Podvod a blamáž z pera DienStBiera: To je zase divadelní komedie ve velkém stylu

To je zase divadelní komedie ve velkém stylu. Vláda schválila zcela nefunkční zákon o referendu, aby občané ve skutečnosti nemohli o ničem rozhodovat. Zdálo by se, že v České republice hru na demokracii nahradí skutečná demokracie – tedy vláda, kdy občané o své zemi rozhodují sami, nikoli prostřednictvím vybraných elit. Opak je ovšem pravdou – politická elita i teď zahrála dobré divadlo.

Jiří DienStBier - homosexualista, neomarxista a feminista

Jiří DienStBier – homosexualista, neomarxista a feminista

Vládní zákon o referendu je v prvé řadě absolutně bezzubý – o těch nejdůležitějších věcech, jako jsou například mezinárodní závazky, občané podle vládního zákona rozhodovat nesmí. Nebudou moci rozhodovat ani o tom, zda budeme nebo nebudeme přijímat povinně imigranty, nebudeme smět rozhodovat, zda setrváme nebo vystoupíme z Evropské unie nebo jiného mezinárodního společenství nebo jestli přijmeme či nepřijmeme euro a vzdáme se svojí historické národní měny. Pochopitelně už vůbec občané nesmí podle návrhu rozhodovat o svých penězích, které státu odevzdávají nebo nedej pámbu o politicích, kteří je údajně zastupují.

Petici k vypsání referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie můžete stále podepisovat

Je zřejmé, že k tématům, která ve vládním návrhu zákona zůstala – třeba barva kravaty autora zákona pana ministra Dienstbiera – se navíc nesežene potřebných 25 procent voličů potřebných pro platnost referenda, jelikož všechna zásadní témata vláda z možností referenda vyškrtla. Pochopitelně antidemokratické je i toto kvórum a je i nesystémové, protože kvórum neexistuje pro volbu prezidenta, senátora ani poslance, kde lidé volí podle programu, tedy souboru témat. Proč ho tedy najednou vláda zavádí u volby jednoho tématu? Mimořádně vysoký je i počet 250 tisíc podpisů pod petici pro vyvolání referenda, což nemá v západních demokraciích obdoby.

Jen pro ilustraci – volby našeho senátora a ministra pro lidská práva Dientsbiera, který je jedním z autorů zákona, v jeho kladenském obvodě se zúčastnilo pouhých 14,82 procenta lidí a volilo ho necelých devět a půl tisíce voličů ze 116 192 oprávněných – tedy asi 8 procent. Ke svému zvolení si politici žádné kvórum nepřejí, ale občanům v referendu ho ukládají neuvěřitelně vysoké – 25%.

Zákon v této vládou navrhované podobě nesnese srovnání se zákony o referendech v zemích, kde přímá demokracie funguje – tam naopak platí, že občan smí nebo dokonce musí rozhodovat o všem zásadním, tedy naopak o daních nebo zásadních mezinárodních smlouvách nebo o imigračních kvótách.

V této vládní podobě zákona o referendu vrcholí neuvěřitelné pokrytectví našich politických elit – k tomu, aby oni mohli rozhodovat, stačí jakýkoli počet hlasů – ale k tomu, aby rozhodoval občan, tedy skutečný majitel této země, je naopak z jejich pohledu na maximum zabránit.

A závěrem dodávám, že můj návrh zákona o referendu po vzoru nejvyspělejších demokratických západních zemí, zamítla vloni ve Sněmovně v únoru vládní většina.

Zdroj: EUportal.cz | Autor je poslanec PS Parlamentu ČR a předseda SPD