Zákaz kouření v soukromých hospodách? A kdy nám něco zakáží či přikáží doma?

Podle mého názoru zde vůbec nejde o omezování kuřáků, ale o omezování majitelů hospod za jejich vlastní peníze. A to nyní pomíjím, že i bez toho zákazu již léta dobrovolně mnohé restaurace přechází do plně nekuřáckého provozu. Chápu, že se nesmí podávat mladistvým alkohol zcela KDEKOLI, tedy nejen v restauracích. Zcela stejně jako plošně zakazuje prodej tabákových výrobků mladistvým. Podle logiky připravovaného zákona by asi bylo OK, kdyby stát zakázal podávání alkoholu mladistvým v soukromých hospodách, ale venku před hospodou by to již bylo v pořádku.

Ilustrační snímek | Foto: Radek Velička

Ilustrační snímek | Foto: Radek Velička

Ať to kouření stát zakáže plošně zcela všem jako jiné drogy a pak to bude zakázáno například i doma stejně jako to podávání alkoholu mladistvým anebo ať to zakáže všude, kde to patří státu, ovšem do soukromých prostor v takovém případě dle mne nemá co mluvit. Ovšem stát zvolil pro mne zcela nepřijatelnou variantu – zakázal to ve vybraných soukromých prostorech (konkrétně soukromých hospodách), čímž kuřáky vyžene na státní veřejné prostranství mezi zcela nezúčastněné lidi včetně dětí, kde to kouření ovšem nechal povolené.

Kdekoli to patří státu (samozřejmě včetně ulic či náměstí), nechť si stát jako vlastník zakazuje co chce, ale podle mého názoru v uzavřených soukromých prostorech by neměl zakazovat konzumaci něčeho, co je jinak zcela legální a volně prodejné. Navíc návštěva hospody opravdu není povinná. Pokud je někdo tak hloupý, že i přes varování u dveří, jde dovnitř, pak si to omezení zaslouží, protože si ho způsobil zcela sám. Já také nechodím na diskotéku, abych si pak stěžoval, že mi tam hluk mohl poškodit sluch anebo nejdu do vegetariánské restaurace a nedožaduji se tam tatarského bifteku či krvavého stejku.

Mně osobně by to mohlo být zcela jedno, když nepočítám fakt, že nejspíš oficiálně zavře moje oblíbená maličká pivnice, kde se všichni scházíme jako přátelé (ale ta velice snadno přejde na status soukromého klubu, protože tam stejně chodí pořád ti stejní lidé).

Primárně mi jde o to, že když nyní projde to omezení soukromého vlastnictví hospodských, tak nechci vidět, kdy mi začne stát diktovat, co si mohu a nemohu dělat v mém vlastním soukromém domě já. Například kolik uprchlíků nebo cikánů si povinně musím domů vzít.

Zdroj: Blog autora