Evropská unie – smutné časy

Minulý týden jasně ukázal , že Evropská unie je útvar,který si vybudoval svou pozici na politické scéně. Pár posledních týdnů vyvolává řadu otázek i poznatků. Je zde EU pro nás resp.pro koho vlastně?

Richard Novák

Richard Novák

Následující zamyšlení bude možná chaotické, ale nepokouším se  ani o analýzu ,ani o řešení daného stavu a dění, které kolem nás probíhá.

BREXIT  – ještě před pár dny neznámé slovo.  Nemohu si pomoci , ale toto slovní spojení ve mně evokuje představu vodníka,který se svým brekeke loví na břehu rybníka své oběti. Tím hastrmanem je s přidáním trošky fantazie  pan Cameron ,který s výrazem chladného Angličana prochází bruselskými sály a snaží se lovit dušičky. Avšak musí počítat i s tím, že ne všechny dušičky jsou k ulovení.  A tak došlo k vyjednávání, kdo vlastně bude oběť a kdo vítěz.

A tak zkrátka co se muselo logicky stát , stalo se… byla uzavřena dohoda, dle mého názoru se jedná o diplomatické řešení, které v daný moment znamená asi tolik :

  • problém s Anglií je dočasně vyřešen anebo pouze posunut jen dál , kdy vlastně není vůbec jasné , zda kompromis je vůbec kompromisem ?
  • ukázalo se, že velký člen EU si dupnout může a dokonce jeho požadavky se ostatní zabývat musí
  • na druhé straně se ukázalo, že předcházející schůzka zemí V4 , je hezkou hrou pro diváky – občany, která pro vedení EU je zatím jen a jen jakýmsi zvoláním. Pan Tusk  to shrnul, jednu větou ,Neřešíme nějaké plány A,B,C….
  • zajímavé také bylo, jak nesouměrný přístup byl věnován Řecku. Měl jsem pocit , že na rozdíl od britského premiéra ten řecký sice také pobíhá, snaží se diskutovat, ale nakonec mi připadal jako malý uplakánek. Nevím, mám pocit, že bruselský summit nebyl vůbec o Řecku, Turecku /které vlastně svůj postoj rovněž předvedlo svou neúčastí …/, ale že šlo jen a jen o Anglii
  • takže Řecku se dal obrazně řečeno, opět nůž na krk , pan premiér dostal řadu domácích úloh , typu poraď si sám. Nevšiml jsem si, že by mu komplex s názvem EU něčím poradil či snad i pomohl ?

Nechci svým zamyšlením pouze kritizovat Evropskou unii  a její představitele, a tak se pokusím i jisté snad pozitivní hodnocení: Představitelé EU prokázali určitou operativnost. Ono ostatně ,když vám hoří pod zadkem /omlouvám se,jiný výraz mne nenapadá / a jde vám o jistě zajímavý byznys, tak už je potřeba začít něco dělat.

Také za jistý pozitivní aspekt považuji, že úroveň evropských politiků, mám tím na mysli jejich intelektuální možnosti, je stále ještě na jakési úrovni. Záběry z bruselských kuloárů svědčí o tom, že se nikdo s nikým neporval, že se nikdo nikomu v zásadě asi nevyhýbal,a naopak ve tvářích našich vrcholových politiků se objevuje i úsměv a občas to jejich setkání na mne působilo , že se schází snad i dobří známí.  Jenže s tím se mi okamžitě spojuje další myšlenka, že tito staří dobří političtí kamarádi udělají vše pro Evropskou unii a její záchranu. Za jakou cenu,to si však netroufnu říct …

V souvislosti s právě ukončeným Summitem si dovolím ještě uvést dva  poznatky

Mám za to, že se plně obnažil zásadní problém EU. Je zde EU sama pro sebe  a jak pohlíží na jednotlivé členské země ?  Odpověď je dle mého pozorování naprosto jednoznačná. Evropská unie /asi už se tak stalo dávno/  jasně potvrdila, že je ona tady pro nás a ne my pro ni. Vytvořil se nám namyšlený, politický útvar, který řídí tisíce úředníků, který zcela jednoznačně odmítá členské státy jako svébytné a suverénní útvary. A jestli se s tímto něco neudělá,pak je to nejen nebezpečné ale přímo cesta ke katastrofě ?  Tedy opět za předpokladu, že si to nechají členské státy  nebo dnes spíš členské útvary líbit a plně se oddají bruselskému snu.

