Vladimir Vladimirovič vypálil Baracku Husseinovi rybník a to parádně

Proč se naposled směje Serjoža a ne Johny? Řada událostí poslední doby svědčí o tom, že Washington uznal Moskvu za rovnoprávného partnera a přešel na jednání.

Putin si osedlal Obamu

Putin si osedlal Obamu

Ukazuje na to i prohlášení velitele výsadkových jednotek Ruska o možné pomoci Sýrii. Předmětem obchodu má být odstranění Asada výměnou za ústupky na Ukrajině.

Velitel výsadkových jednotek oznámil, že „ruští výsadkáři jsou připraveni pomoci boji s teroristy, pokud bude takový úkol stanoven vedením Ruska.“ Je to buď postoj ministra obrany Ruska Šojgu, který se v případě Ukrajiny liší od oficiálního, nebo je to signál Kremlu Bílému domu, že není vhodné bombardovat pozice Asadovy armády, jak přikázal před několika dny Obama.

Je zřejmé, že je situace na Blízkém východě posuzována nikoliv ze dvou, ale ze tří stran. Ruský ministr Lavrov se tento týden setkal s americkým ministrem Kerrym a se saúdskoarabským ministrem al-Džubajrou v Dauhá. Ohledně Sýrie se nedomluvili. Rusko Asada nevydalo a navrhlo jej zapojit do boje proti IS. Realističtěji než USA se v tomto případě chová Saúdská Arábie. Konkurentem Saúdů se stejnou wahabitskou ideologií je al-Baghdádí. Má snahu začlenit království do chalifátu a sebrat mu Mekku a Medinu. Pro Saúdy je to naprosto nepřijatelné.

Další den po schůzce v Dauhá se Lavrov a Kerry setkali na summitu ASEAN v Kuala-Lumpuru. Zde jsou Rusko i USA v roli pozorovatelů. Šéfové diplomacie „posuzovali urovnání situace v Sýrii a na Ukrajině“. Bylo to na asijské půdě.

Podle Kerryho prozkoumaly strany „situaci na Ukrajině a kroky, které se musí udělat pro plnou realizaci Minských dohod“. Že by Kerry hodlal svázat pomoc Ruska Sýrii s ústupky na Ukrajině a potřebuje to i Rusko? Nikoliv. Má nyní možnost vsadit na saúdskou kartu. Saúdové se po uzavření americko-íránské dohody, s níž nesouhlasí, obracejí na Rusko.

Saúdská Arábie byl první stát, s nímž uzavřel Sovětský svaz diplomatické styky a nejlepší vztahy mezi oběma byly do doby, než ropní šejci začali podporovat afghánské mudžahedíny a než srazili cenu ropy. Vztahy definitivně padly při syrské krizi. Rusko má výborné vztahy s íránskou sférou vlivu a může být prostředníkem mezi kterýmikoliv zeměmi stojícími proti sobě. Takové přání zde je. V období ramadánu navštívila delegace Hamasu Saúdskou Arábii a vedoucí delegace Abú Marzúk oznámil, že „návštěva dosáhla svého cíle a lze ji nazvat úspěšnou“. Řekl, že Hamás doufá v dobré vztahy s Východem i Západem a „pracuje na tom, aby se zde vyhnul napětí.“ Připravují se na setkání s ministrem zahraničí Ruska a na oficiální návštěvu Moskvy.


Podle amerického The Hill na Blízkém Východě vítězí Rusko nad USA. To, že Rusko dokázalo jako spojence získat Saúdskou Arábii, silně mění rozložení sil na Arabském poloostrově. Vydání uvádí: „Rusko je dávný spojenec Sýrie a Íránu. Saúdská Arábie se s Moskvou skamarádila a zavázala se investovat do ruské ekonomiky až 10 miliard USD. Na oplátku slíbilo Rusko urovnat konflikt mezi ní a Íránem.“ Závěr je, že Kreml nyní postupuje na Blízkém východě aktivně a převyšuje iniciativu USA. Proto nemusí v záležitosti Bašara Asada jít na ústupky a může se obracet k Ukrajině, neboť zde má Američanům zcela pochopitelné zájmy, týkající se ekonomiky a bezpečnosti oblastí, které jsou u jeho hranic.

Washington ukončí destabilizaci Ukrajiny vcelku rychle, a to nejen kvůli naléhavým povinnostem na Blízkém východě, ale i kvůli pronikání Ruska do Asie. Asii nazval Brzezinski nejdůležitější oblastí planety. Za těchto okolností mohl sedět Lavrov v Kuala Lumpuru za stolem se jmenovkou Serjoža, široce se usmívat a být ve vynikající náladě.

Tady, v Asii, a ne na Ukrajině, jsou ruské obchodní zájmy. Po demarši Kyrgyzie (podle Bílého domu jediné demokratické vlády regionu) ztrácejí Američané Střední Asii, ale mohou ztratit i Jižní, kde nazrávají budoucí konflikty z přerozdělení světa. I zde má Rusko po summitech BRICS a ŠOS výborné perspektivy.

Je potřeba konat. Pracovat na projektech Sever-Jih, nikoli Západ-Východ. Území od Turecka po Japonsko má skoro 400 miliard obyvatel a hospodářský růst 5 % za rok. Je potřeba podpořit čínský projekt Hedvábné cesty a zavést do Asie ruské plynovody a ropovody. Je to dlouhodobá perspektiva, ale obrněný vlak už stojí na příslušných kolejích.

Symbolika: Dnes na Západě – v Evropě a v USA – budují zdi. Rusko buduje mosty.


Zdroj | Překlad | Původní zdroj