Erdogane: Les jeux sont faite! Game over! Oyun bitti! Nebo jen: Hra skončila

 Erdogan si neuvědomuje , že „les jaux sont faite“ – hra je dohrána. Nyní začíná Putinova hra – nechme se překvapit s  jeho  tahy…

Yekta Uzunoglu

Yekta Uzunoglu


Když Thomas McInerney, americký generál v záloze, v pořadu „Real Story“ televizní stanice Fox News říkal, že se „Turci dopustili ošklivé chyby, bylo to velice špatné rozhodnutí“ a sestřelení ruského letounu označil za „extrémně agresivní manévr“, chtěl říci něco daleko závažnějšího: „Ten letoun nedělal žádný manévr, který by vedl k pozemnímu útoku. Ano, pohyboval se a hraně toho, co si lze dovolit, ale to neopravňuje jeho sestřelení.“ Dodal, že když byl velitelem u NORAD, nikdy by nedovolil, aby se v podobné situaci střílelo, a že se do podobných situací dostával vcelku běžně. Dle něj „šlo o plánovanou a účelovou provokaci prezidenta Erdogana“. Ten má, jak tvrdí generál McInerney, tajnou agendu – desekularizovat turecký stát a konfrontovat NATO s Ruskem, zatímco bombarduje Kurdy. Proto by měl být západ ohledně současného Turecka velmi opatrný.

První, spontánní reakcí prezidenta Putina bylo: „Turecko nám vrazilo nůž do zad!“ První reakce ministra zahraničí Lavrova pak byla: „Šlo o předem důkladně připravenou akci!“

Ve světle těchto prvních reakcí rekapitulujme události posledních 14 dnů:

V turecké Antalyi se mezi 15. a 16. listopadem konal summit G20. Během něj se hostitel Erdogan sešel s prezidentem Putinem. Erdogan se během setkání choval, jak bylo na první pohled zřejmé, velmi srdečně! Pravděpodobně už v té době ale o svých záměrech informoval prezidenta Obamu, a dle jistých kruhů údajně dostal odpověď ve smyslu: „Dělejte, jak myslíte… Je to koneckonců Vaše rozhodnutí…“ Erdogan tak nejspíše získal dojem, že informováním největšího aliančního partnera v NATO splnil svou povinnost a patrně věřil, že pro realizaci svých záměrů dostal souhlas. A tak mohla začít příprava realizace: „Z ničeho nic“ vydal předseda vlády Davutoglu generálnímu štábu pokyn k útoku na jakékoli letadlo, které by narušilo turecký vzdušný prostor. Reálně to samozřejmě mohlo udělat jen ruské letadlo. O jejich pohybu turecká strana znala všechny podrobnosti a informace dostávala přímo z ruské strany. Ta pro komunikaci v těchto věcech dokonce zřídila „horkou linku“, aby k nějakému incidentu nedocházelo. Netřeba dodávat, že tohoto komunikačního kanálu Turecko do dnešního dne nevyužilo…

Přes to všechno tedy došlo dne 24. 11. 2015 v 9:24 k sestřelení ruského Su-24.

Tento svérázný postup potvrzuje vyjádření výše citovaného generála, ale i dalších, že se Turecko pokusilo vyvolat přímou konfrontaci USA/NATO s Ruskem! Samotný průběh incidentu je rovněž podivný – dle Tureckem poskytnutého záznamu trasy ruských letounů (jeden z nichž sestřelilo) se tyto pohybovaly na kurzu, který by mohl – na přesně 17 sekund – překročit tureckou hranici pohybovaly teprve v posledních několika málo minutách – to už zde byly turecké F-16 připravené?Turecko se patrně přepočítalo v odhadu ruské reakce a očekávalo okamžitou eskalaci konfrontace. Nejspíše čekali, že urgentně vyzvou NATO k plnění povinností vyplývajících z článku č. 5, tedy k vojenské pomoci při napadení cizí entitou. K tomu naštěstí nedošlo, ale ve světle známých skutečností se asi nikdo ani nepozastaví nad „rychlostí“, s jakou Turecko takřka „okamžitě“ sepsalo a doručilo svou žádost adresovanou NATO. Přitom by taková akce, i v kritické situaci, jinak trvala alespoň několik hodin! Že tento sepsaný dokument měly odpovědné osoby zřejmě ještě před incidentem sepsaný na pracovním stole, asi nikoho nepřekvapuje.