Nevěřil jsem vlastním uším a očím, když ve večerních Událostech reportér hovořil s eurokomisařkou paní Jourovou.  Tato žena toho moc neřekla, ale i to málo mi stačilo pochopit realitu dneška. Paní Jourová řekla něco v tom směru, že ona už nezastupuje zájmy naší republiky ale zájmy Evropské vlády, pro kterou pracuje. Jinak nic neřekla, smutně se na nás koukala. Byl  na ní zvláštní pohled. Takže česká žena , politička, zvolená za Českou republiku už nekope za nás ale za EU. Prosím nechytejte mne za slovo, také bych byl rád, kdyby kopat za EU se rovnalo témuž jako kopat za ČR. Jak se však přesvědčujeme stále více a více, je to jinak.

Druhý  poznatek

Český premiér vystupoval jako slušný člověk . Ničemu a nikomu neodporoval, vlastně až na řeckého premiéra,ale na toho si troufnout není až tak velké hrdinství.

Zařadil se po bok paní Merkelové a pana Hollanda, přiznejme si to. Ptám se , bojuje za nás nebo za EU  ? Asi tomu přestávám plně rozumět. Mám z toho divný možná až smutný pocit, že pro nás diváky se vytváří určitý jiný pohled než jaká je nakonec realita.

V Praze se sejde skupina středoevropských politiků , vystupuje odhodlaně až bojovně, vytvářejíc dojem, že je jsou tu pro nás. Výsledkem jejich jednání je vytvoření varianty B. Dávejte nyní dobrý pozor :  naše (???) vláda odjíždí odhodlaně do Bruselu jednat a je pověřena stát si za svým. Tedy za variantou B – postavíme si vlastní hranice, plot, kdyby EU nekonala a nezabránila … Všiml si však někdo , že by premiér Sobotka při všech těch jednáních prosazoval závěry V4 ? Kde zůstala česká vláda hájící závěry V čtyřky ? Nechci panu premiérovi křivdit, ale všiml jsem si, že se ozval snad jen v případě jednoho z problémů Brexitu , aby byly zachovány sociální dávky a přídavky na děti pro cizince z EU pracující v Anglii. Ostatně je rozdíl, když český zaměstnanec v Anglii posílá domů přídavky na dítě žijící v ČR řádově ve výši desetitisíc korun, než když české alimenty dosahují většinou maximálně tak do dvou tisíc korun. To nepomáhá vláda naším dětem ,ale vlastně sama sobě, jinými slovy – ušetříme…

Nechci být skeptický ani pesimista

Ač jsem nechtěl být vůbec skeptický, závěr je asi jiný. Obávám se , že se měli oficiálně řešit dva problémy v Bruselu – Brexit a migrace. Asi mi to uniklo, ale má pocit, že opět se otázka migrace zúžila  do jednoho prohlášení typu : Řecko musí zabrat a Turecko potupně žádáme, aby se pokusilo už konečně začít dělat to, za co jsme mu dali 3 miliardy Euro. A pak ještě vlastně se  řeklo, že s Tureckem proběhne další summit. A další a další…

Fakt nechci být pesimista, ale stále mám pocit, že se sice politici scházejí, jednají, ale jaksi se nic zásadního neřeší, kromě toho,jak komu dáme peníze , aby řešit začal.

Roli Evropské vlády však úspěšně zvládají a přebírají v terénu  organizace nazývané neziskovými. Nechápu sice tento název, když je známo, že tyto neziskovky mají takové finanční podmínky, o kterých si může obyčejný podnikatel zdát.  Jejich počet je fantastický, snad každý den slyším jiné a jiné názvy těchto společenství lidí, kteří pomáhají. Komu a jak, na to už odpověď hledat nechci, to se dostávám jinam.

A tak se nyní připravme na to, jak nás budou v následujících dnech naše média ruku v ruce s našimi politiky přesvědčovat , jaký to významný krok byl udělán, tedy krok vpřed a jak udatně za nás bojuje naše vláda. A pozor, bude se stále vynořovat , abychom nezapoměli, že naše vláda je tu pro nás, máme přece připravenou variantu B…


Zdroj.