Senátor Schwarz: Z agresivity mám neustále strach a amnestií se to nijak nezhoršilo

Zdroj: viposobnosti.eu | Nejen většině veřejnosti, ale také některým senátorům se nelíbí rozsah amnestie, kterou udělil na konci svého volebního období Václav Klaus. Senátor Zdeněk Schwarz naopak stejně jako tajemník Ladislav Jakl nebo poslanec Pavel Bém považuje dění kolem amnestie za neadekvátní a hysterický krok. Podle senátora Schwarze by si nejen opozice, ale také starostové, kteří hromadně sundávají fotografii prezidenta, měli zamést nejdříve před svým prahem. Ze vzrůstající agresivity, kterou vyvolávají politici i média má senátor. MUDr. Zdeněk Schwarz již strach. Během své lékařské práce měl možnost poznat mnoho agresivních lidí a bohužel mezi nimi převažovali lidé ze zcela jiné skupiny osob než jsou recidivisté a amnestií propuštění vězni.

Někteří senátoři chtějí podat ústavní stížnost, kvůli amnestii, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus. Jak vnímáte vy, jako senátor tento krok?

Nevím se kterými a jak zahýbala amnestie pana prezidenta. Celé to dění kolem amnestie, myslím tím negativní reakce, považuji za zcela neadekvátní a zbytečnou hysterii, kterou rozpoutala média a opozice… Mám poslední měsíce pocit, že ze všeho se tady vytvářejí zcela účelově kauzy, panika a důvody k různým aktivitám…

Jak se to podle vás projevuje?

Neustále se někteří lidé snaží za každou cenu a z čehokoliv udělat problém a následně se ostatní aktivity valí jako domino. Myslím tím to, že se něco stane a hned na to reaguje kdekdo, přestože mnozí k tomu nemají žádný důvod, kvalifikaci to jakkoliv hodnotit a jen se chtějí zviditelnit nebo na tom udělat jak se říká nějaké body. Novinář na tom chce udělat nějakou práci, protože nic jiného nevymyslel a nebo je tzv. „okurková sezóna“ a nemá o čem psát, mluvit na kameru, atd. Politik neví, čím se zviditelnit či jak se zavděčit voličům a přeci musí vykázat nějakou tu činnost apod., takže se chytá všeho a hned chce tvořit zákon, který problém bude nějak definovat… A na to se hned nabalují další, opozice, kritici, různí znalci a odborníci vč. pseudoodborníků atd.

Mnohdy se nestačím divit, kdo všechno se k nějakému problému vyjadřuje, jak odvážně kritizuje a stále častěji i agresivně napadá druhé… A to domino se už bortí, média to vytáčejí a tzv. hrají dále, občan je masírován ze všech stran a problém, který jeho život nijak neovlivní a o kterém by ani nevěděl, se stává najednou i jeho problémem… povídá si o tom s okolím a samozřejmě jak bývá zvykem si k tomu každý přidá nějakou tu „třešničku“ a máme na světě kauzu… S amnestií to je stejné. Křičí lidé, kterých se amnestie nijak netýká, a pokud ano, tak třeba tím, že ušetří značné peníze ve státní kase, že nebudou muset platit pobyt vězňům ze svých daní…

Starostové, ředitelé škol, učitelé a jiní najednou na protest sundávají fotografie prezidenta. Já si říkám, kolik těch starostů má čisté svědomí, když z médií slyšíme, jak která obec plýtvá penězi, jak se občané obce rozčilují nad rozhodnutími zastupitelstev, jak kšeftovali s pozemky, jak v obci nefunguje to či ono atd. Jinými slovy to vnímám i jako odpoutávání pozornosti od vlastních problémů nebo se zviditelnění před potencionálními voliči, ale i třeba stranický úkol opozice… Proč nekřičeli stejně aktivně a proč neprotestovali a nedělali stejná populistická gesta v době, kdy se uvedené kauzy z amnestie staly a šetřily? Mám na mysli kauzy, které jsou lidem předhazovány jako chyba pana prezidenta – jeho amnestie. Proč reagují až teď?

Podobných otázek se nabízí desítky. Stejně demagogicky lze obhajovat i negativa amnestie, např. mohu tvrdit, že peníze, o které v uváděných kauzách lidé přišli by stejně nikdy neviděli, že by soudy stejně po těch 8 a více letech k žádnému závěru či spravedlivému a přísnému verdiktu nedošly. Proč odpůrci amnestie nekamenují soudy a pachatele vypíchnutých závažných kauz? Proč bombardují prezidenta? Když je to tak náhle začalo zajímat, tak se ptám, proč je to nezajímalo do amnestie? Propuštění recidivisté by v kriminálech nebyli navždy a doživotně a to co dělají nyní by nejspíše stejně udělali později až by tresty odpykali. Nic jiného si nelze myslet u případů, které nám média předhazují, myslím např. recidivisty, kteří seděli po 20té a nebo i vícekráte, kde lze jejich trestnou činnost očekávat pokaždé, kdy je pustí.

Nikdo nám ale neukazuje případy propuštěných, kteří nic nepáchají a vedou spořádaný život. Kteří ve vězení byli zbytečně a možná neprávem. Proč tam sedí muži, kteří neplatili alimenty a nebo dlužníci desítek tisíc? Ti by přeci měli být venku a makat, aby dluhy splatili. Takhle jejich pobyt ve vězení platíme všichni a splacení dluhů tak se ztrácí v nedohlednu. Nikdo nám neukazuje, kolik stovek milionů chudá či přímo prázdná státní kasa ušetřila. Nechápu, proč ve vězení seděl v televizi opakovaně ukazovaný pán, který dlužil 40 tisíc? Ten měl spíše pracovat a dluh uhradit a ne být v kriminále, kde jeho pobyt mnohonásobně převýšil částku 40 tisíc Kč. Není to chyba zákonů a nastavených pravidel? Není to chyba soudů? Neměli politici, kteří agresivně kritizují prezidenta, dávno tyto chyby napravit?

