Eva Hrindová: Petice, Olomouc, incident – vyhrocený týden

V pátek jsme byli vystaveni útoku zahraničních studentů a od té doby se dějí věci. Byla to poslední kapka a díky ní se dost lidí probudilo. Podpisy pod peticí přibývají nebývalou rychlostí a to nejen v Olomouci. To je to pěkné… Celý incident ale ukazuje i hodně nepěkné věci. Se smutkem konstatuju, že akademická půda už není místem, kde se svobodně střetávají názory. Už to není místo, kde se můžete svobodně projevovat a díky akademické půdě nemusíte mít strach. Jistě jsou i tam lidé, kteří si to uvědomují a není jim z toho dobře. Ale to nestačí…

Eva Hrindová

Eva Hrindová

V pátek večer hned po incidentu mi volal sám pan prorektor, vyslechl si můj popis celé situace a omluvil se mi. Přesto na druhý den všude tento pan prorektor sdílel zcela zmatený a vylhaný článek, který sepsal jako údajný očitý svědek redaktor Olomouckého deníku pan Dostál. Tím pan prorektor a jeho prostřednictvím celá univerzita ukazují, že naší verzi celého incidentu nevěří a zcela nepokrytě mě tak vlastně označuje za lhářku. Všichni tvrdí, že je to tvrzení proti tvrzení, nicméně nerozpakují se určit, že pravda je na straně útočníků. Kde je nějaká objektivita, práce s fakty? Je to výsměch všem těm očitým svědkům, kteří byli na místě a byli šokováni stejně jako my, je to i výsměch celé policii, která incident viděla a jasně zasáhla na naši ochranu. Univerzita mě zklamala – mimo jiné i tím, že smazali celou bouřlivou diskusi na svých FB stránkách. A také tím, že mě odmítli schválit do skupiny (ta je ZDE), kde je prakticky kde kdo a kde se o celém incidentu taktéž diskutuje. Zabránili mi tak v tom, abych se mohla hájit proti lžím.

O tom, že na akademické půdě něco zavání, vypovídá i bezprecedentní kauza hnutí IVČRN, kdy jim byl zrušen řádnou smlouvou objednaný pronájem… Ale to je na jiný článek.

A co média? Vylhaný a absurdní článek redaktora Dostála převzalo mnoho médií (více ZDE) a postavili na něm své interpretace celé události. Nikdo se neobtěžoval spojit se se mnou, jako s přímým účastníkem. Nicméně samotný útočník prostor k vyjádření dostal – a to právě v Olomouckém deníku. Mě oslovil pouze novinář z Blesku, který byl do pár minut po konfliktu na místě a večer se mi ještě ozval J. X. Doležal. S údivem sleduju, jak kauza žije vlastním životem a jak lehce se v tak složité záležitosti novináři vyjadřují – a to nejen oni. Copak si neuvědomují, že si zahrávají s ohněm? Že mě osobně tak vhání do velmi nebezpečné situace? Mám zprávy o tom, že na různých muslimských fórech jsem označována a domlouvají se na šikaně vůči mě. Přišlo mi také několik výhrůžek. Ale novináři mají vesměs jasno – prostě v České republice už není možné říkat svůj názor. Tím se vystavujete útokům, zesměšňování, ponižování. Cílem je lidi zastrašit, odradit je. Cílem je potlačovat názory. A zdá se, že čím víc to děláte kultivovaněji, tím jste pro některé lidi nebezpečnější. Média mají velký vliv, mohou člověka totálně diskreditovat a také to dělají.

Pokud dostal prostor útočník, proč nedostali prostor k vyjádření napadení? Je to normální? Vrcholem je dnešní pořad na televizi Stream, kde celou záležitost absolutně překrucují a bagatelizují. Pravda není nic, co by média zajímalo. Fakta je nezajímají a to je skutečně bolestné zjištění. Ne, že bych to nevěděla předtím, ale nyní jsem s tím byla konfrontována jaksi natvrdo. Všichni ti „správní lidé se správným názorem“, kteří mají plné pusy řečí o spravedlnosti a pravdě, jsou ti největší její ničitelé. Protože pokud by jim skutečně šlo o pravdu, chtěli by mluvit i se mnou a s mými kolegy. Ptali by se nás, proč vlastně petici děláme, proč se vystavujeme takovému nebezpečí. Chtěli by vědět, jaký je náš názor na muslimy, na menšiny. Ne – oni mají jasno a naše názory slyšet nechtějí, což považuju za zásadní ohrožení svobody slova. Je to stejné jako s Chartou – všichni na ni plivali, ale nikdo ji nečetl. Smutné.

Tak nakonec je fajn, že existuje tento blog a že tu můžeme psát. Sepsala jsem popis celého incidentu a tento článek už četlo opravdu hodně lidí – určitě více, než kolik bude číst článek, který vyšel dnes na Lidovkách. A také jsem mohla včera dlouho mluvit s novinářkou z MF Dnes a jistě něco v těchto novinách vyjde. Všichni na ně plivou kvůli tomu, že je vlastní Babiš, ale jsou to první seriozní noviny, které chtěly slyšet mé svědectví. A to si cením!

Na závěr jen jedna malá vsuvka. Dnes ráno vydala Lékařská fakulta prohlášení, jehož součástí byl omluvný dopis studenta. Když jsem to četla, myslela jsem, že nevěřím vlastním očím. Takovou snůšku lží a nesmyslů jen tak nevidíte. Vyrazilo mi to dech. To, že univerzita něco takového je ochotna uveřejnit. Copak si neuvědomují, co takový dopis udělá s lidmi? Jak strašně moc to bude radikalizovat nálady? Mám tento dopis vytištěný a mám i screeny toho dopisu. A protože ten dopis byl do hodiny stažen a byl nahrazen nicneříkajícím omluvným dopisem plným frází, nebudu ho teď zveřejňovat. Protože já mám zájem na tom, aby se situace uklidnila a fakt, že byl dopis stažen, svědčí o tom, že tento zájem mají i mnozí lidé na univerzitě.

Vážení – co tak uspořádat besedu nebo seminář? Pojďme o všem diskutovat! Akademická půda byla vždy k něčemu takovému otevřená. Co tak mi dát prostor na stránkách univerzity? To by byl dost jasný signál, že chcete situaci zklidnit:-) A to stejné bych očekávala i od Olomouckého deníku. Pořád čekám na to, že mi dají minimálně stejný prostor, jako dali útočníkům.

No a příště napíšu něco o tom, jak se k celé situaci staví politici:-) Taky hezké počteníčko – až na výjimky hrají pozici mrtvého brouka.

Zdroj: Blog autorky