EU a Schengen, pojmy a dojmy, hodinky a holínky

Tak s těmi hodinkami a holínkami to samozřejmě každý zná. A pokud ne, tak „Rozdíl mezi nimi není žádný, obojí se natahuje“ A jaká je souvislost Schengenu s volným pohybem osob a zboží? Prakticky žádná.

Evropská unie nálepka na nacistickou III. říši

Evropská unie nálepka na nacistickou III. říši

Nebo jen zcela nepatrná a občasná. Nikoli trvalá. To bychom ale měli mít jasno v tom, co to je volný pohyb osob a volný pohyb zboží.

Pohyb, vycestování ze „socialistického Československa“ bylo vždy obtížné. Těch fází povolování a nepovolování cest za hranice, zvláště pak na Západ, bylo mnoho. Asi víc, než by stačil pojmout jeden jediný článek.

Jedno je však jisté. Na konci roku 1989 byly zrušeny výjezdní doložky a na Západ mohl vyjet každý, kdo mě v prodloužených zádech vyvrtaný otvor. Tedy každý. Ano, vyjet mohl, nikoli však přijet. To znamená, že ještě potřeboval vízum.

Myslím, že první, kdo Čechoslovákům zrušil víza, bylo Rakousko a to ještě před koncem roku 1989 (Češi, nekraďte!!!). Vypočítávat, které země a kdy nám zrušily vízovou povinnost neumím, ale jestli mě paměť neklame, tak 14.7.1990 jsme jeli do Francie s vízy v našich pasech.

Víza jsem obstarat musel, protože jsme synka vezli do Calais, ale právě v ten, kdy jsme do Francie vstupovali, Francie víza zrušila. A vznikl tím „volný pohyb osob“ s Francií, jako předtím s Rakouskem?

Samozřejmě, že nevznikl, protože bezvízový styk sice znamená, že po daném státu mohu po nějakou dobu courat bez potřeby obstarávat si víza, ale to není volný pohyb osob. A kdy nám tedy volný pohyb osob vznikl?

Vznikl samozřejmě se vstupem do EU a znamená, že se v daném státě mohu bez jakéhokoli povolení usadit, pracovat, pobírat sociální dávky a podobně. Což třeba okamžitě s naším vstupem připustila Velká Británie, ale nepřipustilo Německo.

To si vymohlo tzv. „přechodné období“ v délce 7 let a volný pohyb osob z Česka v Německu byl možný až tímto dnem. Sám jsem to zažil, okamžitě jsem se ucházel o práci v Německu, tak je ale na pracovním trhu zájem o muže nad 60 let stejný jako u nás. Tedy žádný.

A má volný pohyb osob něco společného se Schengenem? Nemá. Do Schnengenu jsme vstoupili 21/7/2007 a volný pohyb osob v Německu máme až od 1/5/2011. A naopak, Velká Británie v žádném Schengenu není a přesto jsme tam měli volný pohyb osob od 1/5/2004, tedy se vstupem do EU.

A volný pohyb zboží? Proboha, já nechápu, že nějaké trdlo novinářské může napsat, že by s koncem Schengenu skončil i volný pohyb zboží. Zeman měl pravdu, jsou to neumětelové. Volný pohyb zboží je o tom, že EU je jeden jediný velký celní prostor.

Takže, opětovně Velká Británie. Není v Schengenu, ale protože je v EU, tak tam můžeme zcela bez omezení vyvážet. V tom tkví kouzlo volného pohybu zboží. A nakonec ještě jeden příklad ze života.

V roce 2003 chodil firmou černý pešek, kdo z obchodníků bude delegován, aby doprovodil dodávku na cestě do Tirany, pro ústředny GSM firmy Alcatel. Padlo to na mě, nažvanil jsem ženě, že jedem do Chorvatska a zpáteční cestu jsme si opravdu užili.


Po cestě bylo 5 celnic, kde jsme vždy silně „vykysali“. A 8/5/2004 jsem vyjel na třetí a poslední cestu do Tirany. A protože jsme již Byli v EU (myslím, že tehdy jen málokdo tušil, co to vůbec je Schengen), museli jsme zboží proclít jen při vstupu do EU, tedy v Maďarsku, a pak už jsme jeli jako páni.

Zdržení jak osob, tak i nákladu při zrušení Schengenu, by mohlo být zcela minimální. Pro osoby dvě lajny:EU PassportsaNon EU Passports a pro zboží zkontrolovat plomby a „promávnout“.

Schengen, stejně jako Euro jsou taková šidítka, která by měla ukázat, že Evropská Unie se chová jako jednotný stát, jako federace. Ovšem, ke skutečné federaci má EU, díkybohu, ještě velmi daleko a já pevně věřím, že se té federace ani moje vnoučata nedožijí.

P.S. A pokud to někdo netuší, tak základní problém, proč chce Velká Británie ven z EU nebo alespoň chce zásadní výjimku, je v tom, že lidé z chudší části EU přijdou do Velké Británie a prakticky okamžitě mají nárok na sociální dávky.

Což se Britům velmi zajídá a já se tomu naprosto vůbec nedivím. EU se neustále, jako moloch, snaží rozpínat a nedejbože, až přijme i Ukrajinu. To už se budeme klidně moci jít klouzat.

Tedy my ne, nejsme tak bohatí, což nás ostatně zatím chrání i před tou vlnou uprchlických vyžírků.


Zdroj: Blog autora