Jsem šiřitelem xenofobie? Vůbec ne. Jen jsem napsal pravdu

Jsem na FB asi 3 roky. Za tu dobu jsem si získal svůj malý okruh přátel. Přítel na FB není něco úplně stejného, jako přítel v reálném životě, velkou většinu z nich jsem v životě neviděl a asi ani neuvidím. Někteří z nich se mnou v mnohém nesouhlasí a v diskuzích to dávají najevo.

Tomáš Haas

Tomáš Haas

Jak jsem už kdysi napsal, pochybuji, že by někdo z nich úplně souhlasil se vším co říkám. Stala se mi ale podivná věc.

Na můj status o obětech hladu a válek, jak jsem dnes ráno zjistil, reagovalo více než 3000 lidí tím, že s ním vyslovilo souhlas a dali to najevo tím, čemu se na FB říká „like“.
To se mi ještě nestalo, nejvíce jsem dosud těch „lajků“ dostal několik málo stovek a obvykle jich je méně než sto.

Ale stalo se něco, co mně překvapilo ještě daleko víc. Můj status, umístěný před třemi dny, sdílelo více než 9000 lidí a stále přibývají. Asi je ten text nějak oslovil. Nejsem sám, na FB se objevilo v posledních dnech a týdnech několik statusů s podobným vyzněním.

To mi napovídá, že jde o docela, alespoň mezi lidmi na FB, populární stanovisko. Až jsem se zalekl, jestli je pravdou, že můj názor je xenofobní, jsem docela „úspěšným“ šiřitelem strachu a nenávisti, navíc jsem zrádcem a na to, že jsem sám bývalým emigrantem jsem sobcem, který jiným, jen proto že mají jinou barvu pleti, ve velké většině jiné náboženství a patří k z jinému civilazačního okruhu, nepřeje to, čeho se dostalo jemu samému a mnoha dalším Čechům a Slovákům – solidarity a pomoci.


To jsem okamžitě vyloučil, vím že to není pravda a vím, že ti kdo mně a všechny kdo vyslovují podobné myšlenky z něčeho takového obviňují, nemají pravdu. Ale, myslím, že je nás dost na to, aby si našich názorů někdo všiml a aby se o nich diskutovalo i mimo FB.

Protože ti lidé, kteří se k nim hlásí sice nejsou mí přátelé z reálného života, ale nejsou jen výplodem mé fantazie a nejsou jen statistickou anomálií. Jsou to reální lidé a mají reálné obavy a měli by je tak vnímat i mocní v mediích a v politice.

Dokonce si myslím, že podle statistik to nejsem já, kdo žije mimo realitu, jestliže je pravdou, že 80 procent českých občanů má názory podobné mým, mimo realitu žijí ti, kdo nás nálepkují , ignorují a ty kdo se ozývají dokonce ostracizují.

Proto jsem podpořil výzvu Václava Klause.

A proto si myslím, že ji podpoří i ti, kdo jinak nejsou jeho „fanoušky“ – je potřeba odhodit ideologické brýle a dát najevo souhlas s myšlenkou. A věřím, že to většina mých přátel a čtenářů udělá. Žádám je o to, s veškerým respektem.


Zdroj: ePortal.cz