Venca Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman… Vztahy lidí a politiků se s časem velmi mění

A mění se, samozřejmě nejen vztahy k různým politikům, ale také, a to hlavně, vztahy mezi jednotlivými lidmi. Dva lidé se potkají, zamilují, pomilují, zplodí dítě a jsou šťastni. A najednou, s postupem času, se vše zhroutí.

Miloš Zeman, Václav Klaus a zrůda Havel

Miloš Zeman, Václav Klaus a zrůda Havel | foto: ceskatelevize.cz

Ti, co se milovali až za hrob se najednou nenávidí, hovoří spolu jen přes advokáty, jedna ze stran sporu, většinou žena, si pro sebe zablokuje společné dítě a neštěstí je na světě.

A, tak trochu podobně, to je se vztahem obyvatel, lidu k jeho politikům. I zde to je proměnné. Myslím, že opravdu nejrychlejší start a pak také nejkrutější pád zažil Václav Klaus. Jeho veřejná známost před rokem 1989 byla naprosto nulová.

Klause znali jen nejbližší spolupracovníci, ti pro které pořádal bytové semináře a pak jistě i ti se kterými sportoval. Prostě, klasický kroužek přátel a známých. Takový nebo podobný, jako má každý z nás. Ještě začátkem prosince 1989 byl Klaus jedna velká NULA.

To se ale úžasně rychle změnilo. Klaus velmi rychle vystoupal do obecné známosti a popularity a hrozil, že zastíní i Václava Havla.

I když to asi nebyl jeho úmysl, tak to se stalo při dělení republiky, kdy Klaus byl jediným českým politikem schopným jednat s Vladimírem Mečiarem a Václav Havel, zcela v pozadí, chystal, proti všem slibům, návrat na prezidentský stolec nového státu, když se mu ten starý, Československo, nepodařilo zachránit a rozpadl se mu pod rukama.


Rozpad Československa, to asi byla Klausova hvězdná hodinka. A od té doby měl mnohá „up“ a mnohá „downs“ a dlouhou dobu byl i docela přijatelným a snad i populárním prezidentem. To vše však šlo vniveč díky jeho masivní amnestii.

Miloš Zeman měl nástup podstatně pomalejší a také méně výrazný. Opravdu o něm bylo slyšet, až když díky autobusu Zemák vyhrál volby. Dostal tak ČSSD do „Strakovky“ a přesně podle hesla „Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán“ ho ČSSD později podtrhla.

Zeman nyní národ polarizuje možná ještě více než Václav Klaus. Slyšet veřejně hovořit o „kšundách“ bylo opravdu a od prezidenta obzvláště, dosti neobvyklé. Na druhou stranu ale Miloš Zeman dělá takovou politiku, která je pro blaho země a nikoli pro jeho osobní blaho.

A jako poslední, ale svým způsobem první, apoštol na našem blogovém prezidentském orloji je Václav Havel. A myslím, že z těch tří je nejkontroverznějším. A to zvláště proto, protože u oněch dvou. dříve zmíněných smí být ta kontroverze veřejná, zatímco u V.Havla ne.

To prostě ani náhodou. To se hned vyhrne parta obránců a to nejmírnější, co umí říci, je: Kopete (kopeš) do Havla resp. do mrtvoly. To by ale pak znamenalo, že vlastně ani nesmíme hodnotit výkony zemřelých politiků, umělců a jiných veřejně známých osob.

To samozřejmě smíme, s jednou jedinou výjimkou, Václavem Havlem. Tam je povolena pouze adorace, zbožňování a nic jiného. Tak třeba postavit „Lavičku Václava Havla“ je sice přípustné. Musíme na to ale mít povolení nositelky autorských práv a zaplatit tučné výpalné.

Václav Havel byl celoživotní levičák. To snad nikdo nepopírá, ale veřejně se to moc říkat nesmí. Před časem, Václav Klaus, na dotaz nějaké novinářky řekl, že Havel měl myšlení reformního komunisty a hned byl oheň na střeše.

Proč, když bychom snad dnes už měli všichni vědět, že Charta 77 nebyla žádným buřičským, protisocialistickým spolkem, ale že byla ideologicky vedena směrem k reformnímu komunismu, k demokratickému socialismu.

Jen absolutní naiva si může myslet, že Charta 77 měla za cíl konec socialismu v ČSSR. To by j jednak StB už dávno rozprášila a hlavně, personální obsazení Charty 77 včetně Václava Havla to neumožňovalo.

A poslední věc, jako ilustrace našich diskuzí a nediskuzí o Václavu Havlovi. Jeho členství v KSČ padesátých let do roku 1967. Pokud něco vypadá jako kachna, chodí jako kachna a kejhá jako kachna, pak je to kachna.

A pokud někdo vypadá jak mladý nadějný spisovatel, člen strany, který je v roce 1967 připuštěn na tribunu komunistického svazu spisovatelů. V žádném jiném povolání, kromě armády a bezpečnosti, nebylo členství v KSČ tak potřebné a nutné…

Jako u lidí, tvůrců, kteří svou tvorbou ovlivňovali celý národ více než kterýkoli jiný druh umění. Tehdy se ještě knížky četly, dokonce se na ně stály i fronty a myšlenka, že si Československý svaz spisovatelů nasadil do hnízda kukaččí vejce, nestraníka Václava Havla, mi nesedí.

Takže já se těším na komentáře, které se, jak jsem si skoro jist, ponesou, kromě obvyklého „kopání do Havla“ v duchu logického kladenského nesmyslu typu: „Slabomyslný, ale velmi rafinovaný idiot…“

Takže hezký den. A ať vám slunce řádně prohřeje vaše kosti a rozpustí poslední zbytku sněhu na zahradě.


Zdroj: Blog autora