Opravdu je na Ukrajině tak nebetyčný bordel?

V souvislosti s ročním výročím katastrofy letu MH17 se tato otázka nabízí víc než naléhavě. Ztráta zbraně je jednou z nejhorších věcí, která příslušníkovi ozbrojených sil – nejen vojákovi – může stát.

Jiří Hermánek - Bloger

Jiří Hermánek – Bloger

Již jsem zde líčil, jak příslušníci VB v roce 1967 vyšetřovali v hostinci U Bonaparta ztrátu služební pistole příslušníka ochrany západních ambasád. Ta ochrana samozřejmě spočívala v tom, že příslušníci bystře sledovali, kdo do ambasády vchází a kdo z ní vychází.

Nevím, jestli jsem se tehdy do oněch složek též dostal, ale vyloučit se to nedá. Chodil jsem totiž dost často číst si na americké velvyslanectví americké časopisy a pokochat se pohledem na vlající americkou vlajku na jejich letohrádku.

Ale to je jen taková epizodka, za kterou mi jistí kladenští kreténi dozajista budou mýt hlavu, ale u toho Bonaparta to byla skutečná ztráta skutečné pistole, která se nakonec našla v kamnech (bylo léto).

A nyní, jak nám pořad ČT24 Rok od sestřelení MH17 bezelstně připomněl, tak ukrajinská armáda měla ve své výzbroji protiletadlový systém BUK v jeho starší verzi, zatímco ruská armáda již disponovala jeho novější verzí – přesné označení si nepamatuji.

Kolega Otto Černý píše v diskuzi k mému včerejšímu článku, že plnohodnotná sestava BUK zabere místo dvou fotbalových hřišť. To se mi přece jen zdá trochu přehnané, ale žádný drobeček to jistě nebude a měl by být ze vzduchu i z družice snadno odhalitelný.

Další informace, která z toho pořadu vyplynula, je ta, že i „očesaný“ systém umístěný na jednom nákladním autě umí zaměřit a sestřelit cíl. Bohužel ho ale neumí identifikovat. Patrně nerozpozná ani zda jde o vlastní či nepřátelský letoun nebo dokonce o letoun civilní.

A obraz neštěstí se skládá dohromady. Neštěstí v malém vypadá tak, že pět kluků jede na diskotéku, tak se všichni spaří, seberou někde ještě pár holek, všichni se narvou do auta a ten nejhloupější opilec řídí. Výsledkem pak bývá několik zarmoucených rodin.

Tady byl těch zarmoucených rodin o něco víc a o to více zaráží liknavost, neprofesionalita, nezodpovědnost a hazardérství ukrajinských vojáků i civilních úřadů. Velitel BUKu přece musí vědět, že o tak nebezpečnou zbraň přišel, že?

A pokud s BUKem dezertuje i celá jeho posádka, což se na Ukrajině vůbec nedá vyloučit. Dezertér, který přinese důležitou informaci nebo nějakou jedinečnou zbraň, bývá více ceněn. Tak, proboha, ten ukrajinský BUK byl přece součástí nějakého vyššího velitelského celku, že?

Takže já to vidím tak, že v prvním případě je na vině neskutečný nepořádek a šlendrián na ukrajinské straně nebo, a to se opravdu bojím domyslet do důsledku, někdo z nejvyšších ukrajinských míst dobře věděl, jaké nebezpečí hrozí a nechal to celé proběhnout.

Že jsem se zbláznil? Ale kdeže! Ve válkách umírá daleko více, řádově daleko více civilistů než je nějakých 300 turistů. Někdy vloni v únoru, když vrcholil Majdan a počet mrtvých stoupal, jsem napsal, že Majdan ke svému vítězství potřebuje ještě podstatně více mrtvých než do té doby a co se nestalo?

Během téhož týdne překročil počet mrtvých jedno sto a tím také završil ono „bohulibé“ snažení o vítězství evropských lidských práv a homosexualismu nad dekadentním realismem ruského vedení a obyvatelstva. A toho „vítězství“ bylo vzápětí dosaženo.

A co měl Kyjev z toho nešťastného sestřelu. VŠECHNO, doslova všechno. Odzbrojil separatisty a mohl ej od té chvíle bez obav bombardovat, získal na svou stranu světové mínění, pošpinil Rusko a to velmi a naprosto určitě jsem na nějaký ten benefit toho sestřelu.

Však Vy mi to povíte v diskuzích. Ale k věci, přátelé, k věci. A ne ad „homunkulum“


Zdroj: Blog autora