Pozor! „Bankovní tajemství je zastaralou záležitostí.“

„Nikdo nemůže popřít, že bankovní tajemství je zastaralou záležitostí a že potřebujeme efektivní systém pro boj s daňovými úniky,“ uvedl francouzský ministr financí Pierre Moscovici, když komentoval zprávu Hermana Van Rompuye o tom, že EU prý na daňových únicích přichází až o jeden bilion eur ročně.

Postupná salámová metoda slaví v Evropě úspěch. Nutno dodat, že za potlesku řady lidí, kteří nemají o svobodě jednotlivce jako nejvyšší možné metě zjevně ani páru. Zastaralou záležitostí už se tak postupně staly platby v hotovosti, když bezhotovostní platby jsou pod sankcí od určité výše zakázány, zastaralou záležitostí se stal skutečně volný pohyb osob, když jsme kamerami státního aparátu sledováni na každém kroku, zastaralým se v očích sociálních inženýrů staly slovní výrazy a obraty, které dříve byly normální, zatímco nyní jsou pod hrozbou trestu označovány za rasistické, sexistické, xenofobní, nesnášenlivé, nebo homofobní.

Zastaralou záležitostí se stal i tradiční model rodiny, složené z muže, ženy a jejich dětí. Dnes už je tzv. rodinou i svazek dvou mužů nebo žen. A reprodukce? O tu se přece podle dřívějších plánů EU postarají v Evropě ti, kterým poskytneme útočiště. Zastaralá je i suverenita a samostatnost a z nich vyplývající odpovědnost. Dnes to všechno sdílíme a výsledkem je skutečnost, že opravdu odpovědným za stav není prakticky nikdo, když dojde na lámání chleba. Zastaralá je dobrovolnost pomoci. Dnes pomáhat musíme, i kdybychom nechtěli, i kdybychom nevěděli komu, ale ani kde. Prý stačí, že to vědí oni. Říkají tomu solidarita. Zastaralá je pomoc členů rodiny navzájem. Máme nejvíce dětí v dětských domovech a kojeneckých ústavech a staré lidi odkládáme na jejich poslední cestu do nemocnic, protože tak nějak nemáme čas.

Čím více toho někdo, jako je francouzský ministr financí, označí za zastaralé, tím větší je paradoxně propast mezi lidmi a vnímání jejich potřeb navzájem. Do tradičních modelů nastupuje státní aparát, jeho dirigismus a paternalismus. Lidé k sobě mají dál, přestože jim je za veřejné peníze vtloukáno do hlav, že jsou si tak blízko, jako nikdy. Taková pěkná sociální bublina.

„Nikdo nemůže popřít, že bankovní tajemství je zastaralou záležitostí a že potřebujeme efektivní systém pro boj s daňovými úniky,“ říká socialista Pierre Moscovici. Já to nejen popírám, takže už neplatí jeho „nikdo“, ale tvrdím zároveň, že jednou to, co jemu podobní označují za zastaralé, zase přijde. A ten jeden bilion eur v EU ročně jako údajný unik na daních? Nepřiznání daní není příčinou problému, jak se v EU mylně domnívají, ale důsledkem jejich politik a obranou před nimi. Jen blbec by dával svoje vydělané peníze do ruky lidem, jako je Pierre Moscovici, Manuel Barroso, nebo Herman Van Rompuy.

Zdroj: frantisekmatejka.cz