Břéťa je takové brněnské Pendolino; Ne směšné, ale havloidně nebezpečné!

Tak nám zase trošku zasmradila veřejný prostor partička hochů, co spolu mluví a vyzvala vedení ČT a rady k odvolání ředitele brněského studia Karla Buriana. Je třeba připomenout, že jde o starou partičku známou svojí averzí k Burianovi. Není to totiž první protiburianovský traktát. Souručenství hochů, co spolu mluví (rozuměj – co si navzájem podporují své kšefty), vylepšilo svoje absurdní divadélko.

Jeden by řekl, že vrcholem bylo, když „Osamocený zápasník“ Jiří Voráč obdržel metál. Ve skutečnosti to byla ovšem cena za křiváctví a nekolegialitu. Lobbistický vyslanec Rychlíkových ekonomických zájmů v České televizi Jiří Voráč ve veřejnoprávní radě kalil vodu, aby pak Rychlík mohl vymýšlet petice, které Voráč dával podepisovat okruhu přátel, z nichž někteří jsou členy klanu a jiní jen naivní důvěřivci, netušící, že si z nich Rychlík s Voráčem učinili užitečné idioty. A nyní se Brnem rozneslo, že přišla Břéťovi odměna. Muž který neustále mluví o potřebě občanské společnosti která vše ohlídá, byl odměněn.

Aniž by prý dosáhl alespoň na maturitu, byl onou známou brněnskou partičkou hochů pravdy a lásky vybrán, aby učil na vysoké škole – JAMU. Možná kromě režie bude naši novou uměleckou generaci učit co je to ta občanská společnost. On a pár jemu věrných na rozdíl od většiny v těchto věcech mají jasno. Občanská společnost je právo a ochota vyjadřovat se k čemukoli. Je to vždy otázka tak dvou let periodických, kdy se odněkud (většinou z České televize) vynoří skupina umělců, aby svými obličeji zachránila upadající českou politiku. Ty tváře se moc nemění. Moderátor Jan Kraus, herečka Eva Holubová, občas i scénárista Zdeněk Svěrák, spisovatel Ludvík Vaculík a hlavně mluvčí iniciativ a autor většiny polistopadových petic – režisér, herec, scenárista a publicista Břetislav Rychlík.

Tito bojovníci proti aroganci zavedených politických stran vyjíždějí z Kavčích hor či odjinud jako z bájného Blaníku, aby všem lidem se srdcem a rozumem řekli, koho mají volit, kdo je ten hodný a koho zatratit. Co se týče Břetislava Rychlíka, není ani moc jasné, odkud se tento aktivista vzal. Přibližně do poloviny 90. let byl slovy Járy Cimrmana umělcem, který si světový věhlas vydobyl převážně na Brněnsku. V poslední pětiletce, začal s dalšími umělci organizovat údernou skupinu, která měla za úkol proměnit naši politickou scénu v něco skutečně citlivého, čestného, pravdomluvného a nezávadného.

Mobilisují se ti hudebníci, výtvarníci, režiséři, chartisté, disidenti, potomci chartistů a potomoci disidentů, aktivisté a gayaktivisté, bilderbergovci, lípovníci, profesionální antikomunisté, televizní baviči, hvězdičky, cimrmanovci, feministky, dramatici, scénáristi, NGOisté a zelení, duhoví a duchovní, písničkáři, folkaři, revolucionáři, kavárenští povaleči, intelektuálové i uhlobaroni, dokumentaristé a dokumentaristky, novináři, publicisté, lidskoprávníci, Středoevropané, filosofové, moralisté, veřejnoprávní moderátoři i agitátoři, psychologové a psychiatři, psychoanalytici, globalisté a alarmisté, greenpísáci, pacifisté, humanitární bombometčíci, unionisté, lobbisté, sociologové, trockisté i neokonzervativci, environmentalisté, rockefellerovci, fokoláristi, profesionální revolucionáři a mnozí další…

Břéťa Rychlík mne nepřekvapuje. To je profesionální buřič. Takový kulturní brněnský Che Guevarra. A to, o co tu jde doopravdy nejsou ideály, nýbrž peníze. Kdokoli jejich penězovod napojený na veřejnoprávní televizi ohrožuje, musí být zneuctěn a odstraněn. A je úplně jedno, zda se jmenuje Drahoš, Burian, Fibingerová, Berka a nebo nějak jinak. Břetislav Rychlík je ve věku, kdy muž většinou moudří. Doufám, že samouk na postu vysokoškolského učitele přestane organizovat úderné skupiny, mající za úkol vždy někoho nepohodlného odskandalizovat. Vysokoškolský učitel s kvalifikací základní školy kdysi napsal: „V televizi se točí velké peníze, je to uzavřený systém, do něhož proniknou jen vyvolení.“

Od chlapa, který podle informace přímo z kruhů ČT dostal za pořad o ombudsmanovi 8,5 milonu korun to teda sedí. Alespoň vidíme, o co některým iniciátorům šlo. Získat potom pár desítek „užitečných idiotů“ už je jenom detail. Je vidět, že za naléhavou výzvou politikům stojí především ti, do jejichž kapes se koncesionářské peníze distribuují, přesto, že to poměrně mistrně ukrývají pod záplavou frází a vzletných slov. A Břéťa? Prostě takové naše brněnské Pendolino.

Rozhodně však souhlasím se závěrem jednoho Břéťova článku v němž cituje Ludvíka Vaculíka:„Rozhodující dnes je, či je člověk sviňa a či ne.“

Redakčně kráceno; Titulek redakčně upraven; Zdroj: paulczynski.cz