec o „nejvýraznější“ mediální hodnocení toho, co o víkendu bez zájmu veřejnosti proběhlo.

Kde jsou někdejší zuřivé útoky levičáckého mediálního mainstreamu, cupujícího každé ideově pevné slovo na kongresech pronesené? Jenže právě to současné „věrchušce“ nejvíce vyhovuje: Nevybočovat, nezlobit, „nebýt“. Pomyslet na to, že politická strana může existovat pouze pokud reprezentuje ZÁJMY nějaké skupiny občanů, je v dnešní ODS už dávno tabu.

Směšné „rajtování“ kolem daní, protože si straničtí „ideologové“ myslí, že to k „pravici“ patří, vyjádřilo vše. Pomineme-li, že to byla ODS, která si v době vládnutí nechala (M. Kalouskem) nadiktovat rozvratný daňový chaos, její současné „návrhy“ jsou příznačně paradoxní: Dopočítáno do jedné znamenají faktické zvýšení daní proti stávajícímu stavu. A předseda Fiala na otázku, proč se „snižováním daní“ nezabývali, když vládli, má jedinou odpověď: Už se nechceme dívat zpátky. Dopředu ovšem také ne. Takže zbývá cudné klopení očí dámy z veřejného domu, která předstírá, že se stala pannou.

Jediným viditelným „činem“ tak je, že ODS „změnila“ logo. Drobná estetická úprava tradičního znaku je  dokonalým výrazem stavu, v němž se Bezradní (vlastně vůbec už netušící, proč na politické scéně dýchají, respektive oxydují) aktuálně nacházejí: Modrý pták, který kdysi strašil soupeře, se změnil v modré NIC, někdejší „kořen“ občanských demokratů jen vzdáleně připomínající. Jediným důsledkem budou jen další zbytečně utracené peníze (kterých se jim tak zoufale nedostává) na dopisních papírech atd.

Ke komu se přisát?

Bez tématu, bez krve, bez naděje. To o sobě vypověděli delegáti 26. kongresu. Proto bylo charakteristické, když předseda poslaneckého miniklubu Zbyněk Stanjura naznačil, že by rádi sáhli pro transfúzi odjinud – jedno odkud. Ještě nedávno si při zmínce o Babišově ANO demonstrativně uplivovali. Teď pan Stanjura soudí, že „pokud se ANO změní a nebude stranou jednoho muže“ – mohli by s ním ve vládě (!) spolupracovat. Jako by se o ně Ano ucházelo a oni váhali… Směšné, ubohé, zoufalé.

Nejhorší na celé té havlistické absurdní tragédii je, že ODS stále ještě není jen její „vršek“ – tvořený osvědčenými kádry jako „denní husa“ Miroslava Němcová a spol. – aktuálně se rozkládajících v (politickém) posmrtném zápachu. Nadále ji tvoří i řada lidí „dole“. Bývalých skutečných „ódesáků“, kteří jsou živým dokladem někdejších dob, v nichž se smysl existence strany  odvíjel od ideových základů, na nichž vznikla a vítězila. Lidí umlčených, které současné vedení nejen nepustí „nahoru“, ale už je nenechá ani promluvit.

Zdroj: Protiproud.cz

Petr Štěpánek: Co na kongresu ODS nezaznělo

Petr Štěpánek

Petr Štěpánek

Dokládá to o následující text jednoho z nich, Petra Štěpánka, který byl spoluzakladatelem ODS. Jak vidí ODS dnes? Tak to si můžete přečíst z jeho proslovu delegáta, který nezazněl. Proč nezazněl? Tak to se dozvíte taky. Takže čtěte zde:

Co na kongresu ODS nezaznělo

Štítky: