Bohuslav Svoboda vs. Pavel Bém: Rétorický souboj lékařů a primátorů v kauze Opencard?

Zdroj: viposobnosti.eu | Co mají tito dva politici společného? Kromě titulu MUDr. je to post primátora na pražském magistrátu. A dnes opět velmi diskutovaný projekt Opencard, který se opět probírá napříč všemi politickými stranami. Tato kauza rozvířila stojaté vody magistrátu, ze kterého již při vstupu do budovy dnes dýchá opět jen hluboká totalita. Na chodbách od nástupu Svobody nepotkáte živou a ani snad mrtvou duši. Kde všichni jsou?

Nynější poslanec Pavel Bém stál v čele magistrátu 8 let, jeho následovník Bohuslav Svoboda je primátorem 2,5 roku.

Bém byl dynamický primátor, který byl neustále v „akci“ od pondělí do neděle. Svým podřízeným nepromíjel lenost a neustále je zaměstnával. Nesnášel polovičatost a „jednoduchost“ myšlení některých svých zaměstnanců, kterou Bém dával často nestrategicky pocítit. Stále se snažil mít vše pod kontrolou. Na rozdíl od Svobody asi věděl proč.

Na magistrátu byla za Béma cítit energie, a to na každém kroku. A to jak ta pozitivní, tak negativní. Byla nejen v jeho pracovně, kde měl vystavené své „úlovky“ z hor, ale také na chodbách a i v jiných kancelářích. Po nástupu Bohuslava Svobody pozitivní energie z chodeb a kanceláří vyprchala a z magistrátu se stal opět totalitní skanzen pro typycké „úředníky“. Svobodova kancelář působí jako totalitní šeď bez života a delší pobyt v této místnosti začíná být depresivní. Což by se u lékaře, který přivádí na svět děti stát nemělo.

Svoboda sice narozdíl od Béma působí daleko klidněji, uvážlivěji, jeho chůze i gesta jsou rozvážnější. Je to člověk a primátor, který působí neproniknutelně, není týmovým hráčem. Je šéf, který nedokáže své podřízené motivovat. Vést kliniku a věnovat se lékařství především díky svému otci nebo hlavní město je diametrální rozdíl, který je dnes již na magistrátu patrný na každém kroku a činu Svobody velmi znatelný. Také mediálně se současný primátor projevil jako velmi neobratný řečník a nestrategický politik. Svoboda jen těžko hledá v roz hovorech slova, souvislou myšlenku, proto se na rozdíl od Béma médiím a rozhovorům vyhýbá.

Pavel Bém má rétoricky proti Svobodovi jednoznačně navrch. Odpovědi na dotazy novinářů sypal z rukávu, snažil se jim dávat někdy větší hloubku a rád hovořil i v metaforách. Nynější poslanec je tedy nejen zkušený rétorik, ale také bojovník, který nerad ustupuje a odchází z boje. Má také velkou výhodu znalosti prostředí a struktury nejen na magistrátu. Primátor Svoboda se již dnes také pustil do mediálního útoku, ve kterém se nechal slyšet, že se nenechá kritizovat od bývalého primátora, za kterého a tedy i díky jemu tato nešťastná kauza vznikla.

Budeme tedy opět svědky rétoricko-mediálního soboje? Otázkou zůstává, zda slangově lékařského, či politického. Do jaké míry se podaří oběma lékařům a politikům obhájit svoji nevinu v opět rozvířené, dnes podle Pavla Béma již 7x předražené Opencard, uvidíme v příštích dnech. V tuto chvíli vyhrává Bém a to nejen rétoricky.

Zdroj.