Recenze knihy: Emir Kusturica – Kde jsem v tom příběhu já?

V roce 2012 v České republice vyšla kniha s názvem Kde jsem v tom příběhu já?, [1] jejíž originální název z roku 2010 zní Smrt je neprovjerena glasina, což znamená Smrt je neověřená věc. A právě výrok „Smrt je neověřená věc, synku.“ patřil Muratovi Kusturicovi, kterým byl Emir jako dítě uklidňován, když jednoho dne uviděl mrtvého člověka.

Emir Kusturica | foto: ria.ru

Emir Kusturica | foto: ria.ru

Kniha je de facto paměťmi svého druhu. Rozhodně se však jedná o působivé čtení, které může plnit úlohu vážné četby stejně dobře jako té oddychové. Autor totiž dokázal napsat čtivý text o svém životě, včetně jeho závažných momentů. Emir Kusturica spatřil světlo světa 24. listopadu 1954 v Sarajevu.[2] V knize popisuje své dětství v rodině s otcem Muratem, matkou Senkou a dalšími příbuznými. Stejně tak si v ní vybavuje své první lásky a zmiňuje i svůj negativní názor na Tita, který přebral od otce. A také hovoří o svém vztahu ke sportu – především fotbalu a atletice.

Váleční zločinci G. W. Bush a J. Solana za mřížemi v Drvengradu

Váleční zločinci G. W. Bush a J. Solana za mřížemi v Drvengradu

Postupem času se však zamiloval do filmu. A jelikož film je sledem obrázků, tak se k natáčení dostal postupně přes fotografování. Když byl přijat na pražskou FAMU, tak mezi jeho učiteli byl i Otakar Vávra, [3] který jej velmi ovlivnil. Za svůj největší vzor však považuje italského režiséra Federica Felliniho, [4] o kterém v knize píše opakovaně. Školu absolvoval v roce 1978 krátkým filmem Guernica.[5]


Později Kusturica vyučoval na Kolumbijské univerzitě v USA a natočil řadu úspěšných a oceněných filmů. V roce 1981 získal Zlatého lva za film Vzpomínáš na Dolly Bell? [6] Za film Otec na služební cestě z roku 1985 [7] obdržel Zlatou palmu z Cannes. Tutéž cenu obdržel i za film Dům k pověšení z roku 1988.[8] V roce 1993 získal Stříbrného medvěda z Berlína za film Arizona dream.[9] Prozatím poslední Zlatou palmu obdržel v roce 1995 za film Underground.[10] Je lídrem a kytaristou skupiny The No Smoking Orchestra, která od roku 1998, tedy od filmu Černá kočka, bílý kocour, [11] obstarává hudbu jeho filmů. Oblíbenými byly i jeho poslední dva filmy – Život je zázrak z roku 2004 [12] a Závěť z roku 2007.[13]

V současnosti se svou rodinou žije ve vybudované vesničce Drvengrad [14] v Srbsku poblíž hranic s Bosnou, kde se navíc každoročně koná filmový festival. Mezi jeho blízké přátele patří např. Johnny Depp. Velmi se zajímá o politiku a je kritikem politiky Západu, především pak USA. Trápil jej a dodnes trápí vývoj v Jugoslávii, která skončila rozpadem po sérii válek. Do České republiky se s oblibou vrací.


Zdroj: disidenti.org

Citace:

[1]: Kusturica, Emir (2012). Kde jsem v tom příběhu já? (Praha: freytag & berndt).
[2]: CSFD.cz – Emir Kusturica
[3]: CSFD.cz – Otakar Vávra
[4]: CSFD.cz – Federico Fellini
[5]: CSFD.cz – Guernica
[6]: CSFD.cz – Vzpomínáš na Dolly Bell?
[7]: CSFD.cz – Otec na služební cestě
[8]: CSFD.cz – Dům k pověšení
[9]: CSFD.cz – Arizona Dream
[10]: CSFD.cz – Underground
[11]: CSFD.cz – Černá kočka, bílý kocour
[12]: CSFD.cz – Život je zázrak
[13]: CSFD.cz – Závěť
[14]: Mecavnik.info