Petr Nečas páchá sebevraždu v přímém přenosu

Zdroj: ePortal.cz | Předseda vlády Petr Nečas nám v tomto týdnu opět dokázal, že na funkci premiéra prostě nemá. Snad i pověstný slon v porcelánu by si počínal lépe než předseda ODS v čele vlády. Nevím, co Nečase vedlo k tomu, že z Karolíny Peak udělal ministryni obrany? A už vůbec netuším, proč investoval tolik politického kapitálu do obhajoby svého rozhodnutí? Rovněž nechápu ODS, že něco takového dopustila. Ostatně ODS jsem přestal rozumět již dávno.

Po pádu Mirka Topolánka měl být Petr Nečas tím, kdo vyvede ODS z krize a nasměruje ji zpět k pravicovým kořenům. Nestalo se tak. ODS je ještě ve větší krizi než byla v době Topolánkova odchodu. Petr Nečas jako reformátor neuspěl a tudíž měl být nahrazen někým schopnějším. A to je další kámen úrazu. Dnešní ODS se tváří tak, jako by nikoho lepšího než Nečase neměla. Paradoxem celé situace je, když ti, co udělali z ODS sociální demokracii light, volají po návratu Václava Klause do předsednické funkce. Ano, mám na mysli pány Tluchoře, Šnajdra a Fuksu. Jsou to ti pánové, kteří velkoryse složili poslanecké mandáty, protože nesouhlasili s počínáním vlády a současně nechtěli zapříčinit nástup levice k moci. Jak šlechetné a zodpovědné! Občan se však nemusí bát. Páni exposlanci o hladu nebudou. Ivan Fuksa – dosazen do vedení Českého Aeroholdingu – přípravuje privatizaci ČSA Marek Šnajdr – jmenován do dozorčí rady státní společnosti Čepro Petr Tluchoř – míří na manažerské místo v ČEZU.

Jak vidno, Petr Nečas ví, jak zabezpečit stranické kolegy. Zřejmě se učil v Lidovém domě, který instaloval neschopného Jaroslava Tvrdíka do čela ČSA, z čehož se aerolinky vzpamatovávají dodnes. V české politice se zkrátka vyplatí býti vzbouřencem. Nečasova vláda prošla opravdu razantní proměnou. Pokud počítám správně, tak ve svém křesle zůstaly pouze 4 členové kabinetu včetně premiéra. Rekonstrukce vlády je standardním krokem a výsadní pravomocí předsedy vlády.

Kupříkladu Margaret Thatcherová tak činila velmi často. A přitom dokázala být britskou premiérkou více jak 11 let. Rozdíl mezi Thatcherovou a Nečasem je v tom, že Železná lady odvolávala ty ministry, kteří ji vypověděli poslušnost. Nečas odvolává a nominuje na základě politických čachrů. Karolína Peak nám budiž zářným příkladem. A bohužel nejen ona. Je-li předseda vlády pozitivním sebevrahem, podniká kroky, které jsou v zájmu země a to bez ohledu na vidinu znovuzvolení. Tak ostatně postupovala i Margaret Thatcherová, když v roce 1979 převzala vládu nad Velkou Británií.

Premiérka měla jasnou vizi, co, jak a kdy chce v Británii změnit. Pravdou je, že nejdříve musela změnit Konzervativní stranu, ze které se po odchodu Winstona Churchilla stala středová strana. Na příkladu Margaret Thatcherové je vidět, že i radikální reformy mohou přinést dlouhá léta ve vrcholné politice. Je-li předseda vlády negativní sebevrah, počíná si přesně jako Petr Nečas. Vláda vydává za reformy to, co pouze stabiluzuje současný stav. Jak vidíme v případě schodků státních rozpočtů, vláda prakticky nešetří a schodek se snaží udržet na uzdě jen pomocí škrtů a vyšších daní.

Ostatně i pan Kalousek se mohl již přesvědčit, že zvýšení daní neznamená růst příjmů do státní kasy. Navzdory všem ekonomickým zákonitostem vláda pokračuje ve zvyšování daní. Samotný Petr Nečas navíc doufá, že veřejnost jeho počínání ocení a zvolí ho i v dalších volbách. Taková míra naivismu je u premiéra varující. Petr Nečas bude na dlouhá léta posledním předsedou vlády v dresu ODS. Příští volby budou triufem levice.

V Lidovém domě se mohou jen tiše modlit, aby Nečas vládl až do řádného termínu voleb. ČSSD nebude muset pořádat masivní předvolební kampaň, znechucení voliči za ní příjdou sami. Sociální demokraté tak budou mít na budování sociálního státu několik volebních období. Obyčejný člověk bude spokojen, protože stát se o něho postará, zajistí mu bezplatné služby a jako bonus dostane nějakou tu dávku.

Je nevyřčenou pravdou, že spokojenost se vytratí v okamžiku, kdy budeme muset začít splácet život na dluh. To pak teprve budou řecké báje a pověsti…