Slovně se hlásím k ruské nebo americké armádě. Váš Dobrý voják Švejk…

Tak jsem přepínal z HBO na ČT24 zrovna v okamžiku, kdy tam jakýsi, tuším Pazdera, referoval o dění na povstaleckých územích Ukrajiny s tím, že OBSE zaznamenala lidi, kteří se slovně nebo uniformou hlásí k ruské armádě.

Dobrý voják Švejk

Dobrý voják Švejk

To mě tedy nesmírně pobavilo, protože jsem si vzpomněl na své mládí, kdy jsme s kamarádem Honzou šprtali onu geniální knihu bolševického komisaře v městě Bugulma a alkoholika z povolání, Jaroslava Haška.

Samozřejmě klasika, kterou jsem už dnes zapomněl a nepamatuji si ji doslova: „Kolik těch přání měla, Švejku?“. „Asi sedm pane oberlojtnant a teď spí jako zabitá“. Nebo „To se nám to hoduje, když nám lidi půjčují peníze.

Ten první díl je nesmírně vtipný. Je v něm spousta prostoru pro nejrůznější gagy a také se asi dobře natáčel. I ten druhý díl se dal číst a ani ten film není tak úplně marný, ale na ten první, podle mého názoru, nemá.

A právě v tom druhém dílu je pasáž, kterou si už tak dobře nepamatuji. Přeskakoval jsem. Švejk tam na frontě někde u potoka natrefí na koupajícího se ruského vojáka, z legrace se převlékne do jeho uniformy a je zajat Rakousko-uherskou armádou.

Tedy svou vlastní a myslím, že mu hrozí šibenice za přeběhnutí k nepříteli. Ale nakonec vše dobře dopadne, nepřátelská artilérie to tam rozstřílí na cimprcampr a filmu je konec. A samozřejmě, Švejk, jak jinak, je zachráněn.

A právě ta ČT24 pravila, že OBSE, ač by to neměla dělat, ale koho chleba jíš, toho píseň zpívej, hlásí, že na povstaleckých územích se množí lidé, kteří se buď slovně nebo uniformou hlásí k ruské armádě.


To teda musí být opravdu obtížné. Na těch územích žije několik miliónů Rusů a další miliony Ukrajinců mají ruštinu jako rodný jazyk. Takže, slovně se přihlásit k ruské armádě zcela určitě umí několik miliónů tamních mužů, popřípadě i žen.

A bůhví, jestli náhodou ukrajinská armáda nemá ruštinu jako svoji oficiální řeč, protože jsem někde zaslechl, že se tak v ukrajinské vládě musí domlouvat. Ale, to prosím neberte vážně, to jsem možná měl ve sluchátkách informační šum.

Takže, skoro každý blb ba dokonce i každá blbka na povstaleckých územích se dokáže slovně prohlásit za ruského vojáka. A uniforma? Za komunistického Československa se epolety kupovaly v armě. Jeden kapitán kontrarozvědky dostal majora a už si tam běžel pro majorskou ohrádku.

A taky si myslím, že ti Rusové nejsou úplní pitomci. Asi před rokem tady byl nesmírný kvikot z toho, že někdo nafotil nějaký supermoderní ruský tank (T72 anebo tak podobně?), který UA armáda nemá a prokazoval tím, že Rusko tyto zbraně dodává na Ukrajinu.

Nezlobte se na mě, to by ti Rusové museli být idioti na kvadrát, aby ilegálně posílali na UA ty tehdy nejnovější a nejdražší zbraně, že? A podobně to je i s těmi uniformami. Pokud posílá CIA někam nějaké jednotky, tak si je setsakra jistá, aby nebyly identifikovatelné.

Aby prostě nešlo říci „Vletěla sem na nás US Army“. Ale aby mezi těmi jednotkami byli lidé od US Army vycvičení a USA oddaní lidé (Invaze do Zátoky sviní v dubnu 1961).

A jak to udělají Rusové, ten zaostalý národ, který musí od USA vše, včetně Chevroletů opisovat? No, přesně tak. Pokud někam někoho vyšle, a já bych v této situace své lidi povraždit nenechal a někoho vyslal, tak zcela určitě s dobrým krytím a ne, aby je nějaký ňouma z OBSE hned odhalil.

Bývalo kdysi za německé okupace dobrým zvykem (Ostře sledované vlaky), že čeští občané, oddaní říši byli na mapách informováni o „úspěšném postupu našich vojsk“. Uplynulo více než 70 let a my máme, o Ukrajině, s prominutím, velké hovno.

Nevíme, kudy přesně jde demarkační linie, kde má kdo jaké těžké zbraně, jak probíhají ty přestřelky a hlavně proč? Chtějí separatisté rozšířit své území nebo jim chce ukrajinská vláda jejich území zkrátit? Při veškeré vyspělé technice to nevíme.

Kdo kam postoupil, kdo odněkud ustoupil. Nic z toho nevíme a jestli to zde někdo ví, tak to z nějakých důvodů není publikováno. Protože, kdo moc ví, tak také moc přemýšlí a může si něco domyslet, což není žádoucí.

A jinak, k tomu nadpisu. Dejte mi stakan Stolichnej a ruskou uniformu a zahraji vám ruského plukovníka jak vyšitého. A to samo z druhé strany okeánu. Dejte mi Jack Daniels Old No. 7 Tennesee Whiskey a US Army uniformu a máte amerického plukovníka jako z partesu.

A když ještě přihodíte pár litrů škváry pro toho mého nenažraného Budulínka, tak vám v těch uniformách budu i na přehlídce pochodovat.

Prostě, uniforma naprosté prd značí.


Zdroj: Blog autora