Sluníčkáři testovali Pražany experimentem „Obejměte muslima“

V pátek se u pražského nákupního centra Anděl objevil mladý muslim se šátkem přes oči, s rozpaženýma rukama a cedulí, zavěšenou na krku s nápisem: „Jsem muslim. Věříte mi natolik, abyste mě objali?“

Eva Valerie Maxová

Eva Valerie Maxová

Z fotografií této promuslimské islamofilní akce, zveřejněných na webu lidovky.cz, mám nepříjemný pocit. Mladý muž, zřejmě muslim, s podivným hadrem přes oči, který nevidí, kdo ho míjí a jak na jeho přítomnost na pražské ulici reaguje. Netuším, jak dlouho tam „nevidoucí“ mladík stál, trochu mohl okolí připomínat dobytek na trhu, kterému mu visela na krku cedule s tím podivným nápisem:

„Jsem muslim. Věříte mi natolik, abyste mě objali?“

Tuniský student Matfyzu UK Praha Mohamed Sahbi byl prý osloven maturanty z iniciativy Hlavák, která pomáhá dobrovolnicky uprchlíkům. Ocitl se zde v roli figuranta, který svou přítomností pomohl projektu čtyř gymnazistů z Gymnázia Jana Nerudy v Praze, členů Studentského hnutí za solidaritu.

Jeden ze studentů Filip Hausknecht o tomto sociálním experimentu řekl: „Inspirovali jsme se v Německu, v Hamburku zkoušeli dělat podobný experiment.“

Tyto experimenty se ve velkých evropských městech, obývaných početnou muslimskou komunitou, dějí vcelku pravidelně. Skrytá kamera zaznamenává reakce a četnost objetí, kterých se stojícímu muslimovi s hadrem přes oči během následujícího času od kolemjdoucích dostane.

Zde je několik videí, která demonstrují objímací promuslimské výzkumy:


Jde o města Los Angeles, Paříž a Milano, údajně se jedná o sociologické projekty proti islamofobii. Z videí je patrno, že muslimské mladé muže objímají ve většině případů ženy. Soucit, vyplývající z nápisu na ceduli, nebo touha dotknout se těla mladého muslima? Kdoví?

V Česku studujícího Tunisana Mohameda, figuranta akce „Obejměte muslima“ objímali převážně mladí lidé, stal se zajímavým objektem pro fotografování a terčem zájmu ostrahy obchodního domu i policistů, kteří přijeli na základě ohlášení protiprávní akce, což museli poblíž dozorující sluníčkoví studenti následně vysvětlit.

Podobné sociologické projekty budoucích studentů humanitních směrů našim českým ulicím dodnes určitě scházely. Pochopitelně ironie. Být proevropským za každou cenu! Proč?! Z jakého důvodu?

Přemýšlím, komu podobné akce mají prospět a prospějí. Česká společnost vyhodnocuje uprchlickou krizi nadmíru objektivně, dříve nervózní mentorující sluníčkáři v poslední době utichli, zřejmě jim došly po tom všem, co běženci během svého vpádu do Evropy předvedli, veškěré argumenty. Snad už i pochopili, že odmítající a vzdorujícící Čechy nelze opít rohlíkem!

Za podobnými projekty, litujícími ubohé uprchlíky, odmítané muslimy, poukazujícími na českou xenofobii a islamofobii stojí obvykle cenzorové z Hate Free Culture, na eurofondech parazitující neziskovky, nebo všeználkovská ulízlá American Embassy.

Důvěru v islám a muslimy u Evropanů rozhodně neposílí momentální sociologické experimenty sluníčkářských studentů, nazvané „Obejměte muslima“. Důvěru v islám a muslimy mohou posílit pouze a jen samotní muslimové, a to svým přátelským chováním a činy, lidí jiného vyznání, kteří se rozhodli v Evropě žít, stát se její součástí, přijmout její pravidla a normy. Ochotou se plně integrovat, bez vyřvávání imámů v rozpínajících se mešitách. To je ale pouze a jen vize naivního Evropana, která nebude nikdy naplněna. Islám není a nikdy nebude mírumilovný.

Novodobí vyznavači Koránu se na území Evropy chovají tak, že k tomu, abychom, my Češi, v českých ulicích objímali jakéhokoli muslima, nemáme žádný důvod.

Naopak v současné době se arabsky vyhlížejícím mužům ve většině případů zdaleka vyhneme.

V životě totiž objímáme a objímat budeme jen toho, komu skutečně věříme a koho obejmout chceme. Srdečně a bez doporučení nějaké neziskovky, sami za sebe, ne proto, že je někdo muslim a cítí se v naší zemi odmítaný a ukřivděný.


Zdroj: Blog autorky