Česká hranice bude po maďarské další na řadě. Schwarzenberg je proto z Klausovy Výzvy občanů vládě zhnusen. Chovanec a Sobotka lavírují. D.O.S.T. řečí, přichází čas činů

Před týdnem zveřejnil bývalý prezident republiky Václav Klaus Výzvu občanů ČR Parlamentu a Vládě České republiky.

Petr Bahník -  Předseda Akce D.O.S.T.

Petr Bahník – Předseda Akce D.O.S.T.


Pod textem, který žádá zavedení efektivních opatření proti nelegální migraci, se začaly okamžitě hromadit desetitisíce podpisů. Během prvních dvou dnů jich bylo 30 000, ke dnešku již přes 60 000. Navzdory sofistikovaným útokům hackerů, kteří se různými způsoby snažili a snaží připojování podpisů komplikovat.

Překrmený televizní moloch

Z hlediska demokratického je tato „Klausova petice“ věru jiný level, než nedávné psaní vědců, pod něž organizátoři shromáždili za měsíc nějakých 10 000 autogramů (a to ještě museli k vědcům započíst i studenty a religionistu Štampacha). Veřejnoprávní ČT nicméně nezaváhala a obě petice ohodnotila pro ni obvyklým způsobem: Té „vědecké“ věnovala diskuse, komentáře a propagační zmínky po dobu dvou týdnů, té „Klausově“ jediný minutový šot v Událostech. Dobrá, překrmený televizní moloch, který skrze dětský program „Déčko“ politicky školí už i školáky a předškoláky, asi nikdy jiný nebude.

Překvapivá byla spíše prudce nepřátelská reakce, jíž petice vyvolala u vlády, zejména u ministra vnitra Chovance, ještě téhož dne, kdy byla uveřejněna. Jistě, v textu petice je výrazná kritika vlády, že koná pro řešení krize málo, právě takováto kritika „z dola“ však vládě může poskytnout jakýsi společenský mandát činit více. Ministr Chovanec dělá, že to nechápe, prská prvoplánové invektivy o údajném populismu Václava Klause, ohrazuje se, že prý vláda „dělá maximum“ a připomíná, jak statečně si Sobotkův kabinet vede, když odmítá snahy EU přidělovat členským zemím běžence kvótami.

Vládní multikulti zvířena

No, výrokům o maximálním úsilí vlády jako celku asi nemůže věřit ani pan ministr Chovanec sám. Vždyť vláda si stále drží v kožiše pana „takyministra“ Dienstbiera mladšího a další multi-kulti zvířenu, jež masovou imigraci myslím rozhodně omezovat nechce. Ale budiž, zapomeňme na chvíli, kdo všechno ve vládě sedí a co dlouhodobě prosazuje, a uznejme, že její představitelé, spolu s vládami celé Visegrádské čtyřky, jsou ve věci kvót pod silným tlakem ze strany EU. Tím spíše by ale měla vláda „Výzvu občanů“ vítat a překousnout hořkou pilulku kritiky.

Desetitisíce občanů ji v petici vyzývají k zásadovému postoji proti nelegální migraci a mimořádným způsobem tak přece posilují její pozici pro vyjednávání s EU! To by mělo vládu těšit. Tedy…Tedy za předpokladu, že vláda opravdu chce zájmy a bezpečnost občanů proti imigraci bránit. Pokud tomu tak není, a celá hra o kvóty je jenom divadélkem pro voliče, zatímco vláda tajně jedná s orgány EU, jak jejich požadavky oklikou přece jen naplnit (a je připravena přijmout do ČR koho a kolik jí řeknou), pak jí musí „Klausova petice“ naopak štvát na „maximum“.

Pozoruhodná je v této souvislosti také reakce lídra „opoziční“ TOP 09. Také on se na „Klausovu petici“ tuze zlobí, aniž ovšem přesně sdělil proč. Co přesně mu v jejím textu vadí? Jako opoziční politik by měl kritiku vládní nečinnosti vítat a jako politik konzervativní pravice, za kterého je dlouhodobě vydáván, by měl mít sympatie k volání po dodržování zákonnosti a rázném zastavení nelegální migrace. S čím má tedy problém? A četl tu petici vůbec?

V reakcích kritiků a v důsledném mlčení veřejnoprávních médií o autentickém obsahu petice přitom jaksi zapadlo, že Václavem Klausem zveřejněný text je především Výzvou. Výzvou ke konkrétním krokům. Pan ministr Chovanec sice veřejnost ujistil, že vládá dělá všechno správně, ani slovem se však nevyjádřil ke krokům, se kterými petice přichází. Stejně tak premiér Sobotka. Lidovecký předseda Bělobrádek zase vyrukoval s nesmyslnou větou, že prý se exprezident „vlamuje do otevřených dveří“. Těžko říci, co tím zvěrolékař myslel.

Požádá vláda o mandát v předčasných volbách?

Copak snad vláda realizuje kroky, k nimž petice vyzývá? Zabezpečila vnější nedotknutelnost našich hranic všemi prostředky, včetně využití policie a armády? Zasazuje se dostatečně razantně za to, aby země, které tvoří „vstupní prostor“ pro imigrantskou vlnu, vracely migranty do jejich zemí? Deklarovala snad, tváří v tvář snahám vlád Německa a Francie, že vláda ČR trvá na dodržování platných smluv v oblasti azylové politiky, odmítá nátlak na jejich změny usnadňující imigraci a  jakékoli další mezinárodní závazky hodlá podřídit schválení občanů České republiky v referendu? Byla by případně ochotna občany o takový mandát požádat v předčasných volbách? Nic z toho od vlády přece, bohužel, nezaznělo, tak jaké „otevřené dveře“ pane Bělobrádku? (Rozumní lidovci prominou).


A co již zmíněná „opozice“? V jednom ze svých nejtrapnějších vystoupení vůbec Karel Schwarzenberg sice veřejnosti sdělil,  jak mu je z petice  „hnusno“, ale nikoli už, zda by s jednotlivými kroky, ke kterým její text vyzývá, souhlasil nebo ne. Tedy ne, že bychom to nevěděli, ale má-li někdo potřebu informovat na tiskové konferenci o svém zhnusení, asi by bylo namístě poreferovat i o jeho důvodech.

Lidé, kteří pod text „Výzvy občanů“ připojili svůj podpis, by ale na rozdíl od vlády i „opozice“ smysl petice přehlížet neměli. Není jen demonstrací postoje, je vážně míněnou výzvou k zavedení konkrétních opatření. Výzvou, kterou je třeba stále opakovat. Výzvou k činům.


Zdroj: Protiproud.cz | Profil autora: Kdo je kdo