Mohou se v Česku psychopati vydávat za neziskovou organizaci?

Ještě nikdy se Vám nestalo, že pod hlavičkou neziskovky, jež se zaměří na Vaše podnikání se schovávají zástupci konkurence, která Vám škodí, nebo zlomyslný stalker, který to dělá pro svoji sadistickou zábavu? U nás to jde. Prostředí českého internetu je totiž z hlediska našeho státu málo hlídané a tudíž se tu tyhle nekalé praktiky a trestná činnost mohou realizovat, jako by se nechumelilo. Stát se založenýma rukama přihlíží a nic nedělá. A někdo, koho často ani neznáte, Vám bez nejmenších rizik ničí firmu, či soukromí. Jak se to dělá?

Rudolf Kožený | Foto z archivu autora

Rudolf Kožený | Foto z archivu autora

Příkladem může být fiktivní hnutí Antipodvodníci 2014. Hnutí ani nezisková organizace pochopitelně neexistují a jsou vymyšlená. Za teamem Antipodvodníci 2014 je ve skutečnosti schován Rudolf Kožený, recidivista a stalker. Poznáte to jednoduše.

Kauzy Rudolfa Koženého očima Jana Zímy

Pokud na internetu objevíte hromadnou výzvu k právní spolupráci, proti vlastní firmě zkusmo na ni odepište. V odpovědi kterou obdržíte, se to bude hemžit frázemi, typu „taky máte tou podvodnou firmou spor?, nebo „Také jste jimi byli podvedeni?“. Pochopitelně následuje žádost o zaslání například smlouvy, kterou byste
s daným subjektem měli mít uzavřenou.

Je k neuvěření kolik firem i lidí na tuhle hloupost naletí a poskyt nedůvěrná smluvní ujednání a svá data, aniž ví komu. Co by Vás mělo na takových emailech zarazit jako první, je absence kontaktních dat. Žádné telefonické spojení, žádný podpis, žádná kontaktní adresa.

Když neodpovídáte, obvykle Vám přijde stručná žádost – „Zašlete tel. kontakt“. Opět žádné zpětné kontaktní údaje. A tady je otázkou, komu ten telefon zpětně zasíláte. V případě hnutí Antipodvodníci 2014 jde o Rudolfa Koženého. Pokud nereagujete, může dojít na návrh schůzky. V případě zmíněného Jabloneckého stalkra ovšem při osobním setkání rychle vystřízlivíte.

Zamyslete se. Takováto hnutí ve skutečnosti neexistují, ale spousta lidí tomu uvěří, je jen otázkou času, kdy se na českém internetu rozmůže tento typ sběru kompromitujících informací. Lidi jsou schopni uvěřit kdejaké hlouposti. Když se ale stane obětí něčeho takového například Vaše firma, velmi snadno se dostanete do situace, kdy lidé jako je Rudolf Kožený Vás mohou vydírat, nebo pro zábavu likvidovat firmu, které se rozhodnou zničit. Proč? Prostě proto, že v Čechách můžou. Co na tom, že je top trestná činnost a máme na to účinné paragrafy. Lidi jako je i tento, u nás prozatím Policie nehoní.

Jakkoli i u nás platí, že mezi pomluvou a pomluvou kdy při ní pachatel použije médium, například internet je velký rozdíl z hlediska trestnosti. Pokud někdo použije k pomluvě médium, je to daleko vážnější zločin. Je načase, aby se nad tím zamyslelo několik lidí v ústavu státu a práva. Je načase, aby chvíli politici dělali svoji práci.

Jednoho dne se totiž jakýkoli běžný občan muže dostat do situace, kdy na něj někdo sbírá materiály a poté ho začne vydírat. A tento příklad, jakkoli je učebnicový, je jen jedním z mnoha. Čeká nás takováto budoucnost?