Tak nám v Olomouci obvinili hejtmana. Je politika skutečně tak špinavá?

Nejprve se dramaticky vyslýchal Ivan Langer, aby byl pak propuštěn. Teď to spadlo na hejtmana. Paradoxně na člověka, který se viděno zvenčí chová nejméně papalášsky. Jsou ti politici taková hovada nebo je něco špatně v systému?

Eva Hrindová

Eva Hrindová

Tuto otázku si musí klást každý rozumný člověk. Řekla bych, že je „něco shnilého ve státě dánském“. Na jedné straně máme zdivočelou partu politiků a úředníků, kteří si parcelují veřejné zdroje už automaticky a chovají se jako majitelé všeho. Na druhou stranu máme bojovníky za stát bez korupce, kteří jdou zaslepeně za svým cílem – někoho konečně zavřít až zčerná.

Není sporu o tom, že všechny ty protikorupční aktivity netrefují cíl. Vybírají si jako hrozinky z koláče jen to, co se jim hodí. Stačí vyvolat hysterii z korupce a poslat nějakou tu fotečku nebo nějaký dokument na správná místa – většinou do médií nebo správně naladěnému státnímu zástupci. A už to jede… Když někdo moc vyčnívá, setneme ho. Odposlechy, sledovačky a to by bylo, aby se na objekt sledování něco nenašlo. Tohle divadlo by nefungovalo, kdyby ho nadšeně nesledovala veřejnost. Lidem se to líbí, když vedou politika v poutech – a je-li to skutečný zlosyn, to nikdo neřeší. Je to politik – to stačí! Jenže politici pláčou na nesprávném hrobě. Veřejnost byla dost dlouho vystavena aroganci politiků, jejich neskonale trapnému papalášskému chování. Těžko po ní chtít, aby dnes rozlišovala a nenaskakovala na divadýlka, která mohou být falešná. Politici si to zavinili sami. Schvalovali hloupé zákony ve víře, že je osobně nepoškodí. A teď to mají…

Naše politická reprezentace není žádný výkvět. Je to parta navzájem propojených šíbrů, kteří se za dlouhé roky naučili ze systému těžit maximum. Postupně si vytvořili v politických stranách neprostupné struktury, které je drží u moci a kryjí jejich chyby. Lidé z těchto struktur sedí na ministerstvech, pracují v různých úřadech, jejich mlčení a vděčnost je kupováno funkcemi v různých správních a dozorčích radách státních podniků. Poslední dobou se také patolízalům přidělují trafiky v evropských institucích. Tato pouta se nedají jen tak přetnout. Ti lidé se budou držet navzájem u moci za každou cenu – i proti vůli voličů. Navíc si politici schválili zákony, které jim dávají moc uplácet i občany – všechny ty dotace, granty, valorizace, všelijaké dávky.

V tom bordelu se nějaké to šlápnutí vedle fanatického státního zástupce schová. Schová, ale spravedlnost trpí a nakonec to zase odskáčou ti nejslabší, protože nemají peníze na drahé a výkonné advokáty. Takže netleskejme, situace není dobrá pro nikoho.

Co s tím? Musíme změnit systém – postupně sebrat politikům moc něco regulovat, přidělovat. Omezovat dotace a granty, protože to je doslova semeniště pro podvádění a klientelismus. Omezit přerozdělování – proč musíme posílat peníze do Bruselu, které nám pak stejně vrací, ale už o nich nemůžeme rozhodovat? Nechejme peníze v obcích a ať si sami rozhodnou, jestli postaví cyklostezku nebo kanalizaci a nebude jim do toho nikdo kafrat. Nebudou muset utrácet statisíce za zbytečné projekty a dohledy a administrativu. Zrušit zbytečné úřady, kde se nudící úředníci baví tím, že buzerují občany a komplikují všem život.

Vypadá to jednoduše, jenže stávající politická garnitura NIKDY nic pro změnu systému neudělá. Jsou navzájem moc propojení. Každý na někoho něco má a drží se v šachu – proto jsou všechny reformy posledních let jen kosmetické a nejdou na podstatu. Politici nebudou rušit zbytečné úřady – kam by pak odkládali své stranické souputníky?


Musíme je vyměnit – všechny! Nevolte nikoho, kdo se posledních plus minus deset let živí jen z veřejných zdrojů. Znamená to, že je součástí hydry. Týká se to i starostů větších měst. Nevěřte tomu, že starostové a primátoři jsou nezávislí. Nejsou – také musí být propojeni. Musíme ty propojení narušit a zlikvidovat, dostat do parlamentu lidi, kteří v tom s nima nejedou a budou mít dost odvahy a nezávislosti té současné politické hydře usekat hlavy.

Vážení – to je velký úkol pro nás všechny. A zní jasně – nenechat se zmanipulovat a ošálit politiky, kteří na to spoléhají – že nás zase podvedou a my jim naší naivní volbou prodloužíme jejich pohodlný život. Proto – lidé bděte a nenaskakujte politickým šíbrům na povrchní divadýlka!


Zdroj.