Nebýt prezidenta Zemana nemohly by neziskovky sepisovat své pamflety

V otevřeném dopise vyzvalo pět nevládních organizací prezidenta Zemana, aby jednal zodpovědně, jelikož jako politik spolurozhoduje o náladě v české společnosti.

Miloš Zeman

Miloš Zeman


Těchto pět neziskovek postrádá jakoukoli kreativitu, protože jejich otevřený dopis prezidentu Zemanovi prý vychází z dopisu tehdejšího disidenta Havla, určenému normalizačnímu prezidentovi Husákovi v roce 1975. Dopis patří k základním dokumentům čs. disentu a předznamenal vznik Charty 77.

Přiznám se, že v tomhle mám určité rezervy a nemám potřebu po Havlově originálu pátrat. Co bylo bylo, a nakonec víme, co byl český disent zač.

Neziskové organizace, které nevykazují přehnanou známku společenské prospěšnosti, by se mohly zvednout a napřít své mozky k sepsání vlastního textu, který by věcně pojmenoval celkový stav a náladu ve společnosti i jasnou roli českého, občany svobodně zvoleného, prezidenta Miloše Zemana.

Už jenom vymyslet názvy těchto nevládních organizací muselo dát těmto lidem práci:

Pražský akademický klub 48, Společnost Edvarda Beneše, Společnost Antonína Švehly, Mene Tekel a Centrum pro dokumentaci totalitních režimů. Nehledě na počet činovníků a jejich profinancování z kdovíjakých zdrojů. Zajímal by mě věkový průměr členů a počet nespravedlivě stíhaných, kteří se dnes mají potřebu tímto způsobem angažovat.

Prezident Zeman si získává obrovskou popularitu a jistě oprávněně.

Dnešní článek v MF Dnes, nazvaný „Uprchlíky zvládne Zeman“ (11. 4. 2015) sdělil čtenářům, že na základě průzkumu společnosti Median pro MF Dnes se největší „migrační“ důvěře těší prezident Miloš Zeman. Důvěřuje mu 52% obyvatel naší země.

Krátce před volbami do krajů, senátu v letošním roce a parlamentu v příštím je pro občany této země z 51% důležité, jak se strany staví k migrační krizi. Podle toho je následně budou volit. Migrační krize je pochopitelně ožehavé téma a každý rozumně smýšlející občan naší země se cítí nejen sám za sebe, ale i své blízké v nebezpečí. Každodenní zprávy o tom, co migranti předvádějí v sousedních zemích, hovoří jasně.

Signatáři, novodobí chartisté, zřejmě žijí v zahradě plné květin a motýlů, jelikož podle nich má otevřený a přímý prezident Zeman, zvážit míru míru své historické odpovědnosti a jednat v souladu s ní. Atmosféra společnosti je závislá na jeho vyjádřeních. Chartisti jsou nuceni připomínat 17. 11. na Albertově, přiživování nenávisti (vůči komu?), označovat prezidenta technokratem moci.

Hovoří o svém prožitku ideologické nenávisti při perzekuci komunistickým režimem a vzkazují našim občanům: „Nechceme, aby si tuto tragickou kapitolu dějin musela dnešní generace prožít znovu.“

Krátké zamyšlení pak hovoří o tom, že: „Ve společnosti, která ztratila nadšení ze svobody i pocit materiálního blahobytu, vzrostla nedůvěra v politiky i politiku jako takovou. Příznaky nynější krize se projevují s rostoucí četností – demonstrace obviňující čelné představitele státu z vlastizrady se stávají běžnou součástí veřejného prostoru, agresivita projevů se stupňuje.“ Tady mají na mysli i makety šibenic s jasným vzkazem politickým patolízalům EU.


Co ale leží neziskovkám na srdci nejvíc je to, jak říkají, že česká společnost působé totálně rozděleně, protože někteří lidé mají strach před medializovanými hrozbami. Úzkost z neznáma se podle chartistů mění v nenávist, která prostupuje společností a posilují ji průpovídky veřejných osobností. Takto to vnímají autoři dopisu.

Tak nevím. Srovnávat 50. léta a perzekuci komunistickým režimem s jasným pojmenováním imigrační invaze, nastartované rokem 2015? Neměli by si v tom pisálci, jdoucí ve šlépějích disidenta Havla udělat jasno?

Český prezident ve svých vyjádřeních říká to, co si o hrozícím nebezpečí pro dnešní Evropu myslí většina českého národa. Pokud vzrostla nedůvěra v politiky, tak v ty, kteří nejsou schopni se zcela jasně vyjádřit, zda přijmout uprchlické kvóty, stejně jako dát najevo postoj většiny české veřejnosti vůči nepružnému jednání politiků z EU, kteří pašerácký byznys dlouhé měsíce tolerovali a nehodlali nic řešit.

Pokud jsme tedy v bezpečí, nic nám nehrozí, jen mírumilovní integraci přístupní uprchlíci a náš prezident uměle vyvolává společenské napětí, mohli by nám pisatelé z pěti lehkoživných, nevládních organizací vysvětlit , jak je možné, že v sousedním Rakousku začali dnešním dnem s přípravou stavby 250metrů dlouhého plotu, který přetne dálnici a silnici v Brennerském průsmyku?

A jak je možné, že si rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová dovolila oznámit, že v případě většího tlaku běženců proudících z Itálie, zavede její země na hranicích přísnější kontroly, aby proud uprchlíků zpomalila nebo úplně zastavila?

Takového vysvětlení se nedočkáme. Za takovým účelem totiž nevládní neziskové organizace v naší zemi zřízeny nejsou.


Zdroj: “ target=“_blank“>Blog autorky