ČT není veřejnoprávní, ČT je hnízdo novodobých politruků

Zdroj: paulczynski.cz | Bylo-nebylo. Není to tak dávno, co frčelo heslo „Zrušme veřejnoprávní televizi“. V jeho čele stál Think tank e.Stat. Hlásali: Zrušme reklamu, poplatky a zprivatizujme ČTK. Tyto závěry jsou mi blízké, a párkrát jsem o nich již blogoval. Koncesionářské poplatky za rozhlas a televizi jsou skrytá daň, která nejvíce dopadá na lidi s nižšími příjmy, a měly by se zrušit.

Veřejnoprávní média by se měla financovat ze státního rozpočtu. Znamenalo by to, že by se všichni podíleli na placení televize podle míry svého příjmu. Výtky, že by v tom případě mohla být omezena nezávislost Českého rozhlasu a České televize, jsou neoprávněné. Podle této logiky by nebyly nezávislé ani soudy či policie, které také dostávají peníze ze státního rozpočtu. Návrh na zrušení poplatků v minulosti prošel senátem, poté se ale zasekl v parlamentu.

Dalším problémem je, co je to vlastně ta veřejnoprávnost. Že by to byli oni věční vykladači, kteří nás učí správně myslet a co se jim říká analytici či komentátoři? Nejsou to spíš novodobí politruci manipulující veřejným míněním? Působí sice v médiích soukromých i veřejnoprávních (v názorové rovině mezi těmito žádný rozdíl není), často přecházejí z jednoho do druhého, a tak např. v politické diskusi na veřejnoprávním médiu vystupuje jako kamufláž nezávislého názoru novodobý politruk z jiného média, vždy však ten, který je ochoten podpořit zadanou tendenci (to se týká ovšem i jiných profesních skupin – když sociolog, tak Šiklová, když katolík, tak Halík, když filozof, tak Bělohradský, když politolog, tak Pehe nebo Dvořáková.

Veřejnoprávní televize má přinášet občanům pravdivé a vyvážené informace jako neutrální materiál pro vytváření jejich nezávislých názorů. Česká televize na tuto zásadu dávno zapomněla a naopak se silně angažuje ve prospěch vytváření záporného obrazu stran a lidí, kteří se z nějakých důvodů nelíbí jejím redaktorům, či spíše jejich loutkovodičům. Kdo a na základě jakých hledisek vybírá oběti jejího zájmu, není veřejnosti známo.

Proč například Václav Moravec z obrazovky oznamuje, o čem se po pořadu bude mluvit v české politice, jako by se o tom nerozhodovalo na středečním zasedání vlády, ale právě v jeho pořadu? O dryáčnické kotelnici v Máte slovo nemluvě.