Ústavní soud zmatený jako Goro bílý pes před Tokyem

Zdroj: paulczynski.cz | Ústavní soudci dnes dostali na stůl žalobu na Václava Klause kvůli „velezradě“. I když by bylo nejlepší, aby ji shodili pod ten stůl rovnou, přesto o žalobě rokovali, zatím bez výsledku. Dokonce ani nesvolali veřejné jednání.Budou prý nadále shromažďovat podklady. Kdy se znovu sejdou alespoň ke společné neveřejné poradě, není jasné.

Zatím prý si nechali zpracovat analýzu zahraničních právních úprav a rozhodnutí ve srovnatelných kauzách. Na dnešní dvouhodinové poradě diskutovali také o tom, zda lze vůbec v řízení o ústavní žalobě pokračovat po vypršení Klausova funkčního období. Mám takový pocit, že při vší úctě k tomuto úctyhodnému sboru jsou chudáci soudci zmateni jak pes Goro před Tokyem. V této otázce se nedokážou shodnout ani ústavní právníci. Podle některých už teď Václav Klaus před soudem stanout nemůže. Podle jiných by to ale nedávalo smysl; zákon totiž umožňuje odsouzeného velezrádce potrestat konfiskací prezidentské výsluhy i ztrátou možnosti prezidentský úřad znovu nabýt.

A diví se vlastně vůbec někdo? Ta skupina senátorů, která tuto žalobu podávala totiž jenom zahájila proces zviditelňování ve vyvolané hysterii. Obrana práva? Ale houby. čirý populismus, už jen proto že k původní amnestii přidávali další a další báchorky. Doufejme, že ústavní soud se vzpamatuje a co nejdřív senátorům vzkáže, že to co podali není vzhledem ke kvalitě papíru vhodné ani jednomu prozaickému hygienickému úkonu.

Redakčně kráceno.