Co vyvěsí Ztohoven na Pražském hradě příště? Vlajku IS?

Suverénní performeři ze skupiny Ztohoven včera vyšplhali v přestrojení za kominíky na střechu Pražského hradu. Zde ze stožáru odstranili prezidentskou vlajku a na její místo umístili rudé trenýrky.

Eva Valerie Maxová

Eva Valerie Maxová

Celá akce musela být předem promyšlena a naplánována, už jen z toho důvodu, že trenýrky obřích rozměrů musel kominíkům někdo ušít. Nepředpokládám, že by si kolemjdoucí červeného hadru, který pokud nevál vítr, na spodní prádlo nemusel vypadat, všimli. O to tady ani nešlo. Cílem bylo zdokumentovat cestu kominíků po lešení, sundání vlajky a zavěšení trenýrek tak, aby pak všechno mohlo viset na internetu. Web Ztohoven a i jejich FB jsou opět o událost bohatší!

Pokud se na to nezasvěcený občan dívá neinformován, může se buďto zasmát, nebo urazit nad dehonestací státního symbolu.

V tomto duchu se na FB a Twitteru k této události vyjádřil neoblíbený mluvčí prezidenta, Ovčáček slovy: „Toto se včera stalo. Mám jen slova opovržení a zhnusení. Pražská kavárna se fašizuje. Už se neštítí zneuctění státních symbolů a Hradu českých králů, československých a českých prezidentů.“

Performeři své „trenýrkové poselství“ drze okomentovali slovy: „Nad Pražským hradem zavlála zástava muže, který se nestydí.“ Jisté je, že tihle chráněnci Pražské kavárny prezidenta Zemana v lásce nemají. Vytýkají mu spoustu věcí, bez toho, že by se ptali blíže po jejich správném výkladu. Dost možná, že je ani nezajímá a že to byli i oni, kteří s nadšením pomáhali iniciátorům dřívější nejasné „červenokaretní protizemanovské propagandy“.

Čeští občané se sobotním excesem převážně baví, vnímají to jako recesi, srandu, která nesmí chybět ani na hradě, a nakonec si ji prý náš hradní pán zaslouží. Ovšem, připusťme, že tohle je jeden z náhledů. Ale co ten druhý?

Na aktuální fotografii skupiny „Ztohoven“ jsou vidět dva maskovaní kominíci, kteří společně drží, později vlající trenýrky. Nabízí se otázka, proč pánové neukázali světu své tváře, když bojují za lepšího prezidenta a ideje své performer skupiny?!

Zřejmě to nebude s grupou Ztohoven tak horké, jak se zdá a uvnitř velkých recesistů, kteří se po svém zatčení mají zpovídat z hanobení státního symbolu, zase tolik odvahy není. Schovat se pod masku, to je přece underground! Ztohoven ví, jak z toho ven!

Na Facebooku Ztohoven nic zásadního návštěvník neobjeví, z jiných zdrojů se ale může dozvědět, že jde o diverzně uměleckou skupinu performerů, propadající undergroundu, o síle kolem sta umělců, tedy nemakačenků a pijanů, nabourávajícíh se nečekaně do veřejných prostor.

Členové Ztohoven vystupují často pod pseudonymy, aby nemohli být odhaleni, nejznámějším z nich je jeden ze spoluzakladatelů, výtvarník David Brudňák alias Roman Týc. Když se takový performer nudí, chce šokovat! Jako kropenkový performer Kohout!

Zmíním zde pouze dvě akce z pár dalších, které tito frajeři zrealizovali. Větší reklamu jim hodlat nedělám.

V roce 2003 Ztohovňáci zakryli na Pražském hradě (zřejmě později jejich oblíbené místo, kam se rádi vracejí) Havlovo neonové srdce na deset minut tak, aby z něj byl otazník. Václav Havel byl tehdy nadšen!

Doslova „bomba“ akce byla utajenými performery naplánována na rok 2007. V inkriminovaný den vystoupili na jeden z vysílačů čs. radiokomunikací, napíchli se na jednu z kamer pro on line vysílání z Krkonoš, a v ranním vysílání 17. 6. 2007 v čase 8:16:28 – 8:17:07 hod. na ČT2 v pořadu Panoráma odvysílali fiktivní výbuch atomové bomby. Výbuch v Černém dole v Krkonoších.

Jak později s úsměvem vzkázali veřejnosti, mělo jít o hacking, podobný tomu, který předváděl z televizního studia čaroděj Rumburak v Arabele.

Na reakce šokovaných diváků jeden z aktérů hackingu později poznamenal: „Video a výbuch moc reálně nevypadá, bylo to součástí, nebylo účelem lidi strašit, jen zvednout ze židle, zaostřit na obrazovku, zpochybnit si v hlavě právě zhlédnuté. Účel to splnilo, to je podstatné.“


Ano. Skupina touto akcí s atomovým hřibem, který vyděsil pouhých 45 000 diváků, napadla mediální prostor, aby zpochybnila jeho pravdivost. Samotný Týc se netajil a netají tím, že: „Skupina vznikla na principu, že každá akce musí být větší než ta předešlá.“

Za tento umělecký počin – „hacking do vysílání ČT“ si mohli aktéři od soudu odnést až pět let. ČT podala trestní oznámení pro podezření z poškozování cizích práv, neoprávněného užívání cizí věci, zneužití záznamu na nosiči informací a šíření poplašné zprávy.

Pokud byste čekali, že skupina Ztohoven skutečně odešla od městského soudu v Trutnově s nějakým trestem, budete zklamáni.

Po dvou letech soud rozhodl, že se jednalo pouze o přestupek, protože: „Odvysílaná fikce nemohla nikoho vyděsit tak, aby se jednalo o šíření poplašné zprávy“, což později odmítla i vrchlabská radnice. Recesisté tak vyvázli bez trestu, zaplatili ČT pouze pokutu 50 tisíc korun, kterou jim udělila za simulaci atomového výbuchu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

A protože v naší zemi je opravdu možné všechno, simulace atomového výbuchu a její obrazová montáž byla oceněna první cenou za projekt „Mediální realita“ už v prosinci 2007 „Cenou NG 333“, kterou nebohým sedmi chlapcům, hackerům „Rumburakům“ udělila Národní galerie v Praze.

Pochopitelně jejich dílo odkoupila za finanční obnos 333 tisíc korun, z něhož „umělci“ mohli zaplatit vyměřené pokuty. Protože, jak přece sami řekli: „Oni nechtěli vyvolat paniku, ani poškodit televizní vysílání.“

Rok 2009 znamenal pro skupinu Ztohoven v jejím dalším konání důležitý moment. Ukázalo se totiž, že si může v našem státě dovolit opravdu hodně.

Schlíplí mladíci, kteří seděli v roce 2007 na lavici obžalovaných, se po dvou letech suverénně procházeli Prahou, aby dál přicházeli s novými performacemi. Jak k tomu mohlo dojít? Kdo stál v pozadí dva roky se vlekoucího soudního procesu? Kdo měl hlavní zájem na tom, aby skupina beztrestně dál pokračovala v provokacích a útocích, které měly následovat? Kdo stojí v pozadí skupiny Ztohoven?

Včera o sobě dala skupina prostřednictvím zamaskovaných kominíků znovu vědět. Údajně se jí nelíbí chování našeho prezidenta. Symbol národní státnosti strhává a nahrazuje ho rudými trenýrkami. Rudé trenýrky na chvíli vlají nad Pražským hradem, kdysi váženým místem českých knížat a králů.

Vš je dobře zdokumentováno a může jít do médií. A nejen do našich. V době, kdy je i český národ postaven před zásadní zkouškou, zda jeho země odolá před islámskou invazí v Evropě, v době, kdy jako jediný státník dá prezident Zeman jasně najevo, co si o ohrožujícím přívalu uprchlíků myslí, právě v této době se na scéně objevuje skupina, která má poukázat na bezzubost hradu, vysmát se české státnosti, když před zraky hradní stráže sundá jeden z českých státních symbolů a nahradí ho pánským spodním prádlem.

Pokud se k videu dostanou zahraniční média, mohou padat i tyto otázky: „Co jste to za stát, když dopustíte, aby zamaskovaní provokatéři před zraky hradní stráže sundali prezidentskou vlajku? Je vůbec Pražský hrad zabezpečený, když si tu kdokoli může skákat po lešení, odnášet prezidentskou vlajku a vyvěšovat rudý hadr? Bylo by možné, aby si něco podobného performeři dovolili v sídle amerického nebo ruského prezidenta? Má vůbec český národ hrdost? Jsou vůbec performeři Ztohoven Češi?“

Zdá se, že otázek je víc než odpovědí. Zajímavá bude pak dohra celé hradní akce. Zkusme už teď odhadnout: Budou aktéři potrestáni? Nebo nebudou? Zatím se ukazuje, že jim vše procházelo a prochází, protože oni, maskovaní chráněnci Pražské kavárny, respektovat normy v naší zemi nemusí! Oni totiž vědí, jak Z TOHO VEN!

A pokud jim prošel atomový výbuch, a projde i včerejší protiprávní akce na Pražském hradě, můžou se naši občané těšit na něco dalšího. Co přijde od účelově tolerovaných Ztohovňáků příště?

A protože každá akce musí být větší, než ta předešlá, bude to nějaké drastické video, hacknuté v hlavním vysílacím čase do naší nezaujaté veřejnoprávní televize, nebo vlajka IS vyvěšená nad Pražským hradem?


Zdroj.