Bába Šabatová: Postupuji podle zákona! Jsem nezávislá a neodvolatelná

Ombudsmanka Šabatová usiluje o to, aby co nejdřívě došlo k nápravě nedůstojných podmínek běženců v detenčním zařízení Bělá pod Bezdězem. O svých konkrétních návrzích už jednala s ministrem vnitra Chovancem.

Šabatová - Ombunsmáňa a BABA JAGA bláznivá jako Divá Bára

Šabatová – Ombunsmáňa a BABA JAGA bláznivá jako Divá Bára

Názory českého ochránce práv naši veřejnost zajímají, neboť, co slovo to perla. I proto požádal server Aktuálně.cz ombudsmanku Šabatovou o rozhovor a bylo na co se ptát.

Této paní po nedávné návštěvě velmi leží v žaludku stav detenčního zařízení v Bělé pod Bezdězem, které je primárně určeno k zajištění cizinců, kterým bylo vydáno pracovníky cizinecké policie rozhodnutí o správním vyhoštění a o zajištění. Klientelu tvoří osoby, které se pobytem na území ČR dostaly do rozporu se zákony ČR. Momentálně se v zařízení nacházejí osoby převážně arabsky mluvící, muslimského vyznání, nad kterými ostrahu zajišťuje Policie ČR a smluvní bezpečnostní agentura.

Osoby čekající na vyhoštění zde dostávají stravu, možnost ubytování, zdravotní a sociální péči, k dispozici mají sportoviště, kulturní místnost, setkání s duchovními a vyjma nočního klidu se mohou v objektu volně pohybovat. Jasná pravidla, dříve bez problémů fungující. Věcné prostředí určené k přechodnému pobytu nelegálních běženců, kteří na naše území vstoupili nezákonně a nemají tady tudíž co dělat!

Každý rozumně uvažující jedinec tohle chápe a nemá důvod cokoli zpochybňovat. Ano, Každý, až na naši ombudsmanku. Přiznám se, že po kauzách, kterými se tato filozofka na české mediální scéně zviditelnila, jsem netrpělivě očekávala, kdy přijde s něčím, jako je diskriminace letošních ekonomických běženců v ČR, a opravdu to netrvalo dlouho a ombudsmančin tým naklusal s deskami a fotoaparátem do Bělé, aby přinesl otřesnou reportáž o tom, jak „chudáci uprchlíci“ z Afghanistánu, Íráku, Bangladéše a odjinud trpí, protože mají jen obyčejné matrace, malé kamrlíky, je jim zima, děti nemají teplou obuv a všichni nemohou používat chytré telefony a nakonec zde za pobyt musejí zaplatit nehoráznou sumu! Přitom nebýt zachyceni už mohli hulákat a čekat na sociální dávky někde v Německu!

A vůbec v Bělé psychicky strádají, nemají k dispozici požadovaný počet sociálních pracovníků, psychologů, bezplatného kvalitního právníka, tlumočníka z arabštiny. Ministr vnitra Chovanec přislíbil Šabatové v některých oblastech zjednání nápravy, mimo jiné zaměstnáním tlumočníka z jazyka farsí, kterým hovoří převážná část běženců z Afghánistánu. Tedy žádní ubozí Syřané!

Podle Šabatové není zařízení vedeno kvalitně a v případě, že nedojde k větším změnám a zlepšení podmínek běženců, uvažuje dotyčná tímto směrem: „Jako orgán, který může do zařízení pro zajištění cizinců vstoupit, mám ze zákona dvě možnosti, jak vynucovat nápravu. Můžu se obrátit na veřejnost – to jsem učinila. Druhá možnost je obrátit se na nadřízený orgán.“ Tím má na mysli vládu ČR. Opravdu slušná dávky sebedůvěry jedné stárnoucí nehezké ženy, ohánějící se prosazováním zákonů. Zajímalo by mě kterých. O tom nahlas nehovoří.

Na otázku serveru, co si myslí o odvolatelnosti ombudsmana Poslaneckou sněmovnou, novelu zákona iniciovanou poslankyní Radkou Maxovou, nezpochybnitelná dáma odsekla:

„Já si myslím, že současný zákon je zcela dostatečně nastavený. Pokud by prošel návrh paní poslankyně Maxové, neudělá to České republice dobré jméno…Ombudsman patří k funkcím, kde je nezávislost garantována i tím, že není snadné jej odvolat. To je jeden z atributů nezávislosti a ombudsmanovi to dává možnost, aby funkci vykonával i tehdy, když se některým politikům nelíbí.“

Podle ombudsmanky Šabatové plní svou roli v souladu s náplní činnosti veřejného ochránce práv a nesetkala se s tím, že by její práci někdo podrobil kritice, protože opět postupuje podle zákona.

Když už neví, co pod palbou otázek říct, a jak vysvětlit své přehmaty v kauze hidžabů na Střední zdravotnické škole v Praze, nebo soudního procesu iniciovaného romskou provokatérkou vůči realitní kanceláři, který navíc sama Šabatová nastartovala a dozorovala, ohání se dotyčná nekonkrétně legislativou, kterou jako ombudsman bez právního vzdělání nikdy nestudovala, ani se jí v právní praxi nevěnovala.

Zkrátka a dobře se stávající ochránkyní veřejných práv se nelze divit, že je naše republika, kritizována za postoje jejího, lidem zvoleného prezidenta, za vyjádření ministra vnitra, a celkovou náladu ve společnosti. Kritizována stávajícím vysokým komisařem OSN Zajdem Raadem Husajnem. Prý celkově za nevstřícný přístup vůči uprchlíkům.

Jak si to vůbec můžeme dovolit? U nás systematicky a stále porušovat jejich práva! O ta naše najde! Bez toho, že by kdokoli z OSN na území ČR a do prostředí detenčních zařízení vstoupil, jsou v Ženevě sepisovány zprávy a náš stát nálepkován jako xenofobní a islamofobní. I díky naší ombudsmance. O ministru Diestbierovi nemluvě.


Ombudsman, který veřejně podrývá autonomní suverenitu svého státu poukazováním na jevy, které uměle nachází, zveličuje a trvá sveřepě na jejich odstranění, není ombudsmanem na svém místě. Poškozuje svou zemi na úkor svého vlastního zviditelnění!

Takový ombudsman musí žít s tím a vědět, že pohár trpělivosti české veřejnosti může přetéct a jednou přeteče. A tehdy ke slovu přijde jeho rychlé odvolání.

To, které v případě nezdravě sebevědomé a arogantní české ombudsmanky Anny Šabatové, mělo přijít už dávno.


Zdroj.