Evropský parlament přijal usnesení o ochraně Snowdena

Ve čtvrtek 29. října přijal Evropský parlament nelegislativní usnesení ohledně hromadného elektronického sledování občanů Evropské unie. Toto usnesení je nezávazné a má prakticky nulovou právní sílu. Evropský parlament zároveň označil kroky Evropské komisi jako nedostatečné vzhledem k rozsahu odhalení díky Edwardu Snowdenovi.[1]

Snowden

Snowden

Usnesení je v současné době k dispozici v předběžném znění v angličtině,[2] na hotové znění se čeká, bude pak k dispozici zde. Informaci o usnesení přinesla tisková zpráva na webových stránkách Evropského parlamentu, ve které se například píše následující. Tučně jsou vyznačeny citace z usnesení.

Toto usnesení – pro bylo 342, 274 proti a 29 se zdrželo hlasování – bilancuje (nedostatečná) opatření přijatá Evropskou komisí, ostatními orgány EU a členskými státy na základě usnesení [Evropského] parlamentu ze dne 12. března 2014 o masovém elektronickém sledování občanů EU vypracované v důsledku odhalení od Edwarda Snowdena.

285 hlasy pro a 281 proti se europoslanci rozhodli vyzvat členské státy EU, aby „upustily od všech trestních obvinění proti Edwardu Snowdenovi, poskytly mu ochranu, a tudíž zabránily jeho vydání třetím stranám, při uznání [jeho] statusu whistleblowera a mezinárodního obránce lidských práv„.

Obecně považují členové parlamentu dosavadní reakci Evropské komise na usnesení z roku 2014[3] jako „velmi nedostatečné“ vzhledem k rozsahu odhalení hromadného sledování. „Základní lidská práva občanů EU nadále zůstávají v nebezpečí“ a „pro jejich plnou ochranu se udělalo příliš málo,“ říkají.

Kdo je Edward Snowden?

Edward Joseph Snowden je bývalý zaměstnanec americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) a CIA. V roce 2013 se zasloužil o únik tajných dokumentů NSA poté, co je předal novinářům Glennu Greenwaldovi, Lauře Poitrasové a Ewenu MacAskillovi.

Díky Snowdenovi se tak veřejnost dozvěděla například o špionážních pletichách NSA – PRISM,[4]MonsterMind, – ale také třeba britské tajné služby GCHQ s názvem Tempora.[5]

V říjnu minulého roku byla na jeho počest na krátkou dobu odhalena socha ve městě New York. V současné době pobývá Snowden v Rusku, kde mu byl udělen dočasný azyl.

„Vyšetřování Evropského parlamentu ohledně odhalení od Edwarda Snowdena o masovém elektronickém sledování je k dnešnímu dni nejkomplexnějším ukončeným vyšetřováním. Tato práce musí pokračovat, aby se zajistilo, že jsou občanské svobody bráněny také na internetu.“ – Claude Moraes, europoslanec a předseda Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci


Zdroje
[1]: Evropský parlament – Mass surveillance: EU citizens‘ rights still in danger, says Parliament
[2]: Evropský parlament – European Parliament resolution of 29 October 2015 on the follow-up to the European Parliament resolution of 12 March 2014 on the electronic mass surveillance of EU citizens (2015/2635(RSP))
[3]: Evropský parlament – Usnesení Evropského parlamentu ze dne 12. března 2014 o programu agentury NSA (USA) pro sledování, subjektech členských států pro sledování a dopadech na základní práva občanů EU a na transatlantickou spolupráci v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí (2013/2188(INI))
[4]: iDnes – USA přiznaly šmírování. Tajná NSA sbírá soukromá data z celého světa
[5]: Česká televize – Britové špehují víc než Američané, tvrdí Snowden viněný ze špionáže
První obrázek – Freedom of the Press Foundation


Převzato z disidenti.org