Z médií známe mnohé případy mužů, které do vězení dostala žena jen aby se mu pomstila. Stejně tak tam jsou i zoufalé ženy, které zoufalé okolnosti přivedly ke krádeži, jen aby uživily rodinu. Není to spíše chyba společnosti? Není to chyba obcí a možná i starostů, kteří svým občanům nenabídli jiné řešení? A to vč. těch kritizovaných recidivistů, vždyť existuje jen malá část z nich, kteří za to mohou, ale u mnohých to je problém společnosti a jejich okolí. Poznal jsem mnohé takové případy, kde se jednalo o chudáky, kterým osud a více okolností nadělil neřešitelné problémy a zoufalá situace je přivedla na scestí. Neměla společnost lépe takovým pomoci?

Rozhodně toto nejsou chyby pana prezidenta, ale možná nás všech. Proto bych byl více pokornější a tolerantní a vážil kritická slova. Je toho více, ale to nemá cenu více psát… Jednoduše řečeno respektuji platné zákony a Ústavu a právo pana prezidenta a nepohoršuji se nad udělenou amnestií. Je zajímavé, že ti co dnes tak horlivě křičí a kritizují či přímo napadají pana prezidenta, mlčeli při minulých amnestiích, přestože byly tehdy liberálnější a jejich následky závažnější.

Lidi primárně nezajímá jestli byla amnestie udělena podle práva a české ústavy, ale obávají se agresivity bývalých vězňů. Je to oprávněná obava, nebo prostě „kriminálníky“ mezi sebou nechceme, resp. jaký je podle vás pravý důvod?

Tak to také nechápu. Já denně zažívám kolem sebe a v médiích tolik agresivity, že to amnestie zdaleka nedosahuje. Já mám z agresivity neustále strach a amnestií se to nijak nezhoršilo. To co jsem již zažil a to co vidíme kolem sebe, to je zatím stále mnohem horší než následky amnestie.

Pokud by si někdo dal práci s tím, že by analyzoval skutečnou situaci za třeba poslední tři roky, tak by zjistil, že nejzávažnější trestné činy a nejbrutálnější vraždy a útoky nespáchali recidivisté, ale do té doby bezúhonní lidé. Stejně tak na silnicích potkáváme denně desítky agresivních řidičů a jistě to nejsou recidivisté.

Při své práci lékaře jsem měl možnost poznat mnoho agresivních lidí a bohužel mezi nimi převažovali lidé ze zcela jiné skupiny osob než jsou recidivisté a amnestií propuštění vězni. Také jsem ve zdravotnictví poznal několik amnestovaných, kteří pracují a vedou spořádaný život. Jak jsem již v předchozím bodě naznačil, tak já vidím důvod této protiamnestové hysterii v tom co jsem již uvedl, ale zejména v tom, že mnozí rádi poukazují na problémy kolem sebe, aby zakryli ty svoje či jiné a třeba i mnohem závažnější problémy.

V kriminálech byli také lidé za malé finanční delikty, alimenty, ale také podle médií za velké hospodářské zločiny. Některé soudy se táhly až 8 let. Kde je tedy chyba v amnestii nebo v právu?

Na to jsem již odpověděl. Chyb je více a svalovat vinu na amnestii je zjednodušení. Mnozí neměli vůbec být ve vězení, protože jsou jiné cesty jak peníze z dlužníků získat. A u těch dlouhých soudních sporů by se ti, co teď tak náhle a hlasitě kriticky křičí, měli zaměřit spíše na soudce a advokáty a především pachatele než na pana prezidenta.

Hovořil jste tady o sundávání portéru prezidenta ze škol a úřadů…

Sundávání portrétu prezidenta je opět jen ubohé populistické gesto. Možná by bylo zajímavé se ptát na aktéry v jejich okolí a možná bychom se divili, jak mají sami máslo na hlavě. Co oni udělali pro zlepšení situace? Vědí vůbec něco konkrétního o udělené amnestii a o lidech, kterých se amnestie týká? Znají aspoň nějaké podrobnosti o uváděných kauzách? Nikdo z nich ani nevyčkal objasnění či nevyslechl názor opačný či protiargumenty a hned pouze na základě útržků a výkřiků jiných důrazně a přísně soudili. Zatím mnohé argumenty proti amnestii ani nebyly potvrzeny.

Kauza amnestie zasáhla do voleb, jejiž 1. kolo se uskuteční 11. a 12.1. Václav Klaus odchází, jakého prezidenta byste si přál vy, osobně?

Ano, možná to je ten hlavní důvod vzniklé hysterie. Volby prezidenta. Komu všemu se ta hysterie a odpor proti amnestii hodí? Není větší problém než amnestie, že se opět k moci dostávají komunisté? A to tací, co mají hodně společného s bývalým režimem a jeho praktikami.

Já jsem proti přímé volbě prezidenta a rozhodl jsem se tohoto trapného divadla nezúčastnit. Pokud bych volil nebo měl někomu někoho doporučit, tak z kandidátů kolegu Přemka Sobotku.

Zdroj.