Přechod nebo koncentrační tábor Idomeni?

První koncentrační tábory použili již Angličané na přelomu 19. a 20. století a vůbec netuším, jak správně popsat ony tábory, ve kterých v průběhu 2.sv.války USA soustředily, tedy koncentrovaly všechny občany USA japonského původu.

Jiří Hermánek

Jiří Hermánek

A slova se dají též velmi krásně a efektivně zneužít k propagandě:

Řecký ministr vnitra Panajotis Kurumblis v pátek přirovnal uprchlický tábor v Idomeni na řecko-makedonské hranici k nacistickému koncentračnímu táboru Dachau.

Zdroj.

A je to. Propagandistický balónek byl vypuštěn, Řecko odehrálo míč na druhou stranu propagandistické sítě a čeká na odezvu. Samozřejmě, otevření tohoto hraničního přechodu by Řecko zbavilo většiny starostí a naopak by je přidělalo dalším zemím.

Do taktiky a strategie běženců lze bez problémů nahlédnout. Je velmi podobná taktice hladovkářů. Ti, pokud to myslí vážně a nikoli teatrálně, se přivedou do kritického stavu a očekávají, že jejich požadavky budou splněny. Že je systém nenechá zemřít.

Obvykle nenechá, ale jsou výjimky.Britská PM M.Tchatcher nechala v roce 1981 deset irských teroristů, kteří ve vězení Maze drželi hladovku zemřít.Jistě ji za to mnozí odsoudili, ale ona tomuto vydírání prostě neustoupila.

A to, co se dnes v táboře Idomeni děje, je tomuto vydírání velmi, velmi podobné. Tak, jako hladovějící člověk slábna, tak zase „Účastníci zájezdu do kempu Idomeni“ trpí chladem, vlhkem, nemocemi a možná také i hladem.

A nikdo z nich nerozumí krátké zprávě:Nikdo vás sem nezval, můžete kdykoli odejít. Ne, tomu oni rozumět nechtějí a také nebudou. Vždyť, jak jinak. Vsadili na cestu do vysněného Německa všechno a věří, že si ji také vyvzdorují.

Nevím jestli nějaká sázková kancelář vypsala kurzy na letošní pohyb běženců. Pochybuji. Ale v zásadě jsou dvě možnosti:

  1. Hráz na Makedonských hranicích, potažmo na celém Balkáně vydrží, Balkánská cesta zůstane uzavřena a nebude se, alespoň v tom miliónovém rozsahu, opakovat minulý rok nebo
  2. Evropa v čele s Frau Merkel podlehne tomuto citovému vydírání a nějakým způsobem Makedonii a ostatní balkánské státy donutí ke znovuotevření té cesty.
  3. A jistě existuje i třetí možnost, otevřená, ale významně přiškrcená Balkánská cesta, která má mnoho variant.

Migranti ale do Německa velmi snadno vklouznou, ale pak se zcela zadrhnou a jen velmi těžko nebo skoro vůbec, lze onen migrační otočit zpět a dostat je ze země. Zapadli tam, jako ta západka při napínání sítě, i když velmi mnozí vůbec nezapadli.

Ale to už je na jiný článek, který by měl asi titulek:Děs, běs, hrůza a rezignace německé policie v boji s běženeckou kriminalitou.Očekávám v tomto významnou pomoc pana Vokouna, který je, soudíc podle diskuzí, velmi fundován.

Zdroj: Blog autora