Slovenský premiér Fico má „gule“, ale co má „premiér“ Sobotka? Je EU-nuch?

Pořád budeme hledat nějaké systémové chyby, poklonkovat a slibovat jak se polepšíme, ale přiznat hořkou pravdu umí málokdo.

EU-nuch Slávek a chlop s gulami Robo

EU-nuch Slávek a chlop s gulami Robo

Zcela výstižně dnes reagoval slovenský premiér Fico na neustávající kritiku západu, že chce přijmout pouze 200 křesťanských rodin ze Sýrie. (A dočasně jako pomoc Rakousku 500 uprchlíků).

Jasně řekl – neumíme to. Nejsme schopni integrovat naše vlastní Romy a těch u nás žije několik set tisíc. Nemůžeme sem tedy přijímat a integrovat uprchlíky pocházející ze zcela jiného kulturního prostředí, jiných tradic a uznávaných hodnot.

To jsem zvědav, jak se k tomuto jasně vyslovenému stanovisku postaví náš premiér Sobotka. Podle posledního sčítání, pokud se dobře pamatuji, se k romské národnosti hlásilo jen cca dvacet tisíc občanů ČR. Tedy několikanásobně méně, než je číslo o kterém hovoří pan Fico.

Podle kritiky kterou jsme před nedávnem opět schytali od výboru pro odstranění rasové diskriminace při OSN a jiných světově proslulých neziskovek, si opravdu nemůžeme dovolit ani jednoho jediného uprchlíka.

K této domněnce mě vede například kauza ohledně pronájmu bytu paní Balogové, která míní mrhat časem jak romů, tak realitek a  případně i majitelů bytů, neboť dle jejího vyjádření „dosáhla velikého vítězství, pokud realitky budou muset byty ukazovat všem, i když chápe, že záleží pouze na majiteli, komu byt pronajme, ale alespoň romové byt uvidí a budou se moci setkat s majitelem“.

To je opravdu Pyrrhovo vítězství. Takže realitka bude muset romům byt ukázat. Co dál? Pokud to zavolá majiteli, tak ten řekne: „Jednoznačně jsem řekl, že byt romům pronajmout nechci“.

Kdo ho donutí jít jednat s Romy? A co kdyby majitel ani nechtěl byt romům ukázat? Má na to právo či ne? Co když se jen bojí, že si ho někdo chce vytipovat a vykrást? Myslím, že takové realitce asi moc nepoděkuje.

Ale pojďme dál, kolik desetiletí, či snad už staletí začleňujeme Romy my? A s jakým výsledkem?

Ti kteří chtějí se již dávno integrovali a ani o nich nevíme. Ti kteří nechtějí, tak je k integraci nedonutíme a to jsou romové daleko bližší naší kultuře a umí český jazyk.


A teď trochu k našim občanům. Nejen k občanům, ale i dětem. Každý den jezdím kolem bilboardů, mám pocit, že snad probíhá i kampaň v televizi a rádiu na pomoc dětem ze sociálně slabších rodin, aby měly ve škole obědy. Neměla by být tohle priorita naší vlády? A co důchodci, tělesně postižení atd. …atd…

Co tu budeme tedy dělat s uprchlíky neznajícími náš jazyk, s kulturou zcela cizí a vyznávajícími jiné lidské hodnoty než my, pokud to neumíme ani s našimi Romy? Pokud stát nemá peníze pro děti ve školách? Pokud odbudeme místo valorizace důchodce šesti stovkama na vánoce?

Jsem opravdu zvědav, jak se k tomu už konečně Sobotka postaví. Nebo jak bude dál kličkovat, aby byl na všechny strany se všemi zadobře.

Jenže pane Sobotko, nelze být se všemi zadobře. Neschovávejte se pořád za Brusel a EU a řekněte taky názor, který bude mít „gule“.


Zdroj: Blog autora