Jak se Jančura na Babiše vyčůral…

Aféra Ptačí hnízdo si žije svým životem. Vypadá to tak, že vládní koalice se bude držet svých postů jak lejno trenek, takže po smradu který se kolem toho rozhostil to celé zapadne a pojede se dál močálem temným kolem bílých skal.

Radim JanČůrá

Radim JanČůrá

Protože mazák Andrej zcela jistě má řadu složek a ještě by se mohlo začít mluvit o pořádných průserech z doby kdy on teprve tvořil imperium. Co je na tom ovšem zajímavé, že ho začínají opouštět ti co mu pomáhali k moci. Janečkové, Jančurové, Bernardové, Randákové, Ondráčkové a hlavně – protikorupční aktivisté. Organizace by chtěly vyjasnit také privatizaci Unipetrolu, nesrovnalosti ve financování volební kampaně hnutí ANO nebo okolnosti dotace pro slovenský podnik Duslo Šala, který patří pod Agrofert. Ministra financí však požadavky nechaly v klidu. „Na ty nesmysly a lži reagovat nebudu, je to součást kampaně. Pan zhrzený Petr Havlík (jeden ze signatářů za Vraťte nám stát) kdysi chtěl řídit naše hnutí za 200 tisíc měsíčně. Je mi ho líto,“ napsal Právu Babiš.

Radim Jančura řekl: „Svou podporu jsem ukončil, dál to nechci komentovat.“ A Bernard, který před volbami v roce 2013 tvrdil: „Pokud bych měl dnes uvažovat, koho podpořím, tak jedině Babiše.“ se nyní raději nechal odstranit i z webu hnutí. Podobně odmítavě se k Babišovi postavil i Jančura, kterého chtěl Babiš získat jako krajského lídra na jižní Moravě. „Co se týče Čapího hnízda, v tomto důvěru neztratil. Ztratil jsem ale v něj důvěru jako v politika, který má ambici naši zemi změnit. Je nedůrazný a nemá vizi. Vybere na daních sice víc peněz, ale stejné množství zbytečně rozhází,“ napsal Právu Jančura. Randáka, který působí ve správní radě Nadačního fondu proti korupci, zase odradilo Babišovo jednání v kauze Čapí hnízdo. „Chová se jako všichni politici, kteří se do podobné situace dostali. Což mě u Andreje Babiše poněkud zklamalo, protože on vždy deklaroval, že nebude tím klasickým politikem. Nejsem žádný ekonom, ale rozhodně si myslím, že něco tají,“ řekl České televizi. Ondráčka mu dává za pravdu. „Vypadá to, že v některých chvílích (Babiš) lhal, nebo neříkal pravdu v celém příběhu. Na mě ten příběh působí tak, že naplňuje všechny znaky dotačního podvodu,“ uvedl v reportáži pořadu „168“


Hejtman Hašek však k odklonu Jančury říká: Ne nadarmo se říká – v nouzi poznáš přátele, tady snad panu Babišovi musím blahopřát, názorová akrobacie „aktivisty“ Jančury stojí za povšimnutí… Že by za prudkým, leč v jeho případě obvyklým velotočem byla nenaplněná ambice přisát se na veřejné finance třeba v železniční dopravě?
A nakonec se přidala iniciativa Vraťte nám stát. Dobrý den pane Babiši, místopředsedo vlády, ministře financí, majiteli holdingu Agrofert, píší. Svoji veřejnou dráhu jste odstartoval velmi expresivní protikorupční rétorikou, slibující očištění politického života a posílení transparentnosti v nakládání s veřejnými zdroji. Dnes sám čelíte podezření z dotačního podvodu v souvislosti s Vaší farmou Čapí hnízdo. Tento případ však zdaleka není jedinou kauzou, která u veřejnosti vzbuzuje podezření, zda Vaše podnikatelské aktivity nejsou ukázkovým příkladem nešvarů, jež jste při svém nástupu do české politiky tak razantně kritizoval a jimž jste sliboval zamezit. Proto považujeme nejen za správné, nýbrž i za nutné položit Vám touto formou otevřeného dopisu několik zásadních otázek. Domníváme se, že veřejnost má právo znát odpovědi na tyto otázky. A následuje 22 otázek do této doby nemyslitelných. Koho zajímají, najde je ZDE.

Pravil kamarád. Smíchy se za břicho popadám. Ne proto, že se od něho nyní odvracejí, ale proto, že je vůbec kdy napadlo Babiše podpořit. Když jsem v počátcích v diskusích upozorňoval, že to je stejně účelově založené sdružení jako např. VV, s rozdílem, že má lepší PR, tak jsem byl pomalu označen za šílence. A co jeho voliči? Už je vám líp?


Zdroj: Blog autora | Kráceno