Právo na bydlení pro všechny?! Pár mrtvých a prozřou a pochopí

Zdroj: frantisekmatejka.cz | A jsme zase u toho. Lidská práva. Lidské právo na mír, právo na práci a tzv. spravedlivou odměnu, na vodu, na jídlo, na bydlení, v EU už dokonce i práva na dovolenou pro seniory. Plná huba lidských práv a o povinnostech ani slovo.

„Není možné, aby někdo měl nárok na bydlení a někdo ne.“ To jsou slova Renaty Vlčkové z iniciativy Bydlení pro všechny, která pořádala protest proti vystěhování asi stovky sociálně slabých z rušené ubytovny v ústecké čtvrti Krásné Březno. Když mi někdo řekne, že má na bydlení nárok, myšleno od státu, města, nebo obce, tedy od nás ostatních, mám chuť ho praštit, aby se probral. Jo, jasně, když makám, neodmítám práci, která se mi hnusí, platím nájem a dodržuju sjednané podmínky s majitelem nemovitosti, tak mám právo na bydlení. Nikoli proto, že je to právo lidské, ale proto, že plním pravidla hry, ke kterým jsem se zavázal, a totéž oprávněně očekávám od druhé strany. Za žádných jiných okolností žádné skutečné právo na bydlení pro nikoho není, natož, proboha, pro všechny.

Do Krásného Března se dostali obyvatelé z Předlic. Nikdo s nimi nechce mít nic společného. Vztah k bydlení na nule, vztah k práci na nule, vztah k těm, kteří jim jejich život platí, na nule. Žádný vděk, úcta, pochopení. Jediné, co znají, je mantra v podobě tzv. „práva na bydlení“, které jim donekonečna omílají různé státem dotované iniciativy, a které vyžadují od jiných, kteří makají, neodmítají práci, i když se jim hnusí, a platí nájem za jimi obývané byty. Čest výjimkám.

Jo vážení, je to tvrdé, ale bez tvrdého přístupu k žádné změně v uvažování těch, kteří si říkají sociálně slabí, nedojde. Jednoho po druhém vzít a podívat se, zda kdy odmítl nabídnutou práci, ze které mohl mít na nájem. Pokud neodmítl a makal či maká, pomozme mu. Odmítl práci přesto, že není nemocný a má dvě nohy a ruce? Na ulici s ním. Zemře tam hlady a mrazem? Dost možná ano. A až jich bude takových víc, ten zbytek pochopí, začne makat, zaniknou uměle živené iniciativy pachatelů dobra za cizí peníze, a svět se stane lepším a spravedlivějším.