Mohou se psychopati vydávat na webu za právníky?

Jakkoli si můžete myslet, že už otázka obsažená v titulku je nesmyslná, opak je pravdou. Bohužel pravdou, která se denně děje. Jako příklad může naprosto skvěle posloužit trestná činnost Jabloneckého stalkra Rudolfa Koženého. Rudolf Kožený je diagnostikovaným stalkrem a několikrát odsouzeným recidivistou již od roku 2004. Za tu dobu zničil pomluvami, výhrůžkami a kriminalizací skoro desítku, povětšinou mladých lidských životů.

Jan Zíma

Jan Zíma

A jak se to fingování právního zástupce dělá? Možností je mnoho, ale ty účinné jsou následující. Stalker píše své oběti pod falešnou identitou oznámení, žaloby, výhrůžky udáními a vykonstruovanými právními spory. Stalkři tak většinou činí emailem, neuvádějí krom mailu samotného kontaktní data, telefon a podobně.

Kauzy Rudolfa Koženého očima Jana Zímy

V horším případě, jako je tomu také i u tohoto konkrétního stalkra, pod touto identitou také činí udání a oznámení úřadům, bulváru či jiným institucím na vykonstruované trestné činy, podvody či například nepravdivé informace o Vašem zdravotním stavu. (Kdo neztratí spoustu známých a pár přátel, když se o něm bude šířit, že krade letadla, podvádí v podnikání, nebo je nakažen  AIDS).

Poslední a tou nejkontroverznější metodou jsou veřejné výzvy. Například citovaný Rudolf Kožený pod hlavičkou fiktivního JUDr. J.Jonáka, který nikdy neexistoval, uveřejňuje svá obvinění a nepravdy na internetu.

A tak se Vaši známí dozví, že máte ten, nebo onen soudní spor (i když ho nemáte) , že jste podezřelý z toho, či onoho a že vás řeší ten a ten úřad. Ačkoli jsou to v 99% případů jen vymyšlené informace, spousta lidí tomu
uvěří.

JUDr. Jonák?

Rudolf Kožený | Foto z archivu autora

Rudolf Kožený | Foto z archivu autora

Specialitou zmíněného Jabloneckého stalkra ovšem je, když pod falešnou identitou JUDr. J. Jonáka uveřejní veřejně žalovný dopis VÁM! Není horšího příkladu zlovolné vynalézavosti lidí, schovaných někde v anonymitě internetu než jsou shora uvedené příklady.

Zamyslete se. Jsou li tyto málo představitelné skutky možné, a denně se dějí, neměli by už konečně politici přijít s novým zákonem a pozavírat tyto stalkry dílem do kriminálů a dílem do blázinců? Pokud jste se někdy setkali s virtuálním JUDr. J. Jonákem, shlédněte  fotografii se skutečným pachatelem těchto pomluv.