Vážená rakouská vládo, svoje dotační výhrůžky si strčte do …

Rakousko nám opět dává lekci ze solidarity – vážená paní ministryně Miklová-Leitnerová navrhla, aby chudší země byly potrestány snížením dotací, pokud nekývnou na uprchlické kvóty. Bezradnost EU už snad ani nemůže být zřejmější.

Johanna Mikl-Leitner

Johanna Mikl-Leitner

Zejména mě pobavila ta pasáž, že Evropa buď v krizi ztroskotá, nebo z ní vyjde posílena – hlavně díky tomu efektivnějšími přerozdělování. Vážená paní ministryně by měla konečně přijmout fakt, že cílem imigrace jsou primárně země bohaté, nikoliv chudé. Násilným usazením imigrantů v chudých zemích se stejně nic nevyřeší, ledaže by se současně zrušil Schengen a jednotlivé státy obehnaly své hranice betonovou stěnou s minovým polem. Otázkou je, zda by za těchto podmínek nějaká EU ještě existovala.

Pokud by se z nás mělo stát druhé Maďarsko, tak si myslím, že každý ty dotace rád oželí. Což paní ministryni rovněž nedošlo. Pokud se bojí ztroskotání, tak podobnými prohlášeními akorát vysekává díru do dna. Solidarita může náraz do ledovce oddálit, ale jen načas. Stejně tak na dlouho nebude fungovat ani stavba plotů nebo policejní kordony. Jak jsme mohli vidět v četných televizních záběrech, podlézt žiletkový drát není žádný zvláštní problém, stačí vám pár delších klacků.


Evropští představitelé stále chtějí léčit krizi solidaritou a zcela opomíjejí to hlavní – že jádrem problému je naprostá destabilizace některých zemí v severní Africe a na Blízkém východě. Destabilizace, na které se některé západní velmoci aktivně podílely. Pokud nechceme, aby k nám prchaly miliony zoufalých Syřanů, tak se zkrátka bude muset začít konat přímo v Sýrii. Stejně tak když je dnes Libye děravá jako cedník, tak se zřejmě sama neutěsní. Když se problém řeší až na hranicích nebo ve vlnách moře, tak už je zkrátka pozdě.

Pokud se má hromadná migrace zastavit, musí se řešit příčiny rovnou v místě, kde vzniká. Pokud bude EU stále jen řešit následky, tak se jim situace nakonec rozsype v rukou. A ani sebevětší přerozdělování nebo hrozby zastavením dotací na tom nic nezmění. Problémy se musejí řešit přímo v místě vzniku. Jenže to by EU místo neustálých prázdných řečí musela vynalézt nějakou smysluplnou zahraniční politiku. To ovšem zatím zřejmě nehrozí…


Zdroj: Blog autora