StB: Havel zákonem a Babiš soudem? Takže v podstatě stejně…

Kašírovat minulost, malovat ji na růžovo, to snad umí každý z nás. Nikdo si nepřizná, ani sám sobě, veškerou pravdu a sobě a svých skutcích, natožpak aby tak činil veřejně. Václav Havel v tom byl nadějí. Ale bohužel planou nadějí

Andy BáBíš | foto: ceskatelevize.cz

Andy BáBíš | foto: ceskatelevize.cz

Státníci a vojevůdci vždy svůj obraz vylepšovali. Egyptští faraóni, římští císaři i komunisté. Nebylo žádnou výjimkou, že komunistická propaganda vyretušovala již nežádoucí osobu z dobových fotografiích.

Tak třeba, popraveného Rudolfa Slánského nahradila na fotografii vedle Klementa jiná, zcela anonymní a nevystopovatelná osoba. A to nebyl jediný případ. Ne nadarmo psal George Orwell, že ten, kdo ovládá minulost…atd.

A s Václavem Havlem jakoby zavál nový svěží vítr. Zpočátku to tak určitě vypadalo. Trochu zbrklá amnestie jen potvrdila, že má srdce na správném místě. Jen ten rozmysl v tomto případě „Tak trochu“ chyběl.

A prakticky ihned po „revoluci“. dnes bychom spíše řekli po předání komunistické moci do moci komunistů, se největším hitem staly „Svazky StB“. Každý do toho čuměl jak tele na nová vrata a těšil se, že bude moci pomlouvat kolegu nebo souseda.

Co se ale také nestalo? Někdo (i když možná ne v Československu, ale v Německu určitě) zjistil, že na něj byla nasazena vlastní manželka, potažmo vlastní manžel. Nevím, jestli to ten manželský svazek utužilo, ale úplně bych to nevyloučil.

A při příležitosti větrání evidence StB, kde v sítech zůstaly jen ty nejmenší rybičky, zatímco ty velké štiky už byly dávno skartovány, se zjistilo, že prezident republiky má také takový záznam.

Jako bych to slyšel dnes, jak to Václav Havel, velmi upřímně a velmi srdečně vysvětloval.

Vrátil se, ehm, ehm, ze Západního Německa a byl pozván na výslech na StB. Je tedy s podivem, že chlapec z tak pronásledované buržoazní rodiny se jen tak mirnichtsdirnichts coural po Západě, ale není úkolem tohoto článku to pitvat.

A Václav Havel, celoživotní levičák, na tom pohovoru promluvil o tom hnusném Západě tak přesvědčivě, že si ho ihned zapsali jako KTS, kandidáta tajné spolupráce. Jak moc ta spolupráce dál fungovala nikdo neví, ale vstřícný postoj k StB je prostě vstřícný postoj k StB.

A aby prezident republiky nebyl pozitivně lustrován, tak kategorie KTS vypadla z lustračního zákona, podobně jako se jiné zákony ohnuly ve prospěch restitucí bratrů Havlových a neúnavného bijce za „lepší společnost“ Karla Schwarzenberga.

A od té doby, co KTS vypadli ze zákona, zavedl Václav Havel bobříka mlčení a již nikdy se o tomto svém extempore více nezmínil. Nemám to sice vůbec ničím podložené, ale domnívat se mohu, že?

Co když to zařazení KTS má přímou souvislost s jeho členstvím ve Svazu spisovatelů? Já jsem se domníval, že to bylo členství v KSČ, které to umožnilo, ale proč ne KTS místo KSČ? Kdo to ví , odpoví mi na otázku, co je preparát…

A pojďme k druhému hrdinovi tohoto smutného příběhu naší totalitní minulosti. Schopný a vzdělaný Andrej Babiš, člověk se skvělými jazykovými znalostmi, byl jakoby předurčen pro práci v zahraničním obchodě.

Když tak o tom přemýšlím, tak rozvědka by mu, stejně jako Jiřímu Dienstbierovi, možná slušela více, ale prostě se tam nedostal. A těch důvodů může být velmi mnoho.

Ale takto byl prostě nucen s příslušníky StB, až už rozvědky, kontrarozvědky nebo kýho čerta, komunikovat. Nekomunikace s rozvědkou znamenala automaticky exkomunikaci ze zaměstnání. To znám z vlastní zkušenosti.

A nikomu, ale opravdu nikomu se z těchto míst nechtělo. Jsou zde tací, kteří říkají „JÁ NIKDY“. Ano, takový může být jeden ze sta. Ale těch, kteří se teď hlasitě bijí v prsa a Babiše a jemu podobné odsuzují je podstatně více.

A já jim prostě nevěřím, že kdyby byli postaveni před stejnou volbu jako pan Babiš a také jako my všichni z té PZO branže, že by odmítli. Odmítá jen ten, kdo na ty hrozny nedosáhne a proto jsou kyselé a ti, kdo je dokázali utrhnout a sníst, jsou vyvrhelové.

Takže, podtrženo, sečteno. Václav Havel z evidence vypadl, protože se na jeho přání změnil zákon. V té době bylo každé Havlovo přání zákonem.

A Andrej Babiš zase proto, protože vládne daleko větší ekonomickou mocí než kdy Václav Havel vládl a uměl si to zařídit.

A teď, babo, ne Babiši, raď! Co je lepší? Nejlepší je, myslím, jít na pivo, ale v tom horku bych to nepřeháněl.


Zdroj: Blog autora