Co je to za exoty? Z těch pitomců neznám ani jednoho: Petra Hůlová, Adam Borzič, Ivan Binar, Irena Dousková, Vít Janota, Jan Burian, Jonáš Hájek, Ondřej Hanus a Básník Ticho

Dnes si povíme něco o peticích a jejich neúnavných signatářích. Stále tatáž jména, stále titíž umělci, stále tytéž veřejně známé osobnosti.  A nyní, jako novinka,  dokonce i zcela neznámí prý spisovatelé.

naziNajdeme je u každé petice s politickým podtextem. Jak se přihodí, že se něčí jméno vytrvale objevuje na všemožných peticích, ptám se sám sebe. Buď musí jít o jakousi chorobnou úchylku lidí, kteří mají neustále potřebu protestovat proti stávající politické situaci, nebo je (a to je pravděpodobnější, i když to nevylučuje možnost:

A) kulturně-mediální fronta pravdolásky dnes se jim říká sluníčkáři, tak sehraná, že má jeden universální seznam podporovatelů, který vždy vytáhne, když je podle nich potřeba. Představuji si, jak to asi probíhá. Možná dali příznivci a členové pravdolásky jakýsi počáteční bianco petiční podpis, souhlas s tím, že se mohou objevit na každé petici, která se v nějaké kavárně vymyslí. A pak už se jich nikdo neptá. Nebo se skutečně při každé příležitosti vzájemně obvolávají a své kroky konzultují?

Představuji si, jak v ústředí pravdolásky Jiřina Šiklová agilně zvedá telefon a už běží pokyny po celé Praze: Helé, Pepo, je potřeba podepsat tu petici proti tomu a tomu, když už nic jinýho, aspoň to musíme dostat do novin, už jsem volala spřízněnejm novinářům a ti to přislíbili votisknout. Vod Hřebejka jsme to podepsali všichni. – A už jsou tam i Cimrmani? – No jéje. A taky Olga, Táňa a Břéťa. I Ivan tam je. – Tak to jó, to mne tam taky připiš… – Připíšu. A dám tam i tvou starou. A taky tvýho syna. Ať je nás jako víc…

A druhý den opravdu – média se předhánějí v tom, které známé a slavné osobnosti tu petici zase podepsaly. Nikoho přitom nepřekvapí, že jde pořád o stejná jména. Jisté je jen, že letos bude chybět Kaplický a Smoljak (i když v jeho případě převzal rodinnou štafetu syn David). Jinak je to rok co rok stejné. Říkám jim zasloužilí petenti. Nebo také věční petičníci. Neúnavní signatáři. Profesionální stěžovatelé. Signatáři na plný úvazek. Signatáři z povolání. Notoričtí kverulanti. Podepsaní. Inkoust na jedné petici ještě neuschne a už podepisují další.

Dříve to byl Klaus, nyní mají Zemana. A dokud bude Zeman žít, Halík, Svěrák, Menzel, Sommerová a spol. budou podepisovat další a další petice…Jako třeba poslední Adventní výzva v níž varují před zneužitím obav z uprchlické krize, situace v Rusku a z rozdělení naší společnosti a její fašisace.


Prvními signatáři se stali českoslovenští veteráni druhé světové války, odbojáři, přeživší oběti holokaustu, bývalí političtí vězni a disidenti z doby komunistické totality. A hup, přidali se např. Halík, Vlk, Šiklová, Rychlík a další. Mimochodem k té fašisaci vtipně napsal Jan Zahradil : Registruji, že věčný petent pan Halík zase podepsal nějakou výzvu. Má to reklamu v očekávatelných médiích. Prý je to proti „fašizaci“ společnosti. Zneklidňuje mě a unavuje už inflace této silné terminologie. Řečeno se Švejkem, obvinění z fašismu tu lítají vzduchem jak dětská říkadla od Pavly Moudré. Na skutečné fašisty nám potom budou scházet slova. Nicméně bez ohledu na toto – samotný Halíkův podpis na čemkoliv je dost dobrým důvodem to nepodepsat.

A ještě jsme to nestačili dočíst, už se angažují naši „pokrokoví“spisovatelé. Ti zas chtějí aby se Mattoni distancovala od Ortela. Nebylo to podobné v po roce 48? Také se určovalo co je správný názor. A jak to dopadlo? „Standardní úlohou generálního partnera jistě není kádrovat vítězné interprety. Toto ovšem neplatí, pokud jsou hodnoty interpreta v přímém rozporu s deklarovanými hodnotami sponzora a sponzor se tak dopouští pokrytectví a kompromitace své značky,“ píše se ve výzvě, kterou podepsali Petra Hůlová, Adam Borzič, Ivan Binar, Irena Dousková, Vít Janota, Jan Burian, Jonáš Hájek, Ondřej Hanus a Básník Ticho. Signatáři upozorňují na to, že jsou členy Asociace spisovatelů, reprezentují v tomto případě ale jen svůj osobní názor. K tomu dodávám. Z těch pitomců neznám ani jednoho. Co je to za exoty?


Zdroj: Blog autora | Kráceno