Domácí rádce: O škodlivosti tibetských sluníček

Sluníčko je hmyz. Vedle mandelinky bramborové, čili amerického brouka, je to jeden z nejznámějších škůdců. A my vám v dnešním Sluníčkáři poradíme, jak na ně.

havloidní devianti

havloidní devianti

Vědecký název: Coccinella septempunctata

Vyšší klasifikace: Coccinella

Kategorie: Druh

Vlezlá sluníčka nemusíme představovat. Všichni jsme již nějaké to sluníčko v přírodě, ve městě, ba i v pražské kavárně zahlédli. Sežerou velké množství mšic, sežerou a uzurpují si, co mohou. Jsou velmi dravá. Nejznámější druh má na rudých krovkách sedm teček a klasik by dodal i ochmýřený sosáček, který stále někam drze strkají. To všichni známe.

Ale pozor. Existuje i sluníčko tibetské. To k nám bylo zavlečeno pravděpodobně havloidy a není to původní druh. Na odiv dává mimikry zdánlivě připomínající tibetskou vlajku. Nenávidí Číňany a prezidenta Zemana. Což je zvláštní, jelikož jinak s oblibou vyhledává prezidentské lavičky, na kterých se nepovoleně srocuje. Americký poradce (ekvivalent sovětského poradce), entomolog a vietnamský veterán, Mr. D.D.T. Agent Orange o nich prohlásil: „Jsou to pěkní prevíti. A když se na lavičce či v kavárně začnou rojit, jde o život.“ Takové nepůvodní asijské sluníčko je ještě dravější a nenažranější, než sluníčko české.

A druhý pozor. Toto musí být pravda, protože je to opět přímo z Ameriky: tito vetřelci se na zimu po stovkách stěhují do domů nebohých Američanů. Údajně nepomáhá ani sluníčkářský plot, postavený mezi USA a Mexikem.

TV NOVA na svém webu přišla se šokující zprávou: Konec berušek v Česku: Požírají je čínské konkurentky Toto opravdu není fikce, ten článek skutečně existuje. Pro nevěřící Tomáše uštknuté tibetským sluníčkem doslovně cituji z toho článku: „Tato nebezpečná beruška pochází z Asie. Slunéčko asijské, nebo taky beruška mnohotečkovaná se může vyskytovat ve stejném místě jako slunéčko sedmitečné, v místě sežere všechny mšice, a pak se její potravou stávají larvy právě našeho slunéčka sedmitečného,“ vysvětluje entomolog Oldřich Nedvěd. Zde očividně multikulturalismus nefunguje.

Entomolog Oldřich Nedvěd tedy mluví stejně jako americký poradce Mr. D.D.T. Agent Orange!


A jak je možné, že prostoduché české sluníčko zmutuje do agresivní tibetské podčeledi? Další entomolog Václav Láska se mi tuto metamorfózu snažil vysvětlit. Vajíčka, larvy, kukly, brouci, vše se mi to popletlo s Ferdou Mravencem, Berunkou Korunkou, Broukem Miroslavem Pytlíkem a Motýlem Karlem Emanuelem. Z toho vysvětlení jsem byl jelen.

Jediné, co si pamatuji, je zhruba toto: je to diagnóza. Nejde vyléčit, pouze stabilizovat. Choroba se rozvíjí postupně, nenápadně a plíživě. Přímo kontraevolučně. Nebo kontrarevolučně? Už si nevzpomínám. Původní domácí, české, milé, jednoduché a neškodné sluníčko začíná tím, že strká velryby do vody. Časem se to ale zhoršuje. V rozvinuté fázi, podle Lásky se s tím už v tomto stádiu nedá nic dělat, naopak tahá černochy opačným směrem. Tedy z vody či člunů na souš. Některá dezorientovaná sluníčka v závěrečné etapě choroby tahají na pláž i velryby.

Na dotaz, jak zabránit invazi sluníček, radí další odborník: „Pokud vám nalétly do bytu, budete se jich chtít asi zbavit. Slunéčka na podzim vejdou na návštěvu, ale pak se schovají do nějakého kouta. Pak vylezou z úkrytu, hledají něco k jídlu nebo alespoň k pití, pletou se do jídla lidem. Protože nic pořádného k jídlu v bytě nenajdou, brzy uhynou. Slunéčka vyhozená z bytu ještě za teplého počasí se zase vrátí. V takovém případě je musíte odvést na vzdálenost min. 5 km.“

Jestli směrem do Rakouska nebo Německa, to již expert neprozradil. Pokud by sluníčku při odsunu odpadla krovka nebo tykadlo, musíte mu poskytnout první pomoc a okamžitě zavolat veterináře. V nouzi nejvyšší i místně příslušného sluníčkáře-velrybáře. Také je dobré věc nahlásit na linku 158 a rovnou požádat, ať vás zařadí do programu na ochranu svědků. Mějte u sebe i kontakt na svého právníka a případně i notáře. Notářský zápis vás může také ochránit. Sluníčka jsou totiž zákeřná a mstivá. Neudělat výše uvedené, ostatní pravdoláskaři vás obviní z rasismu, diskriminace, multikulturní intolerance, xenofobie a skončíte před soudem. Před senátem budete v ještě horší pozici než Cimrmanův bratrovrah, otcovrah, strýcovrah a tetovrah. Tento Ministerstvem vnitra doporučený postup si zapište na papírek a ten neustále noste u sebe. Tolik tedy odborníci.

Věřím, že tento domácí rádce byl všem užitečný. A mějte na paměti. Pravda a láska zvítězí. I nad vlezlými sluníčky. Těch entomologických informací bylo opravdu mnoho. Snažil jsem se to reprodukovat svým prostým způsobem. Pokud bych se dopustil drobné nepřesnosti, doufám, že mě odborníci na všechno, jimiž se blogy jen hemží, okamžitě opraví. Děkuji za pozornost a jdu vyvěsit čínskou vlajku. Ta snad ty tibetské berunky a česká sluníčka odpudí. Kdo by to chtěl mít v baráku… jaksi, ehm… nikdo, ehm.