Vladimir Vladimirovič Putin z ďábla spojencem?

Čelem vzad! Pochodem vchod! K Moskvě hleď! Putinovi zdar! Nejnovější otočka USA a Francie ve vztahu k Rusku vypadá, jako by si západní státníci něco zapomněli a teď se pro to vracejí domů. Ruskému prezidentu ještě včera nemohli přijít na jméno, ale dnes už ho potřebují. A – světe, div se – prosí ho o pomoc!

Putin a Medveděv se smějí

Putin a Medveděv se smějí

Světová politika je jako cirkus. Jenom místo kozelců metají političtí artisté slova. Jak se jim zachce. Přes noc se tak ze včerejšího Démona vyloupl konstruktivní partner. Co by neudělali pro Dobro světa, že ano?

Nebylo snad v minulém roce evropského nebo amerického politika, který by se alespoň jednou s chutí neotřel o ruského prezidenta Putina. „Rusko je říše Zla,“ hřímali naši vůdcové hrdinně. „A Putin Vládcem Pekel! Diktátorem! A Hrozbou pro celý svět!“ Jakmile ale přišla noc z neděle na pondělí, jako by jim někdo vyměnil v mozcích hrací strojky. Rusko je najednou spojencem a jeho prezident „konstruktivním partnerem“. Ne, to se nepletete, přesně takhle to řekl několikrát po sobě nejmocnější muž světa Barack Obama. Tak to teď volají Francouzi. Co se jim stalo? Zbláznili se? Bude konec světa?

Ale kdepak, na ten si ještě budeme muset nejspíš pěknou řádku let počkat. Obrat o 180 stupňů nezpůsobila ani zpráva o tom, že ruské dopravní letadlo, které se nedávno zřítilo nad Sinajským poloostrovem, vyhodili do vzduchu teroristé. Ta nechala světové politiky obdivuhodně klidnými. A nebyly to ani teroristické útoky v Paříži a už vůbec ne v Bejrútu. Po těch ještě pár ideologicky vzorných novinářů napsalo, že je docela dobře možné, že za nimi stojí právě Putinovo Rusko, protože je pro něj všechno zlé vlastně dobré. Co to tedy bylo?


Politikům zkrátka pozdě, ale přece došlo, že vyvoláváním nenávisti k Putinovi a Rusku dlouhodobě ničeho kloudného a pozitivního nedosáhnou. A že – vstříc nebezpečí Daeše, nepřesně a matoucím způsobem označovaného za tzv. Islámský stát – jen zbytečně tříští síly, na což bychom mohli taky nepěkně doplatit všichni. Proto ten náhlý zlom v chování Obamy, chvalozpěvy o konstruktivním partnerovi a prosby o pomoc v syrské válce. Proto bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozyho tvrdí: „Potřebujeme každého, abychom zničili Daeš. A to včetně Rusů. V Sýrii nemohou být dvě koalice.“ A současný Francouzský prezident Francois Hollande se už chystá za Putinem do Moskvy, aby s ním projednal detaily plánované široké koalice proti islamistům. Šéf Kremlu mu vojenskou pomoc slíbil už po telefonu a zároveň námořnictvu vydal pokyn, aby se spojilo s francouzskými námořními silami ve Středozemním moři a spolupracovalo s nimi jako se spojenci.

Snaha o obnovení normálních vztahů mezi Západem a Ruskem je dobrou zprávou, jakkoli i zde platí, že jedna vlaštovka jaro nedělá. Bude jen zajímavé sledovat, kdy si změny kurzu všimnou vůči Rusku tradičně zarputilí čeští politici.


Zdroj.