Je redakce ČT24 xenofobní, nebo rasistická?

Na tuto otázku bude brzy odpovídat Rada České televize, neboť vše nasvědčuje tomu, že si parlamentní strana Úsvit – Národní koalice bude stěžovat na – a jak to říci slušně? – sprosté editování úterních tiskových konferencí strany.

Martin Konvička

Martin Konvička

Od doby, kdy Blok proti islámu uzavřel s Úsvitem smlouvu o (před)volební spolupráci, účastní se zástupci Bloku tiskovek, které vždy v úterý, jako na běžícím pásu, pořádají jeden po druhém všechny stranické poslanecké kluby. Ty zhruba čtvrthodinové tiskovky, v nichž se poslanecké kluby vyslovují k nastávajícímu sněmovnímu týdnu, rutinně vysílá stanice čt24. Mnoho diváků to asi nemá, ale jakási možnost oslovit veřejnost to je – a tak se na těch pár minut pofiderní televizní slávy poslanecké kluby poctivě chystají, „slaďují si noty“, přemýšlejí, co divákům sdělit a co nesdělit.

Párkrát jsem tam za BPI též byl. Zpočátku se nedělo nic zvláštního – promluvil poslanec, druhý poslanec, pak Konvička, pak přišel novinářský dotaz či dva. V posledních měsících ale ve vysílání Konvička záhadně chybí – v televizních záznamech zpravidla promluví poslanec, pak druhý, pak šmik a „cosi“ chybí, pak následují dotazy televizní redaktorky, neomylně směřující na nějaký bod týdenní parlamentní agendy, který pro Úsvit není prioritní (a kde je tudíž velká šance, že se odpovídající poslanec krapet zamotá).

Člověk si zvykne – jenže tentokrát to přehnali. Tématem byla společná zákonodárná předloha Úsvitu a BPI, přicházející dnes do prvního čtení. Jde o drobnou novelu Zákona o církvích, která vyžaduje, aby náboženské party, žádající o tzv. registraci 2. stupně, musely projít povinným skrutiniem ze strany tajných služeb. Novela je vlastně reakcí na loňskou (2014). tzv. „malou“, Petici IvČRN (víc k tomu zde: http://martinkonvicka.blog.idnes.cz/c/429953/Proslov-pro-Peticni-vybor-Poslanecke-snemovny-Parlamentu-CR.html), a současně prvním krokem připravované smrště zákonů, jež by agregátně měly naplnit hlavní programový cíl BPI: Znemožnit islámským věřícím propagaci a šíření jejich pavíry v republice. A má prý dost velké šance být schválena.

Přehnali to, protože vedle mě, respektive spolu se mnou, na tiskovce krátce promluvit pan Salman Hassan, irácký exmuslim žijící třetím rokem v České republice. Ten statečný muž si až jako dospělý chlap uvědomil, v jaké hrůze – islámu – byl jako muslim vychován, konvertoval ke křesťanství, a nyní spolu se svou sympatickou českou manželkou pomáhá blízkovýchodním křesťanům, doma pronásledovaným a genocidovaným hnusáky z tzv. Islámského státu. Víc o něm třeba zde: http://neuveritelnaodhaleni.cz/mp3/salman-hasan-pribeh-byvaleho-muslima.html

Promluvil krátce. Tichým, skoro plachým hlasem (ono je vůbec zajímavé, kolik mediálně démonizovaných „zlých islámofobů“ jsou v soukromí plaší, skromní lidé) zopakoval, že islám není mírumílovné náboženství, ba ani náboženství. Upozornil na schopnost islámu mutovat, maskovat se. „Budou vám říkat, že přicházejí v míru, a dokud jich bude málo, budou se tvářit přátelsky – a přitom udělají vše,aby šířili islám, ten islám který učí, že káfiry, to jest vás všechny, je správné zabíjet“.


Jistě už jste uhodli, jak vpadal výsledný záznam tiskovky na čt24. Konvička vystřižen, Salman Hassan vystřižen. Víte, ono je mně šumák, když vystřihnou „zlého extrémistu Konvičku“. Stejně jsem do Prahy jel i z jiných důvodů a to, co potřebuji lidem sdělit, jim sdělím už zítra (28.10.) na ostravském Masarykově náměstí. Horší je chování k panu Hassanovi: Skromnému člověku, ale též hrdinovi, muži, který riskuje pronásledování až zabití od bývalých souvěrců, nedrží se jako jiní exmuslimové v poloilegalitě, naopak obětuje vlastní pohodlí, čas i finance a snaží se nás všechny, včetně elitářských redaktorů České televize, varovat.

Je to vrcholná neúcta ke statečnému, čestnému člověku. A taky za tím je – protože pan Hassan je Arab, Iráčan – notný kus rasismu a xenofobie, xenofobie vůči kultuře, která je globálně mnohem ohroženější, než celý islám – kultuře blízkovýchodních křesťanů a exmuslimů.

Česká televize skutečně potřebuje strukturální změny – podobné, jako v maďarské státní televizi provedl premiér Orbán a jaké v polské státní televizi chystá Kaczynskieho strana Právo a spravedlnost.

Už se na ně, na ty rasistické a xenofobní redaktory, na pracáku těší.


Zdroj.