Ruská strana ale zachovala naprostý klid, jako kdyby nebezpečné záměry Turecka pochopila a vyvarovala se tak vtažení do konfliktu s NATO a USA. Kdyby mělo Řecko sestřelit každé turecké letadlo, které narušuje jeho vzdušný prostor, přišlo by Turecko o veškeré své letouny ani ne za měsíc. Až do odpoledních hodin si Rusko zachovalo chladnou hlavu, zatímco lokální turkmanské bojůvky servírovaly světu záběry zastřeleného pilota. Kde vzaly pokyn k šíření těchto záběrů není zas tak těžké určit – alespoň dle tureckých médií jejich skupině velel syn předsedy ultranacionalistické až fašistické strany MHP, známé svým de facto paramilitárním křídlem, z tureckého města Elazig!

Až po několika hodinách došlo ke spontánnímu útoku na turecké velvyslanectví v Moskvě, který však Rusové dokázali nakonec bez většího problému zastavit.. Velká hra sultánovi nevyšla – a vztahy Ruska s Tureckem se rázem octly zpět v 19. století.

Dnes: Rusko je druhým největším obchodním partnerem Turecka. Více než polovinu veškerého zemního plynu dováží Turecko právě z Ruska. Všechny turecké jaderné elektrárny staví Rusko. I ve všech dalších sférách obchodu je Turecko závislé na Rusku. A bylo by naivní se domnívat, že Rusko Turecku odpustí tento předem naplánovaný pokus zatáhnout ho do konfliktu s celým NATO.
Pak je pochopitelnější, proč Putin mluvil o „kudle do zad“. Rusko ale má mnoho možností, jak se Turecku pomstít, aniž by muselo být konfrontováno s NATO a USA: Stačí jen, aby kromě Damašku podpořilo v Sýrii i jednotky YPG a YPJ! Už nyní začalo zabraňovat v přesunu vojenského materiálu turkmanským a islamistickým bojůvkám bombardováním okolí obou hraničních přechodů na „rebely“ ovládané území v Sýrii. Rovněž začalo bombardoat tureckem podporované či lépe instruované a ovládané islamistické a turkmanské rebely okolo kurdské enklávy v Efrinu, se kterými právě v té době YPG zažívalo poměrně ostrou konfrontaci.


Rovněž může Rusko, tak jako to činí v Sýrii, nabídnout Iráku ochranu jeho vzdušného prostoru – ten přitom Turecké letectvo až několikrát denně narušuje za účelem bombardování kurdských bojovníků, a to před očima celého světa! V tomto duchu dokonce může Rusko poskytnout Kurdům protiletadlové střely, a nikdo mu to nebude moci mít za zlé… Může začít s ekonomickými sankcemi – a to dokonce aniž by je označilo za ekonomické sankce, aby napětí alespoň navenek zbytečně neeskalovalo. Tento proces dokonce už začal – třeba tím, že nejvyšší ruské úřady začaly Rusy „z bezpečnostních důvodů“ důrazně varovat před jakoukoli cestou do Turecka. Rusové přitom tvoří 70 % turistů v Turecku během zimní sezóny! Podobná opatření nebude těžké zavést ani proti dovozu tureckého zboží. A jestli se zastaví plyn proudící do Turecka z ruských nalezišť, může to, obzvlášť v zimě, Turecko doslova položit.

Erdogan, který dle dostupných informací ještě před „chvílí“ prohlašoval, že sestřelí jakékoli letadlo narušující turecký vzdušný prostor najednou tvrdí, že „kdyby býval věděl, že jde o ruské letadlo, postupoval by jinak“!
Si neuvědomuje však, že „les jaux sont faite“ – hra je dohrána. Nyní začíná Putinova hra – nechme se překvapit s  jeho  tahy…


 

Autoři: Yekta Uzunoglu a Ondřej Hataš | Zdroj: Blog autora | Profil autora: Kdo je kdo