Důchodová reforma? Nesmysl. Reforma důchodců

Důchodová reforma je poslední dobou často propírané téma, a jak už je v České republice zvykem, politici se nejsou schopni dohodnout ani na základní podobě klíčových změn. Přitom řešení je tak jednoduché. Dříve, než začneme navrhovat řešení, musíme proniknout do hloubky této problematiky a vyslyšet opravdové požadavky a potřeby seniorů. Navyšování měsíčních plateb o pár set korun asi celou situaci nezachrání a problém je tedy potřeba řešit radikálněji, s ohledem na dlouhodobé důsledky a přínosy zavedených změn.

Zohlednit musíme také rozdíly mezi jednotlivými seniory – kde žijí, jaký majetek za život nastřádali, kolik mají dětí a vnuků, zkrátka řadu faktorů, včetně toho, kde se rozhodnou podzim života strávit. Je určitě velký rozdíl v nákladových položkách za život v hlavním městě a nebo ve vesnici se 100 obyvateli. A právě tady je potřeba začít. Přestaňme se na celou věc dívat jako na problém a hledejme pokud možno co nejpozitivnější a nejefektivnější řešení.

Pozitivní vliv na trh s realitami

Koupě nebo pronájem bytu v Praze a ostatních velkých městech rozhodně není levná záležitost a dovolit si jej nemohou často ani aktivně pracující mladé a bezdětné páry. Byt 3+1 za 5 milionů korun není v Praze nic vyjímečného a pořádně hluboko do kapsy musíte sáhnout i při pronájmu takto velkého bytu. Měsíčně Vás totiž může přijít i na více než 20.000,-! Přestože se například v Praze postavilo za posledních 10 let několik tisíc nových bytových jednotek, jejich ceny, ani vzhledem k probíhající recesi, nijak výrazně neklesají a poptávka stále výrazně převyšuje nabídku. Jak je to možné? Na vině jsou právě senioři, kteří přestože bydlení v Praze pro svůj život nezbytně nepotřebují, obývají, často sami, byty v milionových hodnotách. Pokud bychom dokázali v rámci reforem účinně donutit seniory k migraci na venkov, ceny bytů ve velkých městech by zcela jistě výrazně klesly a rozhýbal by se tak doposud stagnující trh s realitami.

Na venkov nebo do Karibiku

Obrovský přínos by měly výše popsané kroky nejen pro společnost, ale primárně pro samotné seniory. Prodej bytu by každému z nich přinesl kapitál v řádech milionů korun, které s přihlédnutím k průměrnému věku obyvatel v ČR, nemusí stačit do konce života ani utratit. Nejen že uvolní místo v městských aglomeracích mladým rodinám a aktivním pracujícím, ale zároveň se mohou sami rozhodnout, zda prožít zbytek života na nádherném českém nebo moravském venkově nebo vycestovat za teplem do Karibiku nebo jihovýchodní Asie. V zemích jako je Thajsko, Kuba, Vietnam nebo Indonésie vystačíte s 3.000.000,- CZK na hezkou řádku let! Moře, masáže, mladé dívky, muži a kombinace obou pohlaví…to vše jsou určitě lépe obhájitelné benefity, než například 500,- Korun navíc na složence.

Přínos pro města a domácí mazlíčky

Život ve městě není pro seniory vůbec jednoduchý. Cestování městskou hromadnou dopravou, nákupy v přecpaných obchodních centrech, smog… Ještě větší komplikace pak řeší ti, kteří se rozhodnou trávit všední dny ve společnosti domácích mazlíčků. Pro psy, kočky nebo kanárky je město hotové peklo. Přitom stačí tak málo a všichni Azorové, Micinky a Rekové budou mít prostoru víc, než dokážou využít. Je jistě rozdíl mezi procházkou po rozkvetlé vonící louce, než se s jezevčíkem motat po špinavé ulici během dopravní špičky. Města a jejich obyvatelé naopak ocení úbytek psích exkrementů, jenž se staly noční můrou všech chodců, zejména během zimních měsíců.

Přínos pro venkov

Neméně pozitivní dopad by zavedení námi navrhovaných změn mělo pro venkov. Ten dlouhodobě bojuje s odlivem obyvatel a následným úbytkem finančních prostředků ze státní kasy. Ze seniory by do vesnic a maloměst ale nepřišly jen příspěvky, ale zároveň dobrovolná pracovní síla, která by pomohla pozvednout a uchovat některá upadající řemesla a kulturní tradice. Každý návštěvník muzea nebo skanzenu zcela jistě upřednostní výklad od zkušeného a životem ostříleného dědečka nebo babičky, před naučeným monologem náctiletého pubescenta. Venkov je také nepopiratelně zdravější a vhodnější prostředí pro letní pobyty všech vnoučků a vnuček, pro které jinak rodiče pracně shání program na letní nebo zimní prázdniny. Kampaň ve smyslu „Babičko, dědečku, přestěhuj se na venkov!“ by byla bezesporu efektivnější, než připravovaná mediální masáž na seniory od vládní koalice

Více pracujících ve městech, více peněz do státní kasy

Dalším bonusem navrhovaných reforem je pak příliv mladých, ambiciózních a pracovitých lidí do měst. Právě oni jsou totiž nositeli největších příjmů do státní kasy, potažmo zdrojů pro výplatu vyšších důchodů. A tady se nám kruh uzavírá, respektive mohl by se uzavřít, kdyby vláda a opozice vyslyšela naše návrhy a začala s motivací a přípravou seniorů na život na vesnici. Milované zahrádky, procházky přírodou, čistý vzduch, vysněná chaloupka, miliony na účtu.

Pár slov na závěr

Docela dlouho jsem přemýšlel, jestli tento dovětek k článku vůbec zařazovat nebo ne. Reakce v diskusi mě ale utvrdily v tom, že je potřeba pár slov na závěr napsat. Stejně jako většina dříve prezentovaných článků, je i tento psán s velkou nadsázkou, zjednodušením situace a má spíše pobavit, než rozvířit veřejnou debatu. Téma důchodové reformy je stejně staré, jako naše republika. Těžko asi budeme hledat v děravé státní kase rezervy nějaké nebolestivé řešení, a soudě dle aktuálních návrhů vlády, ani nehledáme. Co si nezaplatíme, nebudeme mít. Kde nic není, ani čert nebere. 40 let jsme oproti zbytku světa stagnovali. Podle posledních volebních preferencí se řešení situace nejenže nerýsuje na obzoru, ale nevidím ani v dálce samotné pojmenování problému. Řešíme následky něčeho, co si nejsme schopni nahlas přiznat. A řešit následky namísto podstaty a příčiny, je vždy jen krátkodobé řešení. Tolik na závěr. Se zbytkem se poperte sami.

Zdroj.