Česká média lezou Schapirovi do zadnice, tak vytrvale a kvalitně, až z toho hošík slastně vzdychá

Rádoby populární americký velvyslanec Schapiro oslavil 30. září svůj první rok ve funkci a média se minulý týden předháněla v gratulacích.

Son of a Bitch Schapiro

Son of a Bitch Schapiro

Abych tomuto sympaťákovi s upřímným a věrohodným americkým úsměvem, připomínajícím úsměv krajty v době kladení vajec, nepodstrkával jeho narcismus, kterým jistě netrpí, musím na úvod poznamenat, že důvod k oslavě spíše zavdala naše milá a nejvíce nezávislá média na světě.

Jako první s gratulací přispěchala pochopitelně minulý týden TV NOVA, která spadá pod CME a jejímž hlavním akcionářem je americká mediální skupina Time Warner. Pan Schapiro byl hostem pořadu snídaně s Novou a jak to v takovém typu pořadu bývá, hlavními tématy byla jeho rána a hlavně ranní jídelníček. Zkrátka a dobře jsme se mohli dozvědět o tom, jak je tento pašák vzorným otcem, který se snaží pomáhat při své náročné práci manželce a dětem a hlavně jak zdravě jí. Cereálie jsou prý jeho oblíbeným pokrmem. No prostě americký sen v americké televizi. A aby toho nebylo málo, při snaze shlédnout tento rozhovor, jsem se musel na video kanále TV Nova proklikat několika reklamami, mezi nimiž se několikráte opakoval spot na nový hamburger od McDonald’s s úžasným názvem Bohemia. Působilo to na mě podobně, jako kdybych slyšel floridská svíčková, či Ňújorský tvarůžek. Ale řekl jsem si, tak ať, naše děcka se tím rádi cpou, stejně jako se někteří lidé rádi cpou, po intelektuální stránce, pohledem na štrámaka Schapira, takže to nikomu za zlé mít nebudu. Komerce je komerce, navíc americká, takže je to v podstatě vše v pořádku, a že u nás přibývá fyzicky i intelektuálně obézních lidí, je správné, protože Amerika jest vzor náš.

Americká nechutná a odporní buznaPo komerční televizi muselo pochopitelně se svou přihřátou polévkou přispěchat i médium veřejnoprávní. No, a jelikož pan Schapiro a Česká televize jedno tělo a duše jest a účast v některém z pořadů by bylo nošení sov do Atén nebo laviček k Havlům, dostal tentokráte přednost Radiožurnál. A pokud by někdo očekával, že rozhovor na veřejnoprávním médiu se bude lišit od toho na komerčním, tak musel mít podobný pocit, jako když si koupíte koblihu a s každým kousnutím čekáte na marmeládu, abyste posledním soustem zjistili, že v koblize žádná marmeláda nebyla a v ústech máte jen nepříjemný pocit z toho, že vaše chuťové pohárky byly o něco ošizeny.

Takže abych to zkrátil, z poslechu celého rozhovoru bylo nejzásadnější sdělení takové, že pan Schapiro miluje ČR, stejně jako Ameriku, že Amerika je skvělá země, která má to nejlepší před sebou a že všechny vztahy České republiky a Ameriky jsou skvělé a prostě Obama je bezva a vše je bezva a príma.


A aby ten týden pana Schapira byl dokonán, poskytnul mu server Aktualne.cz velký rozhovor, který pak citovala ostatní média. Aktualne.cz je internetová obdoba Hospodářských novin, které vlastní pan Bakala, mecenáš knihovny Václava Havla. V tomto rozhovoru už to pan velvyslanec rozjel trochu více a vysvětlil nám všechny výhody, které nám přinesou uprchlíci. O nevýhodách pochopitelně jako bývalý právník a současný diplomat kulantně pomlčel.

Abych ten blog zbytečně nenatahoval, rok ve funkci pana Schapira a velká gratulace od Americké televize, Českého rozhlasu a Bakalových internetových novin. Zkrátka velké týdenní PR a zadarmo. Nechci se mýlit, ale takto se asi naposledy slavil rok ve funkci nějakého velvyslance možná před rokem 1989, kdy podobné, pravidelné a příjemné rozhovory byly vedeny s členy SSSR. Ale třeba se jen mýlím a média nás překvapí v brzké době rozhovory s ambasadory z Burundi či Čadu.


Zdroj.