Antikuřáci chtějí modelovat život všem na úkor svobodné volby

Hodně lidí mi vyčítá, že bráním kuřáky. „Vy to děláte proto, že sám kouříte, takže vlastně bráníte sám sebe,“ říkají mi a já s nimi musím nesouhlasit. Přesně to, co říkám na adresu profesionálních antikuřáků, bych tvrdil, i kdyby mně cigarety vůbec nechutnaly. Proč?

Protože se občas dívám do očí profesionálních antikuřáků a vidím tam tu jejich vyvolenost modelovat život lidí podle svých představ. Tenhle spor není o kouření nebo nekouření, ale primárně o svobodě volby. Podstatou je, že pro plánovače našich životů není žádná bitva poslední. Je to jen jedna etapa k celkové regulaci života všech. Až vyhrají svou cigaretovou bitvu a zaženou všechny kuřáky do podzemí, přejdou na vyžadování předepsané stravy, nařízení kolik může mít člověk tuku a skončí to v převýchovných táborech pro „nepolepšitelné“.

Vzpomínáte na výrok ministra zdravotnictví Hegera, který prohlásil: „Já vás naučím zdravě žít,“ a oči mu přitom šťastně svítily. Je to stejný myšlenkový zdroj, jako když Evropská unie chce začít označovat potraviny různými barvami podle míry škodlivosti pro organismus. To je skutečně krásné prostředí pro korupci a klientelismus.

Co říkám argumentu, že zdravotnické ošetření kuřáků stojí víc, než oni sami do systému donesou? To je lež. U nás je spotřební daň a daň z přidané hodnoty na cigarety souhrnně kolem 80 miliard korun. Takovou částku do státního rozpočtu nedá nikdo jiný než právě kuřáci. Léčení domácích kutilů nebo sportovců je daleko dražší než kuřáků. Takže žádné zatěžování zdravotnictví.

Nebo si jen vezměte to, jak milióny lidí musí kouřit venku před prací. To je ta největší propagace kouření pro mládež jakou znám. A nikdo se k tomu moc nevyjadřuje.

Vraťme se ale ke svobodnému životnímu stylu. Já nechápu pití červeného vína, piva a z alkoholu si dám nanejvýš ledové portské. Zato kouřím. Proč lidem jako já má být brán jejich způsob života? To je právě ta svoboda volby.

Souhrnně řečeno: v bitvě o cigarety jde o tabák až na posledním místě. Za vším naopak vidím neukojitelnou touhu určitých vrstev regulovat, mít moc nad lidmi a ovlivňovat jejich životy.

Zdroj: pravybreh.cz