Havel, Putin a mafiánský kapitalismus

Náš život je, co lidstvo lidstvem je, opředen mýty. Odkaz na dobu prehistorickou dobu nemám, ale již ve starém Egyptě mezi sebou sváděli boje nejen uchazeči o trůn, ale také, a to hlavně jejich božstva. Tak třeba Amenthotep IV. později Achnaton, falešný egyptský prorok. Nechci předstírat znalosti starého Egypta, ale je zcela zřejmé, že výroba nejrůznějších mýtů patří k lidstvu od nepaměti.

Jiří Hermánek - Bloger

Jiří Hermánek – Bloger

A jedním z velkých křesťanských mýtů, nebo dokonce základem celého křesťanství je mýtus o Ježíši Kristovi. Každý ten mýtus známe, na Vánoce slavíme jeho narození, o Velikonocích pak jeho ukřižování a zmrtvýchvstání.

Není většího mýtu v naší společnosti nežli je mýtus o Ježíši Kristovi. A ten nesmí být ničím narušen.

Představa, že by se náš spasitel choval jako obyčejný smrtelník, miloval ženu a zplodil s ní dítě – taková obyčejná a běžná věc, která se od té doby přihodila miliardám lidí, se božskému synu Ježíši Kristovi proste stát nemohla.

A to samé je s, nyní zbožštělým, Václavem Havlem. Aby jeho mýtus pořádně fungoval, nesmí být pravdivý. My dnes máme kapitalismus. Systém založený na svobodné soutěži politických stran a svobodném podnikání.

A celých třináct let byl prezidentem Václav Havel, lze tedy předpokládat, že byl s tímto systémem ztotožněn, že ho podporoval, že za něj bojoval. To je ale ten naprosto zásadní omyl. Václav Havel a jeho společníci v Chartě nechtěli socialistický systém zničit. Oni ho chtěli reformovat.

A proto onen velmi vlažný přístup k lidovému hnutí za odstranění vlády KSČ, i když upřímně řečeno, málokdo z nás tehdy opravdu věděl, co vlastně chceme a kam by se naše společnost měla pohnout.

A abych nakonec učinil nějaký závěr a navázal na titulek článku, pak, podle mého názoru, Václav Havel s obrovskou nelibostí a obrovským odporem sledoval, do jakých konců tuto společnost Václav Klaus zavlekl.

Do společnosti volného trhu. Do něčeho, co je v hlavách reformních komunistů, absolutně nepřípustné. Jejich představa demokratického socialismu byla asi taková, že výdobytky socialismu zůstanou, ale přibude k nim SVOBODA.

To je samozřejmě absolutní nesmysl. Jakmile přijde svoboda, veškeré teorie reformních komunistů smete ze stolu, až to nakonec prezidenta Havla donutí k hysterickému výlevu o mafiánském kapitalismu.

Nic takového samozřejmě neexistuje. Kapitalismus je prostě kapitalismus a mafie v něm mají přesně ten prostor, který dostanou. V USA byla v roce 1920 vyhlášena prohibice, která skončila za 13 let. A byla obrovským podhoubím pro mafii, přesto nikdo tu geniální hlášku o mafiánském kapitalismu nevyslovil.

Byl to pouze Václav Havel, zklamaný z polistopadového vývoje, který se k takovému výrazu odhodlal. Lze rozumět tomu, proč to, jako reformní komunista, udělal. Ale nelze s tím souhlasit.

A teď k ruskému prezidentu Vladimíru Vladimiroviči Putinovi. U něj výroba „záporných mýtů“ nyní jede na plné obrátky. Nemá cenu všechno vypisovat, byli bychom tu do Alelujá. Kdybych to chtěl parafrázovat, tak „krutý diktátor, který se nás chystá přepadnout“

A jak se chystá nás přepadnout? No přece jako záludný SSSR v roce 1968. Ne, že bych chtěl SSSR, jeho systém, jeho vůdce a jeho činnost nějak glorifikovat, ale parta agresivních debilů v tom politbyru určitě neseděla a tu akci z roku 1968 důkladně zvažovali.

Ovšem tak, jako Václava Havla lakujeme narůžovo (božíčku, božíčku, to je ale pěkné), tak zase V.V.Putina lakujeme na černou, popřípadě rudou barvu agrese. Nemá smysl recitovat zde všechny výmysly a lži o Ukrajině. Raději se podívejme na nás.

Nechápu, který blbec, a není jich zas až tak málo, si myslí, že na nás Rusové, i přes naše členství v NATO „vletí“. To je mimo realitu. O tom, podle mého názoru, nikdo nikdy, ani ve snu, neuvažoval.

A jaký je tedy smysl takových prohlášení, takových úvah? Prostě a jednoduše, vyvoláváním strachu otáčet veřejné mínění proti Rusku a jeho prezidentovi, aby byla případná agrese proti Rusku zdůvodněná.

Ale, co platí pro jednu, platí i pro druhou stranu. Protože každá ze stran má dostatečný jaderný arzenál ke zničení té druhé a tak na sebe budou přes plot štěkat jako dva němečtí ovčáci, zatímco český ratlíček se bude k jednomu z těch psů tak dlouho lísat, až mu počůrá nohu.

Zdroj: Blog autora