Bude Rath mučedníkem? Spíše neměl s kluky chodit na led. Proto jej udělali, jelikož tam kradou všichni

Sice se ještě nepřirovnal k Janu Husovi, ale to časem možná taky přijde. Má to ovšem promyšlené – příběh o svém mučednictví pouští do éteru od samého začátku vskutku neúnavně. A patrně tak bude činit až do konce života.

David Rath po propuštění z vazby

David Rath po propuštění z vazby

Ne že by se Rath při obhajobě nesnažil, ale místy vypadá spíš komicky. Neustále bombarduje soud kvůli podjatosti soudce, dokonce na něj vytáhl jakousi fotografii z flámu… Advokáty mění jako ponožky, nejlépe přímo před závěrečnými řečmi. Tu pak pojal jako skutečný „nekonečný příběh“, na jaký je zvyklý z Parlamentu, ale sotva tím mohl dokázat víc, než potvrzení své roli „oběti“, kterou si už od začátku pečlivě pěstoval.

Policii nařkl z „iluzionismu“, jelikož mu prý podstrčila peníze do jeho krabice s vínem, ovšem jako iluzionista působil místy spíš on sám. Se slovy kouzlil opravdu skvěle, z klobouku občas zahal skutečně fantastická vysvětlení, například svůj výrok o „dárečcích“ vysvětlovat tím, že Kottovi měli ještě v únoru doma vánoční výzdobu. Tím se dostal kamsi na úroveň Ivánka kamaráda a jeho legendárního „Kapříci připluli“.

Samozřejmě na to vše má Rath při procesu plné právo, každý se může hájit, jak uzná za vhodné. Jiná věc je, zdali mu takovou obhajobu někdo bude věřit. Ale řekl bych, že to stejně nakonec nebude tak horké. I kdyby mu odvolací soud ten trest potvrdil, nemyslím si, že si za mřížemi pobude dlouho. Vazbu mu odečtou, a v půlce ho pustí za dobré chování. Do tří let bude venku. Víc ho možná budou mrzet ty peníze, které mu stát zabaví. A také to, že už ho žádná strana k výnosným korýtkům nepustí.

Mimochodem, velmi mě pobavila včerejší agitka Jiřího Paroubka, který se tu emotivně zastával svého bývalého spolubojovníka. Paroubek patrně sledoval každou minutu soudního jednání, důkladně si prostudoval každou stránku spisu, a tudíž došel k jednoznačnému závěru – že to celé bylo hanebné spiknutí! No ještě aby si myslel něco jiného, že? Mimoděk mě napadlo, jaké měl Paroubek štěstí, že se nikdy pořádně nevyšetřilo třeba to, jak to bylo s nákupem dvou stovek pandurů, které jeho vláda na poslední chvíli odklepla. Možná by bývali mohli s Rathem dostat společnou celu…


David z Arku teď doufá ve Vrchní soud, takže si můžeme počkat, jestli budou další komické výstupy. Pro své příznivce bude vždy tím nespravedlivě upáleným na hranici. Neexistuje žádný důkaz, který by je nepřesvědčil, že to celé nebylo nastrčené a zmanipulované. Pro ty ostatní může být proces s Rathem prostě jen konec kariéry muže, který zkrátka neznal míru a přitom měl tu „smůlu“, že zrovna jeho policie přistihla in flagranti.


Zdroj: Blog autora