Černý humor: Babiš politikem

Tak jsem si přečetl vyjádření pana Babiše, že chce jít se svou stranou do voleb a potom odborně řídit stát jako svůj podnik Agrofert. Téhle naivitě jsem se nahlas zasmál. Tvrdím opak: manažerské metody v politice nefungují, alespoň ne na vedoucích pozicích. Daleko důležitější je sociální inteligence politika, jeho schopnost komunikace a empatie.

Už jenom proto, že každá demokratická politika vychází z komunikace s voliči a, jak zajisté víme, blb má ve volbách stejnou váhu jako odborník. Politik proto musí daleko víc přesvědčovat než řídit svůj úřad jako fabriku za účelem zisku. Neznamená to, že jeho úřad nemá být efektivní. Jenom naznačuji, že většinou žádná odborná kvalifikace vám moc nepomůže.

A co tedy rozhoduje? Politiku vidím jako umění rychle proniknout do mnoha oborů a umět o svém názoru přesvědčit lidi. Za ta léta znám skvělé odborníky, kteří totálně selhávají, když mají o svém projektu přesvědčit několik desítek lidí v městském zastupitelstvu.

Musím říct, že jsem nikdy nechápal to nadšení veřejnosti z nápadu, že by politiku nedělali politici, ale specialisté, nejlépe pak lékaři a učitelé. Často se tím myslí, že oni by měli do politiky přinést kromě profesionality, také více etiky. Nato často odpovídám: doktor Mengele byl také skvělý lékař a jak to dopadlo. Jinak řečeno, odbornictví není v politice zárukou ničeho a už vůbec ne předpokladem ozdravění veřejného života.

No a jak to dopadne s Babišem? Přesně podle vzorce Z = 02. Co to znamená? Zklamání rovná se druhé mocnině očekávání. Takže pěknou deziluzi dámy a pánové. Já vás varoval.

Titulek redakčně upraven; Zdroj: pravybreh.